Śląskie: Kto nam mówi w autobusie? Lektor, aktor,...

  Śląskie: Kto nam mówi w autobusie? Lektor, aktor, syntezator... [POSŁUCHAJ]

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kto czyta w innych miastach
  Anna Dymna, Grzegorz Turnau oraz Krzysztof Globisz zapowiadali kilka lat temu przystanki na trasie linii tramwajowych w Krakowie. Tych właśnie artystów
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wojciech Matusiak

  Następny przystanek... - tę kwestię znają wszyscy pasażerowie komunikacji miejskiej. Ale kto ją wypowiada? W kursujących po Częstochowie tramwajach "Swing" postoje i ostrzeżenia przed kieszonkowcami anonsują związani z tym miastem artyści: aktor Artur Barciś i Zygmunt "Muniek" Staszczyk, lider grupy T-Love. "Swingów" pod Jasną Górą na razie jest tylko 7, więc zbyt wielu okazji do wysłuchania głosu obu wspomnianych panów nie ma. Jak jednak informuje Marcin Maranda, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie, ta sytuacja być może wkrótce się zmieni.
  HUTA BAJLDON? POSŁUCHAJ ZAPOWIEDZI W AUTOBUSIE

  - Chcemy, żeby Barciś i Staszczyk czytali komunikaty na wszystkich liniach w mieście. Prowadzimy już z nimi rozmowy w tej sprawie - mówi Maranda.

  Dopóki stosownego porozumienia nie będzie, dopóty pasażerowie na liniach obsługiwanych przez starszy tabor słuchać będą komunikatów czytanych przez byłych dziennikarzy lokalnych rozgłośni oraz rzecznika MPK, czyli Marcina Marandy.


  Polowanie na głosy trwa nie tylko w Częstochowie. Za profesjonalnym lektorem rozglądają się też w Kolejach Śląskich. Póki co głos rozlegający się w należącej do tej spółki pociągach pochodzi z syntezatora.

  - Szukamy znanego i lubianego głosu - zdradza Adam Warzecha, rzecznik przewoźnika. Kto jest na liście życzeń Kolei Śląskich? - Mamy kilka propozycji, ale szczegółów na razie nie mogę zdradzić - dodaje.

  Mniej oryginalni są przewoźnicy obsługujący linie autobusowe w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Co prawda swego czasu w katowickim PKM-ie zastanawiano się nad zaangażowaniem Jana Suzina, względnie nadawaniu komunikatów po śląsku, ale ostatecznie nic z tych planów nie wyszło i dziś jedynie w 10 z 63 obsługiwanych przez tego przewoźnika linii można usłyszeć głos, należący - jak ustaliliśmy - do dziennikarki radiowej z Bydgoszczy. Nagrania - a mówiąc ściślej sample - przyjechały do Katowic razem z kupionymi kilka lat temu autobusami MAN.

  Na usłyszenie znanego głosu nie ma też co liczyć w autobusach komunikacji miejskiej w Jaworznie. Powód jest prosty - brak pieniędzy. Zewnętrzna firma dostarcza zapowiedzi i serwisuje je za darmo.

  - Zaangażowanie kogoś znanego byłoby w tej sytuacji nieuzasadnione ekonomicznie - stwierdza Adrian Słupski, zastępca prezesa zarządu jaworznickiego PKM-u.

  Niezależnie od tego, czyj głos słyszymy w autobusie, to istota działania systemu wszędzie jest taka sama. Komunikaty głosowe połączone są z systemem GPS: w momencie, gdy autobus wjeżdża w konkretną strefę (każda ma swoje ściśle określone współrzędne), uruchamiana jest konkretna, przypisana do danej strefy zapowiedź.
  Współpraca Joanna Pałka

  "Bajldon" czyli chichot pasażerów  Od kilku tygodni pasażerów dojeżdżających do Katowic autobusem linii 23, na wysokości dawnej hali Huty Baildon ogarnia pusty śmiech. A to za sprawą komunikatu, który rozlega się przez zamontowane w pojeździe głośniki. "Katowice Dąb - Huta Bajldon" (brzmi dokładnie tak, jak czytacie) - ogłasza damski głos. W tymczasem KZK GOP rozkładają ręce.

  - Każdy przewoźnik sam sobie nagrywa treść komunikatów. My na to nie mamy żadnego wpływu - tłumaczy Katarzyna Migdoł - Rogóż z biura prasowego KZK GOP.

  Czyj głos chcielibyście słyszeć w autobusach i tramwajach jeżdżących po naszej aglomeracji? Piszcie  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama