Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woźniczka: Portret regionu z czasów Sejmu Śląskiego to fascynująca opowieść

prof. Zygmunt Woźniczka
AG
Jakie stanowiska prezentowali najważniejsi śląscy politycy w kluczowych dla Śląska sprawach, co mówili, jaka atmosfera panowała w elitach, jakie były obyczaje, jakim językiem władali... To wszystko znajdziesz w internecie. Z prof. Zygmuntem Woźniczką, historykiem z Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Marcin Zasada

Co ciekawego w aktach Sejmu Śląskiego znajdzie człowiek, który nie jest historykiem, studentem historii lub jej pasjonatem?
Zapytałbym raczej: czego nie znajdzie? To jest wspaniały portret tego regionu tamtych czasów. Obejmuje nie tylko jego administrację, ale przede wszystkim - koloryt społeczny. Weźmy stenogramy z dyskusji sejmowych: przecież to jest skarbnica wiedzy. Jakie stanowiska prezentowali najważniejsi śląscy politycy w kluczowych dla Śląska sprawach, co mówili, jaka atmosfera panowała w elitach, jakie były obyczaje, jakim językiem władali... To jest obraz epoki.

Ta wiedza obali mity towarzyszące epoce 1922-39 na Śląsku?
Z jednej strony: tak, z drugiej - rzuci nowe światło na historie, stosunki, postacie, powszechnie oczerniane w naszej historii. Na przykład: jak to było z tą dyskryminacją Ślązaków przez przyjezdnych? Jak to się ma do karier powstańców śląskich, które kwitły przy Grażyńskim? Albo konflikt Grażyńskiego z Korfantym. Często słyszę głosy, że jego podłożem był rodowód Korfantego. A przecież Grażyński walczył z nim nie z powodu śląskiego pochodzenia, tylko innych poglądów politycznych. Poznamy też niezwykłą mozaikę etniczną tamtego Śląska. Różni ludzie przemawiali przecież z trybuny naszego Sejmu: Ślązacy, Polacy, Niemcy, ale i Żydzi czy Czesi. Warto poznać tę historię.

Lepiej późno niż wcale.
No tak, w Europie proces digitalizacji archiwów przebiega szybciej, ale w naszym kraju Śląsk jest pod tym względem w czołówce, szybko robi postępy. To kolejny świetny projekt, bardzo mu kibicuję.

Poczynania Sejmu Śląskiego będzie można analizować bez wychodzenia z domu już w przyszłym roku. Co jeszcze, pańskim zdaniem, warto przenieść w świat cyfrowy w pierwszej kolejności?
Powojenne akta dotyczące sytuacji na Śląsku w Polsce Ludowej. Również trudne dzieje, wiele niejasności i wiele zaległości do nadrobienia dla wszystkich ciekawych przeszłości regionu.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!