Ważne
  Nowoczesna infrastruktura w przyjaznym środowisku

  Nowoczesna infrastruktura w przyjaznym środowisku

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kwotę 67,9 miliarda euro przyznaną Polsce na lata 2007-2013 rozdysponowano w ramach tzw. programów operacyjnych. Największy z nich to program Infrastruktura i Środowisko, który finansowany jest z dwóch europejskich funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności.
  Wielkie inwestycje infrastrukturalne są priorytetem w strategii całej Unii Europejskiej, wydaje się na nie prawie 70 proc. budżetu unijnego. Celem tych inwestycji jest zwiększenie konkurencyjności poszczególnych państw członkowskich, a co za tym idzie - wzmocnienie pozycji całej Wspólnoty na arenie międzynarodowej.

  Środki z programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczone są zatem przede wszystkim na duże, a więc i kosztowne przedsięwzięcia infrastrukturalne w zakresie ochrony środowiska, transportu, energetyki, kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia oraz szkolnictwa wyższego.
  Program ten jest największym w historii całej Unii Europejskiej. Przeznaczono na niego ponad 40 proc. wszystkich środków unijnych przyznanych Polsce, ponad 28,3 mld euro. Poza funduszami pochodzącymi z budżetu Unii Europejskiej program jest dofinansowany ze środków krajowych dodatkową kwotą 9,4 mld euro.

  Największa część tych środków, prawie 20 mld euro, przeznaczona jest na inwestycje w transport. Kolejne ważne dziedziny to środowisko (5,1 mld euro) oraz energetyka (1,7 mld euro). Na pozostałe trzy obszary: szkolnictwo wyższe, kulturę oraz zdrowie, wydamy od 400 do prawie 590 mln euro.

  W ramach programu Infrastruktura i Środowisko realizowane są projekty należące do 15 wybranych dziedzin, tzw. priorytetów. Jakiego typu projekty w tych najważniejszych dziedzinach otrzymują dofinansowanie? Inwestycje w gospodarkę odpadami oraz ściekami, czyli np. oczyszczalnie ścieków, sortownie, spalarnie śmieci, wodociągi, kanalizacja, infrastruktura pozwalająca chronić glebę i wody gruntowe przed zakażeniem. Finansowane są także przedsięwzięcia związane z ochroną przyrody, np. w parki narodowe czy rezerwaty, a także te, które służą edukacji ekologicznej.

  W obszarze transportu program Infrastruktura i Środowisko zapewnia finansowanie nie tylko budowy dróg i autostrad, o czym wszystkich kierowców informują tablice z charakterystycznymi unijnymi gwiazdkami. Inwestuje się także w transport lotniczy i kolejowy, a część środków przeznaczono na bezpieczeństwo transportu oraz inwestycje w transport przyjazny środowisku.

  Kolejnym ważnym priorytetem jest przyjazna środowisku i efektywna energetyka oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju. Baterie słoneczne, wiatraki, modernizacja sieci przesyłowych czy unowocześnienie infrastruktury energetycznej w dużych zakładach przemysłowych to przykładowe inwestycje w ramach tych priorytetów.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama