Ważne
  Za chleb będziesz płacił jak za zboże. Żywność będzie o 6...

  Za chleb będziesz płacił jak za zboże. Żywność będzie o 6 proc. droższa niż w 2011 roku

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Za chleb będziesz płacił jak za zboże. Żywność będzie o 6 proc. droższa niż w 2011 roku
  Cieszmy się wakacjami, bo po powrocie z urlopu w sklepach może na nas czekać przykra niespodzianka. Standardowy bochenek chleba pszenno-żytniego 600 g, według ekspertów rynku spożywczego zdrożeje nawet o 30-40 groszy, czyli więcej niż o 10 proc.
  Za chleb będziesz płacił jak za zboże. Żywność będzie o 6 proc. droższa niż w 2011 roku
  Dlaczego? Z powodu nieurodzaju, ostrej zimy, powodzi, suszy? GUS wyliczył, że tegoroczne zbiory zbóż będą o milion ton niższe niż przed rokiem. Jednak Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, wyśmiewa te powody. Mówi, że to były lokalne klęski.
  - Ceny zboża ustalane są nie na rynku lokalnym, nie u nas, ale na światowych giełdach. Jeśli w ciągu roku jakiś produkt drożeje o kilkadziesiąt procent, to nie ma mowy o przypadku ani o klęsce. Można śmiało mówić o spekulacji. A ceny zboża podskoczyły w górę w ostatnich tygodniach o ok. 30 proc. - tłumaczy.

  Z kolei Krystian Szkółka, właściciel firmy Gempe Produkcja Pieczywa z Imielina, zgadza się, że cena pieczywa we wrześniu pójdzie w górę, ale nie podejmuje się szacunków, o ile.

  - Mąka nie jest jedynym składnikiem wpływającym na cenę chleba. I jeśli ktoś dzisiaj na jej podstawie prognozuje, o ile wzrosną ceny, to wróży z fusów - mówi nam piekarz i dodaje, że dobrej jakości pieczywa, tak jak atrakcyjnej wycieczki zagranicznej, nie da się wyprodukować tanio.

  Droższy chleb i droższe bułki to dopiero początek nadciągającej lawiny podwyżek. W górę pójdą ceny jaj, a nawet wyjątkowo już drogie mięso, bo do ich produkcji potrzebna jest pasza produkowana ze zboża. Eksperci prognozują tegoroczny wzrost cen żywności na około 9 proc.

  Mroźna zima bez śniegu, a na wiosnę długie tygodnie bez deszczu spowodowały, że na półmetku żniw GUS szacuje zbiory zbóż na poziomie 22,8 - 23,5 mln ton. To mniej o 3-6 proc. niż w roku ubiegłym, co oznacza zbiory niższe o prawie milion ton.
  Jeśli ktoś uważa, że to informacje nudne i na dodatek go nie dotyczą, bo nie jest rolnikiem, to wkrótce zmieni zdanie przy kasie w sklepie. Zwłaszcza że na cenę końcową nakłada się też drogie paliwo podnoszące koszty produkcji zboża, transportu, magazynowania itd.

  Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Polska Federacja Producentów Żywności, w skali roku wzrost cen żywności może sięgnąć nawet 6 proc. - Już teraz podwyżka cen zboża sięga nawet 30 procent. Wzrosła też cena skupu zboża paszowego - mówi Gantner. Więc nie ma wątpliwości, że mięso, bez względu na rodzaj, ma szanse pobić już jesienią rekordy cenowe wszech czasów.

  Warto przypomnieć, że jeszcze w 2007 r. tona pszenicy kosztowała na rynku 500 złotych. Dziś jej cena wzrosła ponad dwukrotnie.

  - Znaczny skok cenowy był zauważalny zwłaszcza po 2010 r. Uzasadniano to powodzią. Ale przecież miała ona charakter lokalny - wylicza Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej i dodaje, że na cele spożywcze przeznaczamy w Polsce 4,5 mln ton zboża. - Na dodatek jest "dołek świński" i nie ma zwierząt, które mogłyby zjeść wyprodukowaną paszę, więc nie obawiam się braków zboża na rynku. Mówienie o podwyżkach cen to spekulacje - kończy.

  Ekonomista, prof. Andrzej Barczak zgadza się z oceną prezesa Włodarza i przytacza znaną anegdotę, dotyczącą Marii Antoniny, królowej Francji, żony Ludwika XVI, która miała zapytać podczas demonstracji pod oknami jej pałacu: "Dlaczego tak wyją za oknem". Jeden z dworzan wyjaśnił jej, że "nie mają chleba". Królowa miała wówczas pozwolić sobie na komentarz: "Nie mają chleba? To niech jedzą ciastka!"

  - Stwierdzenie to nie świadczyło bynajmniej o jej oderwaniu od życia i miało swoje uzasadnienie. We Francji istniało bowiem prawo, które nakazywało piekarzom sprzedaż ciastek w cenie chleba, jeśli tego produktu zabrakło. U nas za chwilę chleb będzie w cenie ciastka, ale za to pensje na kupno ciastek nie pozwolą - podsumowuje.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Off Festiwal 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   Mąka nie jest jedynym składnikiem wpływającym na cenę chleba...

   Jacek Kotlarski

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 22

   Do wyprodukowania dobrej jakości chleba potrzeba: dobrej jakości mąki, wody, soli i obróbki cieplnej.
   Przestańcie sypać do chleba spulchniacze, przyspieszacze, konserwanty i inne "ulepszacze" bo...rozwiń całość

   Do wyprodukowania dobrej jakości chleba potrzeba: dobrej jakości mąki, wody, soli i obróbki cieplnej.
   Przestańcie sypać do chleba spulchniacze, przyspieszacze, konserwanty i inne "ulepszacze" bo tych waszych produktów chlebopodobnych przełknąć nie można, od lat już choruję jak tylko zjem trochę tego szajsu jakim nas karmicie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe czy pan premier...

   hbr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 24

   ...wie ile kosztuje taki przykładowy, jak w artykule np., bochenek chleba? Zakładam się z każdym o wszystko, że nie i guzik go to obchodzi, bo przecież i tak za niego zapłacą podatnicy, czyli...rozwiń całość

   ...wie ile kosztuje taki przykładowy, jak w artykule np., bochenek chleba? Zakładam się z każdym o wszystko, że nie i guzik go to obchodzi, bo przecież i tak za niego zapłacą podatnicy, czyli zwykli ludzie. Jeśli pieczywo i inne rzeczy automatycznie też zdrożeją, to ja również chcę, aby firma w której pracuję zwiększyła mi moje wynagrodzenie. Jak wszystko podnosimy do góry, to płace także. Nie może być tak, ze tylko w 1 stronę to działa, a w 2 już nie, bo niby po co.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 27

   ja też byłam sceptycznie nastawiona do oszczędzania ale w końcu się za to wzięłam.zrobiłam najprostszą rzecz czyli poszłam do doradcy w open i się dowiedziałam na co sobie mogę pozwolić z moimi...rozwiń całość

   ja też byłam sceptycznie nastawiona do oszczędzania ale w końcu się za to wzięłam.zrobiłam najprostszą rzecz czyli poszłam do doradcy w open i się dowiedziałam na co sobie mogę pozwolić z moimi zarobkami.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kasia

   kasia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 36

   Ja sobie obiecywałam już na początku rou, ze najdę jakieś lokaty i na ten cel zacznę oszczędzać. Niesty skończyło się jak zawsze, na żadne się nie zdecydowałam i teraz jak mam iść do księgarni to...rozwiń całość

   Ja sobie obiecywałam już na początku rou, ze najdę jakieś lokaty i na ten cel zacznę oszczędzać. Niesty skończyło się jak zawsze, na żadne się nie zdecydowałam i teraz jak mam iść do księgarni to mnei telepie. Pytanie jakie wybrać, zeby za rok nie było takiego samego problemu?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pieniadze

   ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 44

   ceny w gore, zarobki stoja, za co robic zakupy? nie mowiac juz o tym, ze zbliza sie poczatek roku szkolnego i trzeba kupic cala wyprawke do szkoly

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   myśl globalnie działaj lokalnie

   ella (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 33

   "Ceny zboża ustalane są nie na rynku lokalnym, nie u nas, ale na światowych giełdach." - spekulacja!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   han (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 31

   Macie Tuskowe Tanie Państwo


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tanie sra...ie

   ty han! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 39

   ...albo kaczor albo donald, donald kaczor nie idzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podwyzki cen

   basia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 46

   a moze by tak podwyzki plac od wrzesnia o 10 prowent

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama