Śląskie i opolskie połączone? Na razie NFZ

  Śląskie i opolskie połączone? Na razie NFZ

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niech konkurują
  Roman Kolek, członek zarządu województwa opolskiego, odpowiedzialny za ochronę zdrowia: Nie sądzę, by łączenie oddziałów było korzystne dla pacjentów,
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©rynekzdrowia.pl

  Dwa miesiące temu wielkie polityczne emocje wywołało jedno zdanie wypowiedziane przez przewodniczącego RAŚ Jerzego Gorzelika, który uznał, że po Spisie Powszechnym "utrzymywanie odrębności administracyjnej Opolszczyzny jest niezasadne". Teraz sprawa połączenia wraca. Być może województwa śląskie i opolskie połączy... jedna kasa zdrowia.
  Nowa szefowa NFZ, Agnieszka Pachciarz, zapowiada zmianę struktury Funduszu i sposobu jego zarządzania. Rozważany jest też scenariusz zmniejszenia liczby oddziałów i np. ich łączenia.

  - Takie wieści dochodzą do nas nieoficjalnie z kręgów zbliżonych do ministerstwa zdrowia. Połączenie miałoby dotyczyć m.in. oddziałów śląskiego i opolskiego - powiedziała nam osoba związana ze śląskim NFZ.

  Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia, twierdzi, że "jest za wcześnie, by wskazywać konkretne rozwiązania: - Nad tym pracują eksperci, ale ich cel jest oczywisty: usprawnienie funkcjonowania i finansowania ochrony zdrowia. Obecnie w ministerstwie i NFZ trwają intensywne prace i analizy - dodaje rzeczniczka.

  Małgorzata Lekston, przewodnicząca rady śląskiego oddziału NFZ, pomysł połączenia oddziałów ocenia jako krok w dobrym kierunku, za którym przemawia ekonomia i demografia.

  - Poza tym mieszkańcy województwa opolskiego często korzystają z pomocy medycznej w Śląskiem - przypomina. Oba województwa jadą na jednym wózku: z informacji GUS wynika, że w latach 2002 - 2011 z Opolszczyzny ubyło prawie 50 tys. mieszkańców, zaś ze Śląskiego ponad 112 tys. To oznacza, że coraz mniej jest osób płacących składki na zdrowie, a gdy nałożymy na to kryzys ekonomiczny (w pierwszym półroczu spływ składek do NFZ w kraju jest mniejszy o 500 mln zł) i konieczność utrzymania administracji w oddziałach NFZ, to mamy obraz czekającej nas klęski.

  Sprawa może być jednak delikatna, bo Opolszczyzna jest wyczulona na problem swojej samodzielności.

  - Obecne struktury NFZ są ściśle powiązane z podziałem administracyjnym i mogą być konflikty - mówi nam Piotr Chmielowski, poseł Ruchu Palikota z Sejmowej Komisji Zdrowia.

  Mamy za dużo kas chorych? Andrzej Sośnierz, jako dyrektor śląskiej kasy, o mały włos już nie doprowadziłby do połączenia Śląskiej i... Podlaskiej Kasy Chorych.

  - Ten sojusz tylko z pozoru wydawał się egzotyczny. Nasze oferty uzupełniały się, ale zmienił się minister i pomysł upadł - wspomina Sośnierz, za którego rządów prowadzono w sąsiednich województwach agresywną akcję promocyjną i wielu mieszkańców Małopolskiego oraz Opolskiego, zwłaszcza z rejonu Głubczyc, przepisało się do Śląskiej Kasy.

  - Odgórne decyzje dotyczące łączenia kas uznaję za chybione. To byłoby niepotrzebne wywoływanie konfliktów. Zezwoliłbym jednak na takie kroki na zasadzie dobrowolności, jeśli zgodziłyby się na to dwie strony - mówi Sośnierz.

  Łączenie oddziałów pojawia się co jakiś czas jako scenariusz ratunkowy dla cierpiących na chroniczne niedofinansowanie szpitali, by skrócić kolejki do zabiegów i diagnostyki. Już w 2008 r. powstał projekt powołania 7 odrębnych publicznych instytucji powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które docelowo miały kontraktować świadczenia na terenie całego kraju. Ówczesnej minister zdrowia Ewie Kopacz nie udało się jednak przeprowadzić pomysłu, bo było tak jak przy próbie zmiany mapy administracyjnej kraju: zaczęły się protesty posłów z poszczególnych regionów.

  Dziś minister zdrowia Bartosz Arłukowicz staje przed niewspółmiernie trudniejszym niż Kopacz zadaniem. Nie działa na fali nadziei związanej z przejęciem rządów przez koalicję PO-PSL, ale stoi przed koniecznością podjęcia niezwykle trudnych, niepopularnych decyzji w sytuacji, gdy zgodnie z zapowiedziami ekonomistów rok 2013 będzie "chudy", bo dopiero wtedy na własnej skórze odczujemy skutki ogólnoświatowego kryzysu. Ministrowi udało się jedno: pozbył się nielubianego prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza, ale teraz musi udowodnić, że m a pomysły i determinację, by zmienić ochronę zdrowia. Czasu jest coraz mniej, a i opozycja nie zasypuje gruszek w popiele, bo już pod koniec sierpnia chce przedstawić swoje koncepcje dotyczące zmian, w tym,też nienowy, postulat likwidacji NFZ oraz lansowany jeszcze przez śp. ministra Religę plan utworzenia sieci szpitali.

  - Jestem za decentralizacją i większą samodzielnością oddziałów, bo to klucz do lepszego zarządzania, ale i szybkiego reagowania na potrzeby - mówi Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek woj. śląskiego, odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

  Kluczowe dla przyszłości są oczywiście pieniądze. Poseł PiS Bolesław Piecha, szef sejmowej komisji zdrowia, plan finansowy NFZ na 2013 rok określił jako "przesłodzony i zafałszowany ". W sumie śląski oddział NFZ dostanie o ok. 300 mln więcej niż w 2012r, czyli w sumie 7,6 mld zł, ale to i tak nie pokryje potrzeb szpitali. Opolszczyzna, do której trafi niewiele ponad 1,5 mld zł, też nie może z optymizmem patrzeć w przyszłość.

  Jakie, Twoim zdaniem, są największe bolączki polskiej służby zdrowia? Napisz  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ble ble ble

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   ble ble ble

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PRZYWRÓCIĆ

   pacjent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 17

   ŚLĄKĄ KASĘ CHORYCH !!!!!. Dość kradzieży naszej kasy przez warsiawską centralę !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przywrucic

   sxilock (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 23

   Przedewszystkim Autonomie dla Slaska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pacjęt

   Smutas (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 47

   Popieram takie stanowisko - rzeczywiście Polska za bardzo doi ten biedny zapracowany Śląsk - dlatego dobra by była autonomie - płacilibyśmy uzgodniony procent od wypracowanego budżetu śląskiego a...rozwiń całość

   Popieram takie stanowisko - rzeczywiście Polska za bardzo doi ten biedny zapracowany Śląsk - dlatego dobra by była autonomie - płacilibyśmy uzgodniony procent od wypracowanego budżetu śląskiego a resztą gosdpodarowali byśmy się sami !!!!!!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierwsze rozsądne polskie ministerstwo?!

   Rozsądkiem najlepiej jest trafić do Ślązaków! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 46


   I własną pracowitością.

   :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co na to Buzek?

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 59 / 44

   Powinno być razem co razem od wieczności należy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jestem za

   młody lekarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 67 / 38

   Jestem absolutnie za połączeniem śląskiego i opolskiego NFZ. Istnienie dwóch odrębnych w świetle przytoczonych tutaj liczb nie ma żadnego uzasadnienia. Jestem tylko ciekawy, czy połączenie NFZ...rozwiń całość

   Jestem absolutnie za połączeniem śląskiego i opolskiego NFZ. Istnienie dwóch odrębnych w świetle przytoczonych tutaj liczb nie ma żadnego uzasadnienia. Jestem tylko ciekawy, czy połączenie NFZ będzie miało jakieś korzyści dla pacjentów. Bo główną bolączką służby zdrowia nie jest zbyt mało pieniędzy, ale arogancja starych lekarzy i pielęgniarek, nawyki z minionej epoki i rozdmuchany do nieprzytomności pracowniczy system socjalny. To kiepscy ludzie wprowadzają złą atmosferę w przychodniach i szpitalach. Tam, gdzie dyrekcje pozbyły się takich osób aż chce się pracować i pacjenci są zadowoleni.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepiej ich od razu podzielić na pół

   starszy lekarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 12

   Powinni podzielić na pół, do Wrocławia kilka miast ma bliżej, w tym nawet Opole i często tam trafiają ludzie z Opolskiego, którzy u siebie nie mają żadnej specjalistycznej kliniki. No i Wrocław...rozwiń całość

   Powinni podzielić na pół, do Wrocławia kilka miast ma bliżej, w tym nawet Opole i często tam trafiają ludzie z Opolskiego, którzy u siebie nie mają żadnej specjalistycznej kliniki. No i Wrocław aktualnie buduje 2 nowe szpitale i ma już bazy ratownictwa o czym w opolskim się tylko mówi. To, że takie opolskie się uchowało jest naprawdę dziwne - nie mając nawet żadnej medycznej placówki naukowej. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OK,OK - pdzeic na pol - zachod do Wroclawia, a wschod do Katowic/Opole

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 14

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @starszy ..

   hanys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

   a czy ty wjysz wiela ludzi spoza regjonu (czyli z całyj Polski) przijyzdżo sie lyczyć na GŚ ??.
   Sprawdź , a sie zdziwisz . Jeśli jesteś fachowcem w temacie , to przeanalizuj to , o czym piszę....rozwiń całość

   a czy ty wjysz wiela ludzi spoza regjonu (czyli z całyj Polski) przijyzdżo sie lyczyć na GŚ ??.
   Sprawdź , a sie zdziwisz . Jeśli jesteś fachowcem w temacie , to przeanalizuj to , o czym piszę. Pozdrawiam.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niesamowite

   gs (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

   Tak zwłaszcza z chorobami układu oddechowego przyjeżdżają pooddychać świeżym śląskim powietrzem.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama