Ważne
  Medyczny superhit: Lekarze ze Śląska gotowi do przeszczepu...

  Medyczny superhit: Lekarze ze Śląska gotowi do przeszczepu twarzy

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Medyczny superhit: Lekarze ze Śląska gotowi do przeszczepu twarzy
  1/2
  przejdź do galerii

  ©materiały prasowe

  To będzie pierwsza taka operacja w Polsce. Chirurdzy rekonstrukcyjni z Instytutu Onkologii w Gliwicach gotowi do przeprowadzenia pierwszego w kraju przeszczepu twarzy!
  Pierwszy w Polsce przeszczep twarzy zostanie przeprowadzony w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Lekarze posiadają już wszystkie stosowne zezwolenia, a w gotowości czeka zespół prof. Adama Maciejewskiego, chirurga rekonstrukcyjnego, który odtworzył już między innymi zniszczone przez nowotwory tchawicę i krtań. Na razie nie ma jednak odpowiedniego dawcy, ani pacjenta - biorcy. W każdej jednak chwili mogą się znaleźć i nasi lekarze będą gotowi do działania.


  Pierwszego przeszczepu twarzy na świecie dokonano w 2005 roku we Francji. Potem były Chiny, zaś w 2008 roku pierwszego w USA przeszczepu twarzy dokonała Maria Siemionow, pochodząca z Krotoszyna polska lekarka i transplantolog, która w latach 80-tych wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i tam zrobiła wielką medyczną karierę. Pacjentką była Connie Culp postrzelona w twarz przez męża z bardzo bliskiej odległości.

  Prof. Siemionow od dawna pilotuje pierwszy polski przeszczep i jak się dowiadujemy nieoficjalnie przyjedzie do Gliwic, gdy nasi lekarze przystąpią do działania.

  Trwająca kilkadziesiąt godzin operacja będzie wymagała udziału kilkudziesięciu specjalistów oraz oczywiście dawcy.
  Gliwiccy lekarze od dawna ćwiczą różne elementy operacji na zwłokach. To niezbędny element przedsięwzięcia, by zabieg się udał. Jak czytamy na specjalnie stworzonej stronie: www.przeszczeptwarzy.pl "w okresie ostatnich dwóch lat Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej Centrum Onkologii w Gliwicach podjął starania stworzenia i rozpoczęcia działalności Wielodyscyplinarnego Zespołu Transplantacji Twarzy. Po okresie wielokierunkowych przygotowań teoretycznych i praktycznych oraz dopełnieniu formalności akredytacji, a także wymaganych procedur, jesteśmy gotowi do przeprowadzenia pierwszego alloprzeszczepu twarzy".

  W związku z potrzebą stworzenia grupy potencjalnych biorców, lekarze zwracają się z prośbą m.in. do swoich kolegów lekarzy o wzięcie udziału w ich doborze i kwalifikacji. - Z założenia grupa ta obejmuje chorych po rozległych urazach mechanicznych, termicznych oraz chorych z wadami wrodzonymi lub po leczeniu łagodnych nowotworów regionu dolnego, środkowego i górnego piętra twarzy, u których klasyczne metody rekonstrukcji nie są w stanie przywrócić optymalnego efektu funkcjonalnego i estetycznego - informują członkowie zespołu. Grupa mogąca poddać się przeszczepowi twarzy obejmuje chorych po wypadkach, oparzeniach, chorych z wadami wrodzonymi lub po leczeniu łagodnych nowotworów twarzy.

  " Jeżeli uważasz że jesteś potencjalnym kandydatem do przeszczepu twarzy (lub ktoś z twojej rodziny lub znajomych) prosimy o kontakt pod adresem mailowym: microsurgery@microsurgery.pl - czytamy w apelu lekarzy.

  Chirurdzy zajmujący się rekonstrukcjami narządów to medyczna elita. Np. do Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej nie można się zapisać. Trzeba zostać zaproszonym, zaś przepustką są medyczne osiągnięcia. Jedynym Polakiem w tym gronie jest dr Adam Maciejewski, który w gliwickim instytucie kieruje zespołem chirurgii rekonstrukcyjnej.

  Praktykę zdobywał m.in. u amerykańskich specjalistów z Centrum Raka im. Andersona w Houston. To właśnie dr Maciejewski dowodził m.in. zespołem lekarzy z Instytutu Onkologii w Gliwicach rekonstruujących tchawicę u 34-latka ze Śląska. Chory, który przez półtora roku oddychał dzięki rurce tracheotomijnej, wreszcie może normalnie oddychać i lepiej mówi.

  Chirurdzy zajmujący się rekonstrukcją zniszczonych przez nowotwory lub urazy narządów, wykorzystują płaty skórne, mięśniowe (z uda, brzucha, łopatki czy przedramienia) by odtworzyć język, tchawicę, a także nos. Kość strzałkowa jest świetnym "materiałem budowlanym", by zrekonstruować żuchwę, a nawet kość udową.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nowotwór

   jolanta kruszczyńska - kocot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 33

   Można pogratulować lekarzom takiego wyzwania to jest nie do pojęcia taki przeszczep mając na uwadze
   to wszysko co trzeba ze sobą połączyć.Dlatego jako laik dziwi mnie fakt , że przeprowadza się...rozwiń całość

   Można pogratulować lekarzom takiego wyzwania to jest nie do pojęcia taki przeszczep mając na uwadze
   to wszysko co trzeba ze sobą połączyć.Dlatego jako laik dziwi mnie fakt , że przeprowadza się mega
   skomplikowane operacje a ja mam do zoperowania nowotwora przestrzeni zaotrzewnowej liposarcoma
   nazywa się i jest podobno nieoperacyjny dziwnie umiejscowiony i od trzech lat podają mi chemię
   jest spokój na jakiś czas i znowu się powiększa. Najlepsza byłaby operacja ale dwóch profesorów w krakowie wyraziło opinie że nie da się.I tak sobie zyję z wyrokiem ktory może nastąpić w każdej chwili.
   Dlatego dziwi mnie fakt że przeprowadza się takie operacje a raka wyciąć nie można z brzucha. Gdyby jakiś lekarz przeczytał moją historię a mogł mi pomóc to podaję swojego m-eila jolanta-kocot@wp.pl dziękuje.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głosowałem

   Wyborca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 54

   na PO,czy mam szansę być pierwszy,czy pierwsi będą politycy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Miło się czyta takie artykułu

   Forrrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 73 / 55

   I nawet jest szansa, że pod artykułem nie będzie masy bluzgów. Gratulacje dla zespołu:)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama