Ważne
  Bytomska Kronika w "Art Spaces Directory". Jako jedyna ze...

  Bytomska Kronika w "Art Spaces Directory". Jako jedyna ze Śląska

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wystawy w Kronice są oryginalne i zawsze budzą emocje
  1/2
  przejdź do galerii

  Wystawy w Kronice są oryginalne i zawsze budzą emocje ©Magdalena Nowacka-Goik

  Bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika znalazło się w prestiżowym wydawnictwie "Art Spaces Directory", wydanym przez słynne nowojorskie New Museum. W tym przewodniku po centrach i galeriach sztuki świata, bytomska placówka znalazła się wśród zaledwie sześciu z Polski. I jako jedyna ze Śląska.
  Bytomskie Centrum Sztuki Współczesnej Kronika mieści się w centrum miasta, przy Rynku 26. Czym się zajmuje? Przygotowuje wystawy, wycieczki, eksperymentalne cykle muzyczne, publikacje i wydawnictwa artystyczne, organizuje warsztaty, dyskusje, wykłady i prowadzi działalność popularyzatorską. Strategicznym miejscem jest w Kronice meeting room: przestrzeń co roku projektowana przez innego artystę, która łączy np. funkcje sceny muzycznej, czytelni i sali projekcyjnej.

  Kronika organizuje także pobyty rezydencyjne dla artystów i kuratorów, którzy tworzą wtedy na Śląsku i dla Śląska.
  - To dla nas ogromne wyróżnienie - mówi Stanisław Ruksza, szef Kroniki. - Zwłaszcza że nie staraliśmy się o to, by trafić do tak elitarnego przewodnika po świecie sztuki - podkreśla.

  Publikacja powstała w ramach Triennale Sztuki organizowanego przez New Museum w Nowym Jorku przy współpracy ze światowymi instytucjami sztuki. Międzynarodowy przewodnik wskazuje ponad 400 miejsc sztuki niezależnej z 96 krajów.

  Obok Kroniki w przewodniku Polskę reprezentują jeszcze: Wrocław (WRO Art Center), Kraków (Bunkier Sztuki), Warszawa (Bęc Zmiana Fundacja Nowej Kultury), Gdańsk (Instytut Sztuki Wyspa oraz CSW Łaźnia) i Toruń (CSW Znaki Czasu).

  - Na pewno wpływ na to, że zostaliśmy zauważeni, miał fakt, że pracujemy z artystami z całego świata. Dużym zainteresowaniem cieszył się wydany przez nas katalog prac Artura Żmijewskiego, który prezentowaliśmy w Nowym Jorku. Braliśmy też udział w VII Berlin Biennale - mówi Ruksza.

  Ale liczył się też np. alternatif turistik, projekt, w ramach którego zorganizowano setkę wycieczek, stworzono kilka alternatywnych map, słuchowisko muzyczne, książkę i założono darmową wypożyczalnię rowerów. Wszystko z naciskiem na klimaty poindustrialne. Ten projekt jest już popularny nie tylko na Śląsku i w Polsce, ale zyskał zainteresowanie poza granicami naszego kraju. - Cieszy docenianie naszych działań, choć czasem budzą kontrowersje - przyznaje Ruksza. - Ale sztuka budzi emocje, a to naturalne - podkreśla.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dobra wiadomość

   dani (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 32

   niezwykle cieszy mnie to wyróżnienie KRONIKI, znaleźć się wśród najlepszych - to jest spore wyzwanie do jeszcze lepszych wystaw , BRAWO !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wielkie gratulacje!

   Gosia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 32

   Bardzo lubię tam bywać, zawsze jest przytulnie, miło, a sztuka - na wysokim poziomie, nierzadko niezrozumiała, ale zastanawiająca i przykuwająca uwagę, skłaniająca do stawiania pytań :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama