Pasażer bez wyboru: KZK GOP świętuje długi weekend i obcina...

  Pasażer bez wyboru: KZK GOP świętuje długi weekend i obcina liczbę kursów

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pasażer bez wyboru: KZK GOP świętuje długi weekend i obcina liczbę kursów

  ©Mikołaj Suchan

  A jednak jesteśmy wyjątkowi! Tylko w naszej aglomeracji komunikacja miejska funduje pasażerom w tym tygodniu przymusowy długi weekend. Na podobny pomysł nie wpadli w żadnej innej polskiej metropolii!
  Pasażer bez wyboru: KZK GOP świętuje długi weekend i obcina liczbę kursów

  ©Mikołaj Suchan

  Korzystając z przypadającego w środę święta Komunikacyjny Związek Komunalny GOP wprowadzi w czwartek i piątek na większości linii sobotnie rozkłady jazdy. Podobnie robi zresztą zawsze ilekroć weekend i święto przedzielone jest jakimiś dniami roboczymi.

  Argumenty na rzecz takiego rozwiązania zawsze są takie same: skoro pasażerów jest mniej, bo w tym okresie studenci i uczniowie mają wolne, to po co autobusy i tramwaje mają jeździć tak jak w dni robocze?
  Na podparcie swej tezy przedstawiciele KZK GOP przytaczają statystyki, z których wynika, że w czasie wakacji zapotrzebowanie na komunikację miejską jest wyraźnie mniejsze aniżeli w pozostałych porach roku.

  - Z naszych badań wynika, że liczba pasażerów spada wówczas o jakieś 20 - 30 procent - mówi Katarzyna Migdoł - Rogóż z biura prasowego KZK GOP.

  Nawet jednak przyjmując za dobrą monetę argumenty o wakacyjnym "dołku" trudno nie zapytać o sens ograniczanie przewozów akurat w tym tygodniu. Ci spośród pasażerów, którzy mieliby zrezygnować z usług komunikacji publicznej, już to zrobili (prewencyjnie zresztą KZK GOP na początku lipca wprowadził wakacyjny, okrojony rozkład jazdy), więc z punktu widzenia opłacalności przewozów najbliższy czwartek i piątek w niczym nie różni się od każdego innego dnia sierpnia.

  Po co więc jeszcze bardziej ograniczać ofertę? Dla oszczędności. Funkcjonowanie komunikacji w dzień roboczy kosztuje KZK GOP 1,7 miliona złotych, w sobotę ów koszt zamyka się w kwocie 1 miliona złotych. Wnioski zatem nasuwają się same.

  A może jednak KZK GOP ma rację? Może faktycznie najlepiej urządzić pasażerom przymusowy długi weekend?

  Sprawdziliśmy w innych metropoliach kraju. Zaczęliśmy od Warszawy - tu komunikacja w czwartek i piątek kursuje jak w dni robocze.

  - To przecież nie jest długi weekend - zdziwił się Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego w stolicy.

  Podobne odpowiedzi usłyszeliśmy we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Krakowie.

  - Owszem, w takie "dni przejściowe" czasami wprowadzamy świąteczne rozkłady jazdy. Tym razem jest jednak ten okres jest zbyt długi, aby robić sobie wolne - wyjaśnia Marek Gancarczyk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

  Niedzielne rozkłady jazdy będą obowiązywać w środę na liniach obsługiwanych przez ZTZ Rybnik, MZDiT w Częstochowie oraz MZK w Bielsku Białej. W czwartek i piątek autobusy będą już jeździć tak jak w zwykłe dni robocze.

  Jak od środy będą jeździć autobusy, tramwaje i pociągi  - KZK GOP i tarnogórski MZKP w środę na niemal wszystkich liniach wprowadza niedzielne rozkłady jazdy. Wyjątkiem będą linie 250, 750, S-6, S-7, S-8, S-9 i S-10, które w ogóle nie będą kursować. Nie będą też obsługiwane przystanki autobusowe przy centrach handlowych: Dąb Silesia City Center, Maciejów M1, Miechowice Plejada, Ruda Tesco, Strzybnica Centrum Handlowe Gwarek, Szarlej Kaufland (za wyjątkiem linii 164, 264, 780), Tarnowskie Góry Kaufland, Tarnowskie Góry Tesco, Trynek Auchan. Z kolei linie autobusowe nr: 39, 52, 59, 109, 146, 155, 194, 230, 255, 662, 710 i 850 będą kursowały według specjalnych rozkładów jazdy oznaczonych jako "Dni wolne od pracy w centrach handlowych.

  W czwartek i piątek większość linii jeździć będzie jak w sobotę. Wyjątkiem będą tylko linie tramwajowe nr: 5, 6, 7, 17, 19 i 20 oraz linie autobusowe nr: 2, 6, 17, 37, 39, 43, 57, 71, 80, 120, 130, 133, 170, 179, 180, 225, 236, 246, 280, 288, 297, 607, 625, 636, 657, 669, 677, 695, 710, 738, 801, 807, 815, 831, 835, 840, 860, 870 i 880 - będą one kursować jak w dni robocze (w MZKP wyjątkiem będą linie: 17, 80, 179, 180, 225, 246, 288, 625 i 738 , które kursować będą według rozkładów jazdy na dni robocze).

  - Ze względu na zmierzających do Częstochowy pielgrzymów Koleje Śląskie zwiększą 15 sierpnia pojemność części swoich pociągów. I tak z dwóch (a nie z jednego) pojazdów składać się będzie skład odjeżdżający z Gliwic o godzinie 6.50 (przyjazd do Częstochowy o godz. 9.13), a także odjeżdżający z Częstochowy o godz. 15.05 (przyjazd do Gliwic o godz. 17:20) i o godz. 15:55 (przyjazd do Gliwic o godz. 18.17.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


  *Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
  *Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odpowiedzialnosc kzkgop

   kierowca z pkm sosnowiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   kzk ma to w d****, wiec po co to komentować

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kpina!

   real (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

   KZK GOP "uzasadnia" ten wybryk tym, ze jest mniej pasazerow w wakacje - no dobra, ale przeciez tez sa rozklady wakacyjne.

   Ciekawi mnie bardzo, dlaczego KZK nie oszczedza na wydawanych gazetkach,...rozwiń całość

   KZK GOP "uzasadnia" ten wybryk tym, ze jest mniej pasazerow w wakacje - no dobra, ale przeciez tez sa rozklady wakacyjne.

   Ciekawi mnie bardzo, dlaczego KZK nie oszczedza na wydawanych gazetkach, kupowanych tabletach (najpewniej kilka razy najnowszy iPad - za publiczne pieniadze!), a przede wszystkim kursach jezdzacych stadami, niezsynchronizowanych, lub tez prawie pustych. Wiem, ze wyciagnac lapy po publiczny grosz jest latwiej, ale zeby chociaz zachowac odrobine przyzwoitosci!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprostowanie KZK GOP- nie ten adres

   WPK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 12

   To walka z wiatrakami. Wladza lokalna w Katowicach odpowiadajaca za organizacje komunikacji publicznej w aglomeracji aby miec spokojny leb i nie musiec reagowac na krytyke pospolstwa powolala...rozwiń całość

   To walka z wiatrakami. Wladza lokalna w Katowicach odpowiadajaca za organizacje komunikacji publicznej w aglomeracji aby miec spokojny leb i nie musiec reagowac na krytyke pospolstwa powolala taki twor jak KZK GOP. Teraz gdy ludzie klna na czym swiat stoi na to dziadostwo i smrod mowia nam - ale kochani to nie my, to KZK GOP tam kierujcie pretensje. Nieprawda -za organizacje i jakosc komunikacji w regionie odpowiada marszalek a nie KZK GOP ktory jest tylko zleceniobiorca zadania. ZLeceniodawca jest Urz. Marsz. i on powinien kontrolowac jak jego zlecenie jest wykonywane.Urzad marsz. moze z takim KZK GOP zrobic co tylko zechce. Ale- ale wiadomo ze po zakonczeniu kadencji bycia we wladzach samorzadowych - wojewodzkich miejskich gminnych, gdy sie nie zalapie na nastepna kadencje a przyzwyczailo sie przez ten czas do odpowiednich pieniedzy - gdzies sie trzeba podziac. Od czego ma sie wtedy kolegow ? A ze wzgledu na to ze sa to "najwyzszej rangi menedzerowie" to za stosownie wysokim wynagrodzeniem wiekszosc z nich znajduje intratne ,nie wymagajace duzego nakladu posadki w KZK GOP. I tak karuzela ta kreci sie od lat. Analogiczna sytuacja jest ze sluzba zdrowia, Ministersrwo zdrowia - NFOZ. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury

   s (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

   Marszałem nie ma najmniejszych praw do zarządzania KZK GOP'em.
   To nie WPK czy inny twór, ten nowotwór należy do miast, m.in Gliwic, Katowic, etc.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury

   edek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 27

   Ale bzdury piszesz. Urząd Marszałkowski i KZK GOP nie mają ze sobą nic wspólnego, to są dwa zupełnie różne i niezależne od siebie szczeble samorządu. Za działalność KZK GOP odpowiadają za to władze...rozwiń całość

   Ale bzdury piszesz. Urząd Marszałkowski i KZK GOP nie mają ze sobą nic wspólnego, to są dwa zupełnie różne i niezależne od siebie szczeble samorządu. Za działalność KZK GOP odpowiadają za to władze poszczególnych gmin członkowskich i to do nich należy kierować ewentualne żale i pretensje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KOMUNIKACJA PUBLICZNA NAJLEPSZA

   KOKO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 22

   A co na to nasz wspaniały marszałek
   wojwództwa


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dotacja

   Ernest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

   Ja proponuję uwalić dotację od marszałka za te dwa dni nieróbstwa!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wstyd!!!!

   osoba bez urlopu! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 28

   No... linie 800, 813, i 817 nie kursują w soboty czyli człowieku dojedz ze Syberki do Katowic do pracy. Zostają 3 linie 40, 61 i 27 ... ale jest sobota i kursują prawie co 1.5 godziny. TYLKO...rozwiń całość

   No... linie 800, 813, i 817 nie kursują w soboty czyli człowieku dojedz ze Syberki do Katowic do pracy. Zostają 3 linie 40, 61 i 27 ... ale jest sobota i kursują prawie co 1.5 godziny. TYLKO POGRATULOWAC - w taki sposób zmusza się ludzi do urlopu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KZK GOP - rozwinięcie wg urzędasów

   henryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 14

   Rozwinięciem skrótu KZK GOP jest, wg tego co widzę, słyszę, czytam, poniższe:

   Kumoterski
   Związek
   Kolesiów

   Gburów
   Odstręczający
   Pasażerów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tommy76

   Sprawa dla naszych władz? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 12

   Pomijając sprawę utrudniania życia mieszkańcom Śląska, należy nadmienić że takie działanie KZK GOP odbija się negatywnie na wizerunku naszego województwa. Byłem świadkiem jak starszy mężczyzna z...rozwiń całość

   Pomijając sprawę utrudniania życia mieszkańcom Śląska, należy nadmienić że takie działanie KZK GOP odbija się negatywnie na wizerunku naszego województwa. Byłem świadkiem jak starszy mężczyzna z Wrocławia, który akurat dowiedział Śląsk był zdziwiony, że u nas komunikacja potrafi pracować w dni robocze jak w święta. Było to dla niego nie do pomyślenia, a już najbardziej to, że brakowało informacji o zmianach na przystanku, ale to przecież koszt dla KZK GOPu i nie warto informować pasażerów.

   Mój apel do władz naszego województwa - przyjrzycie się temu jak utrudnia się życie mieszkańcom i jak psuje się wizerunek naszej aglomeracji. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mario

   dezinformacja to podstawa! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 15

   Zmiany KZK GOP "oglasza" w dniu poprzedzajacym wieczorem, czyli jak ktos idzie na przystanek, to najczesciej dowiaduje sie kolejnego dnia rano, ze jego tramwaj / autobus nie jedzie. Bo dzien...rozwiń całość

   Zmiany KZK GOP "oglasza" w dniu poprzedzajacym wieczorem, czyli jak ktos idzie na przystanek, to najczesciej dowiaduje sie kolejnego dnia rano, ze jego tramwaj / autobus nie jedzie. Bo dzien wczesniej wieczorem powiesili karteczke ;) To taka taktyka dezinformacji, aby ludzie nie zalatwili sobie taksowki/znajomego z samochodem. Pasazerow maja za nic. Nawiazujac do mojego ponizszego komentarza, nt. PRAGI. Samochod odstawilem DALEKO od centrum na parkingu P+R (20 koron za caly dzien, strzezony parking). Kupilem bilet calodniowy 110 koron. Wsiadlem do metra, w kilkanascie minut bylem po drugiej stronie Pragi, mialem tramwaj/bus/metro co 2 minuty. Moglem korzystac ze wszystkiego, nawet kolejki linowej na wzgorzu Petrin. Na jednym bilecie ;) Wysiadajac z metra, widzialem na ekranach LED, jaki tramwaj czy bus pojedzie, za ile minut. Na kazdym przystanku schemat lini tramwajowej/autobusowej. Czasy przejazdu. Ku.... u nas od kilku lat debatuja, jak zrobic system swietlny na przystankach, ktory bedzie wskazywac, jak bardzo spoznione sa busy he... bo o punktualnosci juz nie mozna mowic. Urzedasy zabrac swoje d... kupic bilet do pragi POCIAGIEM, kupic sobie tam bilet calodniowy za 110 koron, i zobaczyc, jak CZESI to zrobili. A wy nie potraficie nawet wiat przystankowych zrobic, busy rozlatujace sie, tramwaje 30 letnie i starsze. Ale kase wydawac na tzw. "wchodzenie pierwszymi drzwiami" potraficie. Rozdawac NIE SWOJA kase jestescie specjalistami. Tyle, ze z czasem juz nie bedziecie mieli co rozdawac, jak inni podobnie jak ja, kupia samochod i grupa beda do pracy sie wozic, taniej niz bilet miesieczny. W lecie klima, w zimie grzanie. Radyjko, wygodne fotele....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skandal

   Ada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 12

   KZK GOP robi co chce a my musimy się na to godzić Kur...wa czy nie może ktoś nad tym zapanować Urbańczyk ma samowolkę ? nikt go nie kontroluje ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pytanie

   fulek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 15

   Ciekawe ktory z nich - tych z KZK co przy korycie- powstawial te minusy przy ocenie komentarzy - pan K. ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KZK moze zlikwidowac?

   toms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 13

   " liczba pasażeró spada 20-30%" bo czym mają dojechac jak zawieszacie kursy- sam musze przez to do pracy autem jechać- głupie pieprzenie KZK. Robicie jakieś akcje dzień bez samochodu, przesiądź sie...rozwiń całość

   " liczba pasażeró spada 20-30%" bo czym mają dojechac jak zawieszacie kursy- sam musze przez to do pracy autem jechać- głupie pieprzenie KZK. Robicie jakieś akcje dzień bez samochodu, przesiądź sie na autobus-po cholere to wszystko robicie-zeby sie wykazać? żeby miec lepsze samopoczucie- jakby głupota umiała latać to KZK powinna przejąć OLT zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stracili i traca klientow

   mario (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 8

   Dokladnie! Przez dzialania destrukcyjne KZKGOP, zmienilem srodek transportu na wlasny samochod. Z siemianowic do Chorzowa zlikwidowali tramwaj 12. Juz mialem problemy dostac sie do sasiedniego...rozwiń całość

   Dokladnie! Przez dzialania destrukcyjne KZKGOP, zmienilem srodek transportu na wlasny samochod. Z siemianowic do Chorzowa zlikwidowali tramwaj 12. Juz mialem problemy dostac sie do sasiedniego miasta. Potem pozmieniali trasy kilku autobusow, kolejne "klody pod nogi". W koncu zrozumialem, ze jestem UZALEZNIONY OD KZK GOP, i kupilem samochod. Teraz w kilka osob jezdzimy do pracy, zrzutka na paliwo, wychodzi taniej niz bilet. A tym samym KZK GOP traci kolejnych klientow, petla sie zamyka. Dlaczego w PRADZE komunikacja jest tak "zlozona", ze co 2 minuty mozna odjechac tramwajem/metrem/busem? Dlaczego CZECHOM sie oplaca, a nam nie?! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masz racje

   toms (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 9

   Bo Czesi to mądry naród- im opłaca się komunikacja autobusowa, kolejowa a u nas? Przejedź sobie do polskiego i czeskiego Cieszyna- zobaczysz jak funkcjonuje komunikacja kolejowa w Czechach-...rozwiń całość

   Bo Czesi to mądry naród- im opłaca się komunikacja autobusowa, kolejowa a u nas? Przejedź sobie do polskiego i czeskiego Cieszyna- zobaczysz jak funkcjonuje komunikacja kolejowa w Czechach- normalny świat XXI wiek a w polskim Cieszynie? jeden pociag w ciągu dnia, perony z płyt betonowych, a wracajac do KZK zobacz ich budynek-ile tam urzedasów pracuje, zatrudnia się osobe p. Kopla, który jest likwidatorem lini 12- czyli teoretycznie działa na uszczuplenie wpływów do KZK i co ? i jest zatrudniony na stanowisku w KZK a jakże! A potem się dziwią, ze ludzie wyjeżdzają stąd, bedą debatować dlaczego tak się dzieje, bedą gadać i pierdzić w stołki- a przyczyna jest jedna- utrudnianie życia mieszkancom- Panie Marszałku moze nowe hasło ba bilbordy- Ślaskie-tu sie już nie da żyćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupota

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 9

   Głupota - głupotą, ale wszyscy powinni już wiedzieć, że kzkgop nie jest dla pasażerów tylko dla Urbańczyków, Koplów itd.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ostatni raz kupiłem bilet okresowy

   Agosto (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 11

   BANDA
   ŚMIERDZĄCYCH
   LENI

   ot, cała prawda o kzk gop.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niepełnosprawny w Chorzowie

   gnom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 10

   Chorzów ul.Gałeczki38, tu jest życie jak w średniowieczu. Chodnik na posesji zaliczany jako droga wewnętrzna,Nowe miejsce parkingowe stoi puste bo parkują pod blokiem,.Na chodniku chodzimy po...rozwiń całość

   Chorzów ul.Gałeczki38, tu jest życie jak w średniowieczu. Chodnik na posesji zaliczany jako droga wewnętrzna,Nowe miejsce parkingowe stoi puste bo parkują pod blokiem,.Na chodniku chodzimy po kamieniach. Jak ty żyć w ciągłym strachu???zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama