Katowice nie będą miały aquaparku. No, może basen

  Katowice nie będą miały aquaparku. No, może basen

  DN

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Koniec marzeń o aquaparku w Katowicach? Tak. Nie ma umowy na budowę parku wodnego przy Kościuszki. I nie będzie.
  Miasto nie podpisało umowy z firmą Berndorf Baderbau z Jaworza, która aquapark miała przy Kościuszki budować (w formule partnerstwa publiczno-prywatnego). - Procedura została cofnięta ze względów formalnych - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu.
Przyznaje, że na razie nie wiadomo, co z tym fantem zrobić - czy bez udziału firmy budować jednak aquapark czy mniejszy basen. 
- Pewnie nie zrezygnujemy z pomysłu budowy basenu, ale raczej nie aquaparku - mówi.

  Dlaczego tak się stało? Jak mówi Jarząbek, formuła PPP, czyli partnerstwa publiczno-prywatnego jest skomplikowana i ryzykowna. - Nie udało nam się dojść do porozumienia z inwestorem, podobnie było np w Elblągu - przyznaje. Słowem - oczekiwania miasta i inwestora były zupełnie inne, ale Jarząbek na razie nie chce podawać szczegółów. - Ta sprawa będzie przedmiotem analizy w najbliższych tygodniach.

  Przypomnijmy: budowę basenu planuje się w Katowicach od ponad 10 lat.
  Po trwającej kilka miesięcy analizie w 2011 roku urzędnicy zaakceptowali ofertę firmy Berndorf Baderbau z Jaworza, która budowała m.in. termy w Bukowinie Tatrzańskiej i w Mszczonowie.

  - Nie park wodny, a park rekreacji wodnej. Nie będzie hotelu, ale wysoka jakość i dużo... leżaków - obiecywał wówczas prezes spółki Berndorf Baderbau.

  Grunt między ul. Ceglaną, Zgrzebnioka i Kościuszki jest miejski. Jakub Jarząbek przyznaje, że teraz możliwe są takie scenariusze: albo ponowne żmudne szukanie kolejnego inwestora i jednak umowa PPP, albo budowa mniejszego basenu.

  To kolejna "wtopa" z parkiem wodnym w stolicy aglomeracji.
  Marzenie o nim zaczęło się w 2001 r. Jak donosił wówczas nasz redakcyjny kolega: na stadionie Startu w Muchowcu, obok lotniska, rozpoczęła się rozbiórka tego, co zostało ze zrujnowanego obiektu sportowego, pod przyszłą inwestycję.

  Rok 2003: Przedstawiciel spółki Aqua Park - właściciel działki przy Francuskiej - zapowiada, że w 2005 katowiczanie będą pływać przy Francuskiej w krytym basenie o wymiarach olimpijskich.

  W 2008 roku władze miasta zorganizowały forum informacyjne dla potencjalnych inwestorów, zainteresowanych budową parku wodnego w Katowicach.

  Rok 2010: podczas debaty kandydatów na prezydenta miasta Piotr Uszok chwalił się Buglą, kąpieliskiem w Dolinie Trzech Stawów i zadeklarował, że jeśli inwestorzy zawiodą, miasto samo wybuduje aquapark.

  Przypomnijmy: u sąsiadów, w Rudzie Śląskiej budowa aquaparku dobiega końca. Tu buduje miasto. Ma być czynny jesienią. Inne aquaparki w regionie są w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej. Planowana jest budowa w Tychach. W nieostrych na razie planach jest też budowa takiego obiektu w Parku Śląskim.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Off Festiwal 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama