Ważne
  Nasz Eurokalejdoskop: cykl nt. wpływu Funduszy Europejskich...

  Nasz Eurokalejdoskop: cykl nt. wpływu Funduszy Europejskich na otaczającą nas rzeczywistość

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Niemal codziennie publikujemy informacje o rozpoczęciu nowych inwestycji, zmianach w ruchu spowodowanych budową dróg czy otwarciu nowych obiektów sportowych. Regularnie zachęcamy też czytelników do spędzenia wolnego czasu na imprezach kulturalnych, zapraszamy do zwiedzania muzeów, odrestaurowanych zabytków i odkrywania szlaków turystycznych. Wiele z tych wydarzeń zaistniało dzięki programom finansowanym z Funduszy Europejskich. Efekty wykorzystywania przez Polskę środków unijnych widoczne są niemal na każdym kroku, nie zawsze jednak jesteśmy świadomi powiązania danego wydarzenia czy inwestycji z finansowaniem z tego źródła.
  Nasz Eurokalejdoskop: cykl nt. wpływu Funduszy Europejskich na otaczającą nas rzeczywistość
  Polska od lat należy do grona liderów w wykorzystywaniu środków unijnych. Potwierdzają to dane Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Europejskiej przedstawione na podsumowanie pierwszego półrocza 2012 r. To nam, Polakom, Komisja Europejska wypłaciła z budżetu unijnego największą kwotę, tj. 29,2 mld euro. Kolejni na liście byli Hiszpanie i Niemcy, którzy otrzymali odpowiednio 14,9 i 12 mld euro. Można sobie zatem wyobrazić, jak wielkim wyzwaniem dla Polski jest zagospodarowanie tak ogromnych środków pomocowych. Jest to niemal połowa całej kwoty przyznanej Polsce na lata 2007-2013, czyli 67,9 mld euro.

  Do końca czerwca tego roku złożyliśmy ponad 229 tys.
  wniosków na kwotę dofinansowania ponad 480 mld zł. W tym samym czasie niemal 72 tys. projektów dofinansowanych ze środków unijnych było w trakcie realizacji lub zostało ukończone. Dofinansowanie tych projektów wyniosło 209,7 mld zł, co stanowi 73 proc. środków pomocowych przyznanych Polsce na lata 2007-2013. Nie należy zapominać o tym, że projekty realizowane ze wsparciem unijnym zawierają także udział własny beneficjenta, co oznacza, że wspomniane 209,7 mld zł to tylko część środków, które napędzały polską gospodarkę przez ostatnie lata.

  Zastanówmy się, jak przełożyć te suche dane statystyczne na rzeczywistość wokół nas. Owe 72 tys. projektów to rzesze beneficjentów, czyli mówiąc wprost: przedsiębiorstw, instytucji, samorządów, uczelni, instytutów badawczych, urzędów, organizacji pozarządowych i instytucji kultury. To tysiące Polaków zaangażowanych w opracowanie projektów, pisanie wniosków i prawidłową realizację inwestycji.

  Miliardy euro, o których mowa, wsparły rozwój naszego kraju dzięki temu, że wspomniani beneficjenci zaprzyjaźnili się z funduszami. Te miliardy euro to inwestycje w infrastrukturę, rolnictwo, innowacje w nauce i przemyśle, ochronę środowiska, rewitalizację zabytków, kształcenie kadr i programy pomocy dla bezrobotnych, ochronę zdrowia, nowoczesne szkolnictwo. Przykłady można mnożyć - środki unijne inwestowane są praktycznie w każdej dziedzinie i wpływają na wiele aspektów naszego życia.

  Polska zmienia się, nowocześnieje, pięknieje - często jednak zapominamy, że zmiany wokół nas w dużym stopniu zawdzięczamy środkom unijnym. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego co roku ogłasza liczne konkursy na kampanie promocyjne mające na celu popularyzację wiedzy o Funduszach Europejskich. Jednym z nich jest "Konkurs dotacji na promocję Funduszy Europejskich", którego celem jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców - czytelników, widzów, słuchaczy. Biorą w nim udział wydawcy prasy, rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne. Nasze wydawnictwo jako jeden ze zwycięzców tegorocznego ministerialnego konkursu zaplanowało cykl dwudziestu publikacji pod hasłem "Eurokalejdoskop".
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama