Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgaga po stresie w pracy. Jak nie dopuścić do "wypalenia" przełyku?

MAZ
Stres jest przyczyną chorób
Stres jest przyczyną chorób 123RF
Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, do najczęstszych przyczyn powstawania stresu należy praca i związane z nią problemy. Prawie wszyscy ankietowani z grupy aktywnych zawodowo cierpią na zbyt wysoki poziom stresu, który, jak wiemy, jest szkodliwy. Negatywnie wpływa na nasz stan psychiczny i fizyczny. Przyczynia się do powstawania wielu dolegliwości, w tym nieprzyjemnego palenia w okolicach mostka, zwanego powszechnie zgagą.

Zawrotne tempo pracy, jej nienormowany czas, a przede wszystkim obawa przed jej utratą w czasie kryzysu gospodarczego stają się powszechną bolączką polskich pracowników. Permanentny stres w pracy może prowadzić do wypalenia zawodowego, a także do problemów w życiu prywatnym. Towarzysząca mu długotrwała i nieleczona zgaga, jako objaw patologicznego refluksu żołądkowo--przełykowego, może być początkiem wielu schorzeń, np. nadżerek zębowych, uszkodzenia przełyku, jego zapalenia czy zwężenia, w skrajnych przypadkach - nawet gruczolakoraka przełyku.

Jak nie dopuścić do "wypalenia" przełyku przez zgagę? Ważne są działania prewencyjne. Zgaga powstaje wskutek cofania się kwaśnej treści żołądkowej w górę do przełyku, co powoduje jego podrażnienie.

W zdrowym organizmie zjawisko cofania się kwaśnej treści żołądkowej w górę do przełyku ma miejsce około 20 razy na dobę, trwa najwyżej pięć minut i jest nieodczuwalne. Jest to tzw. refluks fizjologiczny. Jeśli natomiast proces ten staje się uporczywy i przez to dla nas męczący, wówczas możemy mieć do czynienia ze skutkami choroby refluksowej przełyku. Pracować prawie każdy z nas musi. Kwestia akceptacji stresu w pracy, jak i "biurowej zgagi", zależy jednak wyłącznie od nas.

Dobrym sposobem radzenia sobie ze zgagą są specjalne preparaty, tzw. supresanty refluksu, które w kontakcie z kwaśnym środowiskiem w żołądku tworzą warstwę ochronną, tzw. tratwę, która blokuje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, nie zaburzając jednocześnie procesów trawienia w żołądku. Środki te, dostępne w formie tabletek do rozgryzania i żucia oraz zawiesiny doustnej w butelce i praktycznych saszetkach, gaszą uczucie palenia w przełyku już w ciągu trzech minut od zażycia.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zgaga po stresie w pracy. Jak nie dopuścić do "wypalenia" przełyku? - Dziennik Zachodni