50. rocznica śmierci Marilyn Monroe: Pożądanie o imieniu...

50. rocznica śmierci Marilyn Monroe: Pożądanie o imieniu Marilyn

Ola Szatan

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

5 sierpnia mija 50 lat od śmierci legendarnej gwiazdy Marilyn Monroe. Była kolekcjonerką męskich serc, a jak sensa-cyjnie donosi jej ostatnia biografia, nie opierała się też kobiecym wdziękom. O ikonie popkultury pisze Ola Szatan
50. rocznica śmierci Marilyn Monroe: Pożądanie o imieniu Marilyn

©Annex

W 1999 roku została wybrana przez magazyn "People" najbardziej seksowną kobietą XX wieku. Jej podobiznę wykorzystano w reklamie perfum Diora "J'adore". Marilyn Monroe. Bohaterka masowej wyobraźni.

Choć trudno w to uwierzyć, to w najbliższą niedzielę, 5 sierpnia, minie 50 lat od jej śmierci. Dzień później, 6 sierpnia, o godzinie 18.00 w warszawskiej Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików (plac Zamkowy 8) odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć "Hollywood Marilyn Monroe" autorstwa przyjaciela aktorki i fotografa Miltona H. Greena. Kolekcja znalazła się w posiadaniu likwidowanego Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). Trafiła tam w ramach spłaty długu przez prowadzącego z nim wcześniej interesy zagranicznego biznesmena.

Jak zapowiada Stara Galeria ZPAF, wystawa będzie niebywałym wydarzeniem na skalę światową.

Nie zależy mi na pieniądzach i na sławie, chcę być tylko doskonała


- Dzięki uprzejmości Ministerstwa Finansów i Likwidatora FOZZ, pierwszy raz w Polsce pokażemy niewielki fragment kolekcji i archiwum zdjęć Miltona Greena, amerykańskiego fotografa pracującego dla takich magazynów jak "Harper's Bazaar", "Life", "Look", "Town & Country" oraz "Vogue" - podkreślają organizatorzy wystawy.

Przyjaźń i współpraca Miltona Greena z Marilyn Monroe trwała zaledwie kilka lat, od pierwszego spotkania w 1953 roku, kiedy Marilyn osiągnęła już status gwiazdy, do 1957 roku, wkrótce po tym, gdy Marilyn Monroe wyszła po raz kolejny za mąż - tym razem za Arthura Millera.

Nieoficjalnie poznali się kilka lat wcześniej w trakcie jednej z sesji. Tajemnicą poliszynela jest ich romans, faktem zaś - ogromna pomoc i przyjaźń, jaką Milton Green zaoferował i otoczył Marilyn.

- Część zdjęć, które zaprezentujemy, to oczywiście zdjęcia pozowane, jak sesja Monroe z Marlonem Brando - pojedyncze przedstawienia stylizowane na seksikonę, portrety, backstage z planów filmowych, zdjęcia z imprez i eventów, wreszcie zdjęcia z mojego punktu widzenia najcenniejsze, te bardzo prywatne, jak to ukazujące aktorkę jakby przyłapaną we własnej sypialni w łóżku - mówi Anna Wolska, która obok Jolanty Rycerskiej jest kuratorką wystawy "Hollywood Marilyn Monroe". - Marilyn Monroe stworzyła własny styl wzorując się na przedwojennej aktorce Jean Harlow. Platynowa blondynka marząca o karierze i sławie, ale i miłości, kim była, o czym myślała? Ta wystawa to opowieść o Hollywood, dla jednych będący fabryką snów, dla innych "więzieniem" zbudowanym z własnych marzeń, ambicji i talentu - dodaje Wolska.

Wystawa czynna będzie dla zwiedzających od 7 sierpnia do 7 września (poniedziałek-piątek 12.00-18.00, sobota-niedziela 14.00-18.00.) Wstęp jest wolny.

Nieważne, co o mnie myślą, ważne, żeby mnie kochali


Marilyn, a właściwie Norma Jeane Mortenson (później Norma Jeane Baker), urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles.
Jej dzieciństwo upłynęło w trudnych warunkach (sierociniec, przybrani rodzice). Na ekranie Marilyn Monroe pojawiła się w 1947 w epizodycznych rolach. Zwróciła na siebie uwagę w filmach "Asfaltowa dżungla" i "Wszystko o Ewie". Twórcy eksponowali głównie jej urodę, natomiast sama Marilyn Monroe marzyła o tym, by został doceniony jej talent (uczęszczała na kursy do Actors Studio L. Strassberga i E. Kazana).
Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Off Festiwal 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo