Politechnika już w sześćdziesiątym roku akademickim

  Politechnika już w sześćdziesiątym roku akademickim

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na Politechnice Częstochowskiej obchodzono sześćdziesiątą rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego. To niezwykle zasłużona uczelnia techniczna w naszym kraju. Od lat plasuje się w ścisłej czołówce wszystkich rankingów dotyczących szkoły wyższe.
  Politechnika cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Tylko na bieżący rok akademicki przygotowano tu ponad 3700 miejsc na studiach stacjonarnych i 2600 na studiach wieczorowych i zaocznych. Najbardziej popularne kierunki to logistyka, budownictwo, zarządzanie oraz inżynieria środowiska. Na logistyce o 105 indeksów ubiegało się 274 maturzystów. Na przeciwnym biegunie są metalurgia, inżynieria materiałowa i fizyka stosowana, gdzie notowano najmniej chętnych.


  Od kilku tygodni wykładowcy z politechniki pojawiają się systematycznie w szkołach średnich całego regionu, ponieważ uczelnia rozwinęła program zajęć wyrównawczych z matematyki i fizyki. Obserwowano z każdym rokiem coraz większe problemy z tymi przedmiotami u studentów pierwszego roku. Niestety, poziom ich przygotowania był niewystarczający, stąd pomysł wykładów i ćwiczeń, prowadzonych przez pracowników uczelni. Są one bezpłatne, finansowanie odbywa się dzięki funduszom unijnym.

  Wprowadzono też możliwość studiowania w języku angielskim na razie wobec nielicznej grupy studentów, lecz z perspektywą szybkiego rozwoju i wzrostu liczby uczestników takich zajęć. To wyjście naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu podejmowaniem studiów w Polsce przez młodzież z innych państw. Zapytania o możliwość nauki nadchodzą nawet z dalekich Chin.

  Politechnika spodziewa się uzyskać duże korzyści z uczestnictwa w projekcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na tzw. kierunki zamawiane, gdzie resort gwarantuje fundusze na kształcenie. Program jest współfinansowany przez Unię Europejską, a najlepsi studenci mają tu szansę otrzymania atrakcyjnych stypendiów.

  W ciągu 60 lat nie do poznania zmieniła się baza uczelni. Kolejne wydziały przechodzą modernizacje, połączone z wyposażeniem sal wykładowych i laboratoriów w nowoczesny sprzęt.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama