W Śląskiem chorzy skarżą się na lekarzy najczęściej

  W Śląskiem chorzy skarżą się na lekarzy najczęściej

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Za błędy swoich lekarzy zapłacą szpitale z własnego budżetu

  Za błędy swoich lekarzy zapłacą szpitale z własnego budżetu ©123RF

  Zakażenie wewnątrzszpitalne, rozstrój zdrowia, trzy przypadki śmiertelne - to kilka z 21 spraw, jakie trafiły już do działającej przy wojewodzie śląskim Wojewódzkiej Komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. To rekord w skali kraju, bo w innych województwach wnioski są pojedyncze.
  Za błędy swoich lekarzy zapłacą szpitale z własnego budżetu

  Za błędy swoich lekarzy zapłacą szpitale z własnego budżetu ©123RF

  Według zamysłu ustawodawcy (powołanie komisji było oczkiem w głowie byłej minister zdrowia, Ewy Kopacz) miały one przyspieszyć otrzymanie odszkodowań przez ofiary błędów lekarskich, skarżących się na przewklekłość postępowania przed sądami. Czy komisje zdały egzamin? Czas na pierwsze podsumowania.

  - W trzech na cztery do tej pory rozpatrzonych sprawach orzekliśmy, że w myśl ustawy o prawach pacjenta doszło do zdarzenia medycznego, co daje podstawę, by poszkodowani pacjenci lub ich rodziny mogli domagać się od szpitali stosownego zadośćucznienia - mówi mecenas Przemysław Majdan, przewodniczący śląskiej komisji.


  Na razie jednak nie są znane finansowe wyniki tych ustaleń, bo szpitale mogą się odwołać od orzeczenia komisji. Także pacjenci mogą nie zgodzić się na proponowane kwoty i wtedy skierować sprawę do sądu. W skali kraju komisja w Katowicach jest najbardziej obłożona pracą. Ani jeden wniosek nie wpłynął w województwach: podlaskim, lubuskim i wielkopolskim.

  CHCESZ SIĘ POSKARŻYĆ NA LEKARZA? POBIERZ WNIOSEK!

  - Nie ma masowego zalewu wniosków, ale w naszym przypadku możemy mówić o solidnym obciążeniu obowiązkami, bo 16-osobowa komisja działa w czterosobowych składach, a jak wiadomo, materia jest trudna. Na szczęście ze strony szpitali nie mamy żadnych trudności z uzyskaniem potrzebnych informacji - dodaje mec. Majdan.

  Komisja miewa jednak problemy lokalowe, bo nie zawsze ma się gdzie zebrać. Poza tym w czasie pracy wychodzą pewne szczegóły związane z przepisami, które w przyszłości mogą sparaliżować proces orzekania.

  - Na przykład ustawodawca nie rozstrzygnął co robić, gdy w głosowaniu opinie rozkładają się po połowie. Czy przekazać sprawę kolejnemu składowi? Mam nadzieję, że podczas jesiennego spotkania przedstawicieli wszystkich komisji w Lublinie podzielimy się uwagami i znajdziemy rozwiązania - dodaje mec. Majdan.

  Co można zrobić  Pacjent lub rodzina pacjenta poszkodowanego przez lekarzy może odwołać się do sądu cywilnego, rzecznika zawodowej odpowiedzialności lekarzy, bądź skierować sprawę do prokuratury, by ta zajęła się sprawą.

  Z danych Stowarzyszenia Primum Non Nocere wynika, że na 2-3 tysiące skarg rocznie, jakie wpływają do izb lekarskich, tylko 8 proc. kończy się ukaraniem lekarzy. Tymczasem skala błędów lekarskich, według szacunków Stowarzyszenia, jest dziesięciokrotnie większa i wynosi od 20 do 40 tys. rocznie. Często lekarze wypłacają odszkodowania ze swojego ubezpieczenia.

  Krok po kroku, czyli ABC pacjenta  1: Decydując się na zaspokojenie roszczeń za pośrednictwem komisji, rezygnujemy z drogi sądowej. Roszczenia dotyczą wydarzeń, jakie miały miejsce po 1 stycznia 2012 roku. Wniosek powinniśmy złożyć w ciągu jednego roku od dnia, gdy dowiedzieliśmy się o powstaniu szkody. Wniosek musi zawierać m.in. uzasadnienie i ewentualne dowody dotyczące przebiegu zdarzenia medycznego oraz propozycję zadośćuczynienia. Przy składaniu wniosku należy wnieść 200 zł opłaty na rachunek: Śląski Urząd Wojewódzki NBP O/O Katowice 67 1010 1212 0053 4022 3100 0000, W treści przelewu należy wskazać dane osobowe składającego wniosek (w przypadku realizacji przelewu z rachunku osobistego innej osoby) oraz tytuł wpłaty. Wpłat można dokonywać w kasach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach (ul. Jagiellońska 25) i Oddziału Zamiejscowego w Bielsku-Białej (ul. Piastowska 44).

  2: Eksperci z komisji mają na rozpatrzenie sprawy najwyżej cztery miesiące.Gdy zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotę uznamy za zbyt niską, możemy odmówić jej przyjęcia i wstąpić na drogę sądową. Ale nie można wziąć pieniędzy dochodzonych w obu instytucjach.

  3: Wniosek o ustalenie zdarzenia medycznego może być wniesiony przez pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego, a w przypadku śmierci pacjenta także przez jego spadkobierców. Komisja powinna wydać orzeczenie do 4 miesięcy od złożenia wniosku. W przypadku orzeczenia pozytywnego dla pacjenta ubezpieczyciel szpitala przedstawia propozycję odszkodowania. Maksymalna suma to 100 tys. zł w przypadku zakażenia, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia pacjenta, 300 tys. zł w przypadku śmierci pacjenta.

  Czy komisja rzeczywiście pomoże pokrzywdzonym pacjentom, czy tylko wydłuży drogę do odszkodowań? Pisz  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kretyński pomysł

   Poszkodowana przez lekarza i wyrolowana pzrez ustawę (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Kolejny kretyński pomysł Pani Ewy Kopacz. Czuję się wyrolowana i poszkodowana, ponieważ chciałam skorzystać z tej drogi dochodzenia odszkodowania. Był to mój ogromny błąd. Sprawa toczy się już...rozwiń całość

   Kolejny kretyński pomysł Pani Ewy Kopacz. Czuję się wyrolowana i poszkodowana, ponieważ chciałam skorzystać z tej drogi dochodzenia odszkodowania. Był to mój ogromny błąd. Sprawa toczy się już prawie rok, zdarzenie uznane przez Komisję za zdarzenie medyczne. Szpital składa skargę na czynności prawne komisji. Komisja potrzebuje 3 miesięcy na rozpatrzenie wniosku nie popartego konkretami. Szpital ponownie ma miesiąc na złożenie propozycji. Składają żenującą propozycje, bo jak się okazuje Szpital nie jest ubezpieczony od zdarzeń medycznych więc i tak trzeba się odwołać do Sądu. Więc następne 2-3 lata z głowy. Lekarz nadal pracuje i kto wie ile jeszcze głupot narobi i komu zaszkodzi. Ustawa o powołaniu Komisji Orzekania o Zdarzeniach Medycznych to totalny niedopracowany bubel. Uważam, że wraz z powołaniem tych Komisji szpitale powinny być zobligowane do ubezpieczenia się od zdarzeń medycznych. W innym przypadku nie ma to sensu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komisje to ściema

   Pacjent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Te Komisje to jedna wielka ściema. Mydlenie oczu. Stworzone dla lekarzy i szpitali, które nie chcą płacić odszkodowania. Lekarze wciąż popełniają błędy, ale nie chcą się do nich przyznawać. Komisje...rozwiń całość

   Te Komisje to jedna wielka ściema. Mydlenie oczu. Stworzone dla lekarzy i szpitali, które nie chcą płacić odszkodowania. Lekarze wciąż popełniają błędy, ale nie chcą się do nich przyznawać. Komisje odwracają kota ogonem. A jak już się zdarzy, że uznają jakiś przypadek za zdarzenie to ubezpieczyciel proponuje śmieszną kwotę. Więc i tak musisz się sądzić. Żałuję, że od razu nie poszłam z moją sprawą do PROKURATURY! A tak lekarz pozostaje bezkarny a szpital śmieje się że wypłacając marne odszkodowanie "utarł szkłm du.ę". Na zachodzie byłoby to nie do pomyślenia. Tam za błędy lekarskie pacjent dostaje godziwe odszkodowanie a nie kilkaset złotych na otarcie łez. Żenada!!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dlaczego?!

   Wilhelm H. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 54

   Dlaczego usunęliście mojego posta? Był niepoprawny politycznie? Nikogo personalnie nie oskarżyłem. Myślę, że posłowie powinni się z nim zapoznać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BIAŁA MAFIA!!!!!!!

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 46

   biorą w łapę zawsze, wykorzystują do tego sprzęt z wośp, dlatego nic nie daję owsikowi

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama