Różnica w opłacie OC dla kierowców może sięgać prawie...

  Różnica w opłacie OC dla kierowców może sięgać prawie tysiąca złotych. Dlaczego?

  Paweł Szałankiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Różnica w opłacie OC dla kierowców może sięgać prawie tysiąca złotych. Dlaczego?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Za CUK Ubezpieczenia/marek michalski

  Kierowcy z województwa śląskiego mogą być zadowoleni. Płacimy zdecydowanie niższe ubezpieczenie samochodu OC niż kierowcy z Wybrzeża czy stolicy. Tak przynajmniej wynika z raportu CUK Ubezpieczenia, które stworzyło cenową mapę OC Polski.
  Z raportu wynika, że najdroższe OC jest na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Nasze województwo pod tym względem jest na siódmym miejscu. Eksperci CUK Ubezpieczenia oparli swoje wyliczenia na założeniu, że nową polisę kupuje 33-letni kierowca, który prawo jazdy ma od 10 lat i ma 60 proc. zniżki w OC. Do ubezpieczenia wybrany został siedmioletni opel astra o pojemności silnika 1,4 i mocy 90 KM.


  W Katowicach za OC zapłacimy rocznie co najmniej 378 złotych. To o kilkadziesiąt złotych mniej niż w Gdańsku, gdzie kierowcy płacą 469 zł, czy Warszawie, gdzie kierowcy zapła-cą 454 zł.

  Na Śląsku nie jest więc najdrożej, ale mogłoby być taniej. Tak jak jest w stolicach województw świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. W Kielcach i Lublinie za polisę dla siedmioletniej astry kierowcy, spełniający założone kryteria, zapłacą 315 zł, natomiast w Rzeszowie 319 zł.

  W woj. śląskim Katowice są najdroższym miastem, jeżeli chodzi o OC. I tak np. w Rybniku za wspomnianego opla astrę zapłacimy 351 zł, a w Częstochowie 348 zł.

  Z czego wynikają te różnice? - Z ilości szkód komunikacyjnych w danym mieście i województwie - wyjaśnia Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

  - Każde towarzystwo dokładnie analizuje te dane, które są później podstawą do wyliczania wielkości składek.

  Potwierdza to Marek Baran, rzecznik firmy ubezpieczeniowej Link4. - Najwyraźniej w Katowicach częściej dochodzi do wypadków samochodowych niż w Częstochowie czy w Rybniku - stwierdza Baran.

  To jednak niejedyne parametry, jakimi kierują się ubezpieczyciele, wyznaczające wysokość samochodowego OC. Pod uwagę brana jest też liczba włamań i kradzieży samochodów. Wniosek? Im częściej dochodzi do zdarzeń drogowych i kradzieży, tym wyższe ubezpieczenie.

  Jak w takim razie zapłacić mniej? Najprościej jest kupić sobie wiekowy samochód, choć jeśli nie jest on zbyt sprawny, to ubezpieczenie będzie nadal wysokie. - Za swój wóz płacę składkę kwartalną 240 zł. To tanio, zważywszy na fakt, że to pierwszy samochód, którego jestem jedynym właścicielem - mówi Rafał Morzyński, właściciel opla corsy z 1996 roku.
  Inny sposób na zmniejszenie kosztów to... cierpliwość.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIca

   Frągla (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 86 / 44

   Dlaczego w jednym kraju a różne przepisy czy mamy samochody ubezpieczać na śląsku czy obowiązuje rejonizacja jeżeli nie w takim razie szukamy firm na śląsu żegajcie firmy ubezpieczeniowe w Warszawie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama