Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytomska Kronika w "Art Spaces Directory". Jako jedyna ze Śląska

Magdalena Nowacka-Goik
Wystawy w Kronice są oryginalne i zawsze budzą emocje
Wystawy w Kronice są oryginalne i zawsze budzą emocje Magdalena Nowacka-Goik
Bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika znalazło się w prestiżowym wydawnictwie "Art Spaces Directory", wydanym przez słynne nowojorskie New Museum. W tym przewodniku po centrach i galeriach sztuki świata, bytomska placówka znalazła się wśród zaledwie sześciu z Polski. I jako jedyna ze Śląska.

Bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika mieści się w centrum miasta, przy Rynku 26. Czym się zajmuje? Przygotowuje wystawy, wycieczki, eksperymentalne cykle muzyczne, publikacje i wydawnictwa artystyczne, organizuje warsztaty, dyskusje, wykłady i prowadzi działalność popularyzatorską. Strategicznym miejscem jest w Kronice meeting room: przestrzeń co roku projektowana przez innego artystę, która łączy np. funkcje sceny muzycznej, czytelni i sali projekcyjnej.

Kronika organizuje także pobyty rezydencyjne dla artystów i kuratorów, którzy tworzą wtedy na Śląsku i dla Śląska.
- To dla nas ogromne wyróżnienie - mówi Stanisław Ruksza, szef Kroniki. - Zwłaszcza że nie staraliśmy się o to, by trafić do tak elitarnego przewodnika po świecie sztuki - podkreśla.

Publikacja powstała w ramach Triennale Sztuki organizowanego przez New Museum w Nowym Jorku przy współpracy ze światowymi instytucjami sztuki. Międzynarodowy przewodnik wskazuje ponad 400 miejsc sztuki niezależnej z 96 krajów.

Obok Kroniki w przewodniku Polskę reprezentują jeszcze: Wrocław (WRO Art Center), Kraków (Bunkier Sztuki), Warszawa (Bęc Zmiana Fundacja Nowej Kultury), Gdańsk (Instytut Sztuki Wyspa oraz CSW Łaźnia) i Toruń (CSW Znaki Czasu).

- Na pewno wpływ na to, że zostaliśmy zauważeni, miał fakt, że pracujemy z artystami z całego świata. Dużym zainteresowaniem cieszył się wydany przez nas katalog prac Artura Żmijewskiego, który prezentowaliśmy w Nowym Jorku. Braliśmy też udział w VII Berlin Biennale - mówi Ruksza.

Ale liczył się też np. alternatif turistik, projekt, w ramach którego zorganizowano setkę wycieczek, stworzono kilka alternatywnych map, słuchowisko muzyczne, książkę i założono darmową wypożyczalnię rowerów. Wszystko z naciskiem na klimaty poindustrialne. Ten projekt jest już popularny nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale zyskał zainteresowanie poza granicami naszego kraju. - Cieszy docenianie naszych działań, choć czasem budzą kontrowersje - przyznaje Ruksza. - Ale sztuka budzi emocje, a to naturalne - podkreśla.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!