Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 sierpnia na Jasną Górę wkroczy wojsko i pielgrzymka warszawska

Janusz Strzelczyk
Bartłomiej Romanek
Wczoraj na Jasną Górę przyszło trzynaście pielgrzymek, w tym m.in. pielgrzymka diecezji sosnowieckiej i kołobrzeskiej. Jutro przyjdzie kolejnych trzynaście, na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na Przeprośnej Górce, w sanktuarium ojca Pio, dołączą do pielgrzymów warszawskich żołnierze, którzy pójdą w pielgrzymce Wojska Polskiego. 15 sierpnia to także święto Wojska Polskiego. Z naszymi żołnierzami na Jasną Górę wkroczą żołnierze państw NATO.

15 sierpnia na Jasnej Górze odbędą się główne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Już o godz. 6 zostanie odsłonięty Cudowny Obraz Matki Boskiej. Homilię podczas pierwszej mszy świętej wygłosi rzecznik Jasnej Góry, o. Roman Jasiulewicz. O godz. 8 odbędzie się msza święta pielgrzymki warszawskiej, którą będzie koncelebrował o. Roman Majewski, przeor klasztoru.

Uroczystą sumę pontyfikalną zaplanowano na godz. 11. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a pielgrzymów przywita o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. O godz. 14 odbędzie się droga krzyżowa, a dwie godziny później nabożeństwo różańcowe.

Dlaczego pielgrzymi co roku przychodzą na Jasną Górę? Motywy są bardzo różne, ale łączy ich wiara, poczucie wspólnoty.
- Dla mnie pielgrzymka to zobowiązanie, które podejmuję przed wyruszeniem w drogę - opowiada Marek Sośniak z Drohiczyna, który wczoraj przyszedł na Jasną Górę po raz szósty.

Zwyczaj pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę upowszechnił się w XVII wieku. Od 1611 r. przychodzą wierni z Żywca, od 1627 mieszkańcy Gliwic. Kaliszanie mają w zwyczaju nie tylko przybywać pieszo, ale i wracać w ten sam sposób. Najdłuższą drogę do przebycia mają wierni z Wybrzeża. Pielgrzymka szczecińska wyrusza w połowie lipca. Za największą uważa się pielgrzymkę warszawską. Nazywana jest Matką Pielgrzymek. Piesza pielgrzym-ka warszawska nie ustała nawet w czasach stalinowskich.

Co roku wyrusza 6 sierpnia, aby po dziewięciu dniach i przejściu ponad 240 kilometrów dotrzeć do Częstochowy. Pierwsza wyruszyła w 1711 roku. Warszawę dotknęła wtedy plaga tyfusu plamistego. Z inspiracji przeora paulinów, ojca Innocentego Pokorskiego, mieszkańcy złożyli ślubowanie, że jeśli ustanie pomór, udadzą się pieszo na Jasną Górę.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 15 sierpnia na Jasną Górę wkroczy wojsko i pielgrzymka warszawska - Dziennik Zachodni