Z sercem do tradycji

  Z sercem do tradycji

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu: nowoczesność w służbie śląskiej tradycji

  Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu: nowoczesność w służbie śląskiej tradycji ©Mikołaj Suchan

  900 projektów na sumę blisko 6 miliardów złotych: Śląsk stawia na innowacyjny rozwój
  Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu: nowoczesność w służbie śląskiej tradycji

  Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu: nowoczesność w służbie śląskiej tradycji ©Mikołaj Suchan

  Realizowane z udziałem środków unijnych śląskie innowacje to ponad 900 projektów, które uzyskały dofinansowanie w programie Innowacyjna Gospodarka, o którym piszemy więcej poniżej. Około połowy z nich zostało już zakończonych. Wartość całkowita tych inwestycji przekroczyła 5,8 mld zł, a pozyskane dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło ponad 1,7 mld zł.

  Śląsk może się pochwalić długą listą projektów służących rewitalizacji terenów poprzemysłowych.
  Wśród nich wyróżnia się unikalny w skali światowej obiekt: Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu. Powstała w połowie XIX w. kopalnia jest dziś siedzibą wyjątkowego muzeum skansenu, którego ekspozycje znajdują się na poziomach 170 i 320 metrów poniżej powierzchni ziemi oraz w budynkach poprzemysłowych na powierzchni. Jeden z projektów dofinansowanych z programu Innowacyjna Gospodarka jest realizowany właśnie na terenie tej kopalni. Mowa tu o Europejskim Ośrodku Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej, czyli Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna.

  Projekt polega na udrożnieniu, wyczyszczeniu i adaptacji do celów turystycznych sztolni, przebudowie części obiektów skansenu górniczego i przystosowaniu ich do celów edukacyjnych oraz budowie towarzyszącej infrastruktury turystycznej. Po uruchomieniu ośrodka do dyspozycji turystów zostanie oddanych kilkanaście podziemnych tras turystycznych wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia audiowizualne i eksponaty interaktywne. Zwiedzający będą się przemieszczać po podziemnej trasie windami panoramicznymi, łodziami akumulatorowymi, spągową kolejką podziemną. Obiekt zostanie wyposażony także w repliki ruchome i działające dawnych maszyn górniczych.

  Gotowy jest już budynek obsługi ruchu turystycznego przy ul. Karola Miarki, w którym znajdzie się stacja wspomnianej kolejki podziemnej. Sztolnia ma być całkowicie udrożniona i wyczyszczona w połowie przyszłego roku. Jedną z atrakcji kompleksu będzie interaktywna wystawa pt. Dolina Węgla, prezentująca historię węgla - od jego powstania, poprzez wydobycie i zastosowanie jako paliwa, aż po zastosowanie w technologiach przyszłości. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci, które znajdą się głównie w Parku Rodzinnym przy ul. Sienkiewicza, w formie wystawy plenerowej.

  Sama trasa zwiedzania sztolni obiecuje niezwykłe emocje. Turyści zjadą w głąb ziemi windą panoramiczną, zaplanowano także niespodziankę - symulację urwania się klatki szybowej. Zwiedzanie poziomu sztolni goście rozpoczną od przejażdżki łódką akumulatorową, której towarzyszyć będą inscenizacje w 3D oraz typowe dla kopalni dźwięki maszyn górniczych i uderzeń kilofa. Pod ziemią będzie się można dowiedzieć prawie wszystkiego o historii wydobycia, przeładunku i transportu węgla i na własne oczy przekonać się, jak walczono z pożarami w kopalniach.

  Otwarcie sztolni dla zwiedzających planowane jest na początek 2014 r. Biorąc pod uwagę ilość i jakość zapowiadanych atrakcji, należy się nastawić na długie stanie w ogonku po bilety…

  Innowacyjna Gospodarka to także inwestycje w obszarze ochrony zdrowia. Z dofinansowania w ramach tego programu skorzystała spółka American Heart of Poland SA, prowadząca sieć oddziałów kardiologii interwencyjnej, angiologii i kardiochirurgii na terenie Polski. Pozyskała ona dofinansowanie budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego. Jest to jedyny taki ośrodek badań przedklinicznych i klinicznych w dziedzinie kardiologii w Polsce. W skład centrum wchodzą dwa obiekty: Oddział Kardiochirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej w Bielsku-Białej oraz Pracownia Doświadczalna w Kostkowicach.

  Centrum, które zostało otwarte w połowie czerwca, prowadzi badania nad leczeniem wad zastawkowych serca, niewydolności serca oraz zaburzeń krzepnięcia i leczenia przeciwzakrzepowego. Wyposażone jest w nowoczesny sprzęt konieczny do prowadzenia badań nad nowymi technologiami i lekami. Oczywiście centrum to nie tylko światowej klasy wyposażenie i nowoczesna infrastruktura, ale przede wszystkim ludzie. W ośrodku pracują uznani i doświadczeni naukowcy, a wyniki ich badań były wielokrotnie publikowane i recenzowane w międzynarodowych periodykach naukowych. Wiele z efektów ich prac zostało już wprowadzonych do codziennej praktyki klinicznej. Wyniki badań prowadzonych w centrum pozwolą na zastosowanie innowacyjnych technologii oraz skuteczniejszą diagnostykę pacjentów cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama