Armii potrzebni będą fachowcy, ale skąd ich wziąć?

  Armii potrzebni będą fachowcy, ale skąd ich wziąć?

  Grzegorz Lisiecki

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już w przyszłym roku wojsko ma rozpocząć werbunek do zawodowej służby. Armia, mając 40 tysięcy wolnych etatów, stanie się największym pracodawcą w kraju. Do 2010 roku zawodowe wojsko ma liczyć 120 tys. ludzi.
  Problem jest tylko jeden - czy znajdzie się wystarczająco dużo chętnych? - Rzeczywiście, potrzeba zmian w podejściu do społeczeństwa - przyznaje podpułkownik Robert Jańczuk, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie.

  Chorzowska WKU podpisała porozumienie z urzędami miast w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej. Od listopada, w wybrane dni w magistratach dyżurują przedstawiciele WKU.
  Na razie przyjmują przede wszystkim zgłoszenia zmian do ewidencji wojskowej, wydają różne zaświadczenia, udzielają odroczeń, ale także informują o możliwości rozpoczęcia zawodowej służby wojskowej. W przyszłym roku punkty będą udzielały informacji o naborze i wolnych etatach w armii. - Dyżury pełnione są raz w tygodniu w każdym z trzech miast - wyjaśnia podpułkownik Jańczuk.

  Nieco inaczej do sprawy podchodzi katowicka WKU, która ściśle współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy.

  - My poza tym promujemy wojsko w klasach maturalnych, ostatnio byliśmy w szkołach średnich w Szopienicach i Wełnowcu - mówi ppłk Zbigniew Sieradzy, komendant Wojskowej Komisji Uzupełnień w Katowicach. - Odwiedzamy licea oraz technika i rozmawiamy z młodzieżą, rozdajemy materiały informacyjne. Współpracujemy z wieloma instytucjami; specjalne ogłoszenie znalazło się także w Urzędzie Miasta.

  Czym przekonać młodzież, by zatrudniła się w wojsku? Najniższe miesięczne wynagrodzenie dla szeregowego to 2,5 tys. zł brutto.

  - A do pensji są jeszcze różne dodatki - zaznacza podpułkownik Jańczuk. - To na przykład około 500 zł na zakwaterowanie, jeśli żołnierz nie ma gdzie mieszkać. Jest też dodatek komunikacyjny w przypadku dojazdów. Ponadto, co także jest bardzo ważne, wyżywienie zapewnia jednostka wojskowa - dodaje.

  Wojsko poszukiwać będzie jednak nie tylko strzelców czy piechurów. Armii potrzebni będą wykwalifikowani fachowcy, między innymi płetwonurkowie, skoczkowie spadochronowi, tłumacze, ratownicy medyczni czy kierowcy z uprawnieniami ADR, zezwalającymi na przewóz substancji i materiałów niebezpiecznych. Pracę bez problemów znajdą także operatorzy sprzętu ciężkiego, łącznościowcy czy specjaliści od elektroniki.

  - Wolne stanowiska pracy będą w całym kraju - zapewnia komendant chorzowskiej WKU.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wolne etaty, czyli komu co łaska

   Maniuś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 30

   Tyle się rozpisujecie o etatach w armii a jak się do kogoś zgłosić to nie odpowiada. Nie tylko na etaty żołnierskie - ale i na pracowników cywilnych wojska. Czy ta forma zatrudnienia już nie...rozwiń całość

   Tyle się rozpisujecie o etatach w armii a jak się do kogoś zgłosić to nie odpowiada. Nie tylko na etaty żołnierskie - ale i na pracowników cywilnych wojska. Czy ta forma zatrudnienia już nie istnieje? W rezerwie posiadamy wielu przygotowanych i chętnych ludzi a jak się zgłosisz to wody nabierają w usta - może być tak, iż "dowódcy" obstawieni panienkami nic nie wiedzą o takim zainteresowaniu. Proszę wznowić ten proces - dokąd jesteśmy chętni!! Jestem chętnym radzistą, byłym d-ca radiostacji i bez pracy!!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama