Powstanie Polski Ruch Autonomii Górali. Co na to RAŚ?

  Powstanie Polski Ruch Autonomii Górali. Co na to RAŚ?

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mamy swój język, kulturę, terytorium i też możemy mówić o autonomii - mówią górale

  Mamy swój język, kulturę, terytorium i też możemy mówić o autonomii - mówią górale ©arc.

  Nie damy się traktować, jak piąte koło u wozu i niech Ruch Autonomii Śląska nie myśli, że będziemy cicho siedzieć na tyłkach, a ktoś będzie decydował za nas - mówią górale z Żywiecczyzny.
  Mamy swój język, kulturę, terytorium i też możemy mówić o autonomii - mówią górale

  Mamy swój język, kulturę, terytorium i też możemy mówić o autonomii - mówią górale ©arc.  Nie damy się traktować, jak piąte koło u wozu i niech Ruch Autonomii Śląska nie myśli, że będziemy cicho siedzieć na tyłkach, a ktoś będzie decydował za nas - mówi Jerzy Kliś, radny powiatu żywieckiego, z którego inicjatywy powstaje stowarzyszenie mające - jak podkreśla - "w razie czego" bronić interesów Żywiecczyzny.

  Wtóruje mu wójt Węgierskiej Górki Piotr Tyrlik: - Szanujemy Ślązaków i ich odrębność, ale mamy też swoją odrębność i jeśli pojawiają się głosy o autonomii górnośląskiej, to tak samo możemy zacząć mówić o autonomii góralskiej.


  Górale, którzy do tej pory ze stoickim spokojem obserwowali z pięknych gro-nicków Beskidu Żywieckiego poczynania autonomistów zapowiadają, że jeśli będzie trzeba, to w odpowiedzi na działania RAŚ powołają Polski Ruch Autonomii Górali i nie zawahają się skorzystać ze swych ciupag, które na razie spokojnie wiszą nad kominkami.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  Okrzesik: Ruch Autonomii Górali to świetny pomysł
  Golec: Autonomia Śląska i autonomia górali to głupota


  - Zaczynają się nam pocić kierpce i poruszać ciupagi, kiedy docierają do nas słuchy o planach autonomistów utworzenia województwa górnośląskiego, a my być może łaskawie do niego zostaniemy przyłączeni albo odsprzedani województwu małopolskiemu - podkreśla pół żartem, pół serio Kliś.

  A co na to autonomiści? Mówią, że popierają każde działania mające na celu przeniesienie aktywności obywatelskiej w dół.
  - W przeciwieństwie do części powiatu bielskiego powiat żywiecki w całości leży w Małopolsce. Trudno doszukiwać się związków górali z Górnym Śląskiem - mówi Adamus.

  Znany muzyk z Żywiecczyzny Paweł Golec podkreśla, że zamiast dyskutować o autonomii - z jednej czy drugiej strony - lepiej skupić się na krzewieniu lokalnych tradycji, bo jest co robić.

  Na razie trudno powiedzieć na ile zapowiedź powołania Polskiego Ruchu Autonomii Górali jest poważna. Trudno także dokładnie stwierdzić, ile osób popiera ten pomysł. Radny Jerzy Kliś zapewnia jednak, że w kontekście poczynań Ruchu Autonomii Śląska myślenie o podkreśleniu własnej odrębności jest na Żywiecczyźnie coraz powszechniejsze, a stworzenie czegoś na wzór ruchu autonomii wspierają niektórzy samorządowcy, ludzie zajmujący się kulturą i wielu mieszkańców. Na pewno jest to pierwszy tak wyraźny sygnał, że górale - przynajmniej część z nich - bacznie śledzą dyskusję (w prasie oraz internecie) o tożsamości i przyszłości Górnego Śląska i - co najważniejsze - nie traktują jej obojętnie.

  Lęki górali żywieckich  W przeciwieństwie do Bielska-Białej czy Zagłębia do tej pory Żywiecczyzna nie zabierała głosu w sprawie działalności RAŚ. Można też było odnieść wrażenie, że mieszkańcy powiatu żywieckie-go pogodzili się z tym, że podczas reformy administracyjnej w 1999 roku Żywiecczyzna (tradycyjnie kojarzona z Małopolską) została włączona do województwa śląskiego i teraz cieplej myśli o Katowicach niż o Krakowie. I pewnie tak jest, jeśli posłucha się choćby burmistrza Żywca Antoniego Szlagora, który wymienia długą listę prowadzonych na Żywiecczyźnie inwestycji za pieniądze pochodzące ze śląskiej kasy.
  Jednak ożywiona dyskusja o autonomii Górnego Śląska dotarła również na Żywiecczyznę i skłoniła część górali do zajęcia stanowiska.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (219)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszkaniec Podbeskidzia.

   da (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Już wolę przyłączyć się do Czech, niż być pod władzą Warszawy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zapomnijcie

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 15

   również o Bielsku-Białej, zresztą to już wiecie :)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ww. do RAŚistów

   BB (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sonda

   Ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

   Czy jesteś za autonomią dla Górnego Śląska? Na dzień dzisiejszy TAK 67% NIE 33%. Jak to Gorzelik zobaczy to ogłosi, że wg. Sondażu przeprowadzonego przez DZ 67 % mieszkańców Górnego Śląska chce...rozwiń całość

   Czy jesteś za autonomią dla Górnego Śląska? Na dzień dzisiejszy TAK 67% NIE 33%. Jak to Gorzelik zobaczy to ogłosi, że wg. Sondażu przeprowadzonego przez DZ 67 % mieszkańców Górnego Śląska chce autonomii :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cham Gorzelik

   Bryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 10

   Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska i członek zarządu województwa śląskiego, po przegranym przez Ruch Chorzów meczu z Legią Warszawa nazwał zwycięzcę ciulem.
   Wpis polityk zamieścił na...rozwiń całość

   Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska i członek zarządu województwa śląskiego, po przegranym przez Ruch Chorzów meczu z Legią Warszawa nazwał zwycięzcę ciulem.
   Wpis polityk zamieścił na swoim publicznym profilu na portalu Facebook zaraz po tym, jak Legia pokonała Ruch 2:0. Wszyscy mogli przeczytać jego chamskie podsumowanie wyniku meczu: "Zwycięski ciul pozostaje ciulem, legendarny mistrz nawet gdy przegrywa jest wciąż mistrzem. Niebieskim dzięki za wyrównaną walkę z postkomuchami o czterokrotnie wyższym budżecie".

   Za ten wpis od razu został w niecenzuralny sposób skrytykowany przez kilka osób. Po jakimś czasie Gorzelik skasował wpis. Wyjaśnił, że jego żona zainteresowała się tym, o czym pisze taki "wkurzony" i zwróciła mu uwagę, że w Wielką Sobotę nie wypada tak pomstować.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przykład niemieckiej inteligencji

   CYTAT jo/ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 30

   i jej zdania o Slązakach :

   "
   Forum DZ

   jo/ich (gość), 16.08.12, 17:59:36

   no ja i momy kolejny nick ze stajni narodowcow PL.te nacjonalistyczne sciyrwo zwie sie "samsonowic",hm ciekawe jak sie...rozwiń całość

   i jej zdania o Slązakach :

   "
   Forum DZ

   jo/ich (gość), 16.08.12, 17:59:36

   no ja i momy kolejny nick ze stajni narodowcow PL.te nacjonalistyczne sciyrwo zwie sie "samsonowic",hm ciekawe jak sie bydzie nastynpny nazista PL mianowol.Oj DZ,ale zescie sie wpierdolyli s tymi psychopatami s cyntrali narodowcow PL.Hm,niy umicie tego w DZ lepi sterowac,yno tak,ze zaroz wszyscy wiedzom,wto za tym stoji ??? I za to wom placi Verlag Passauerpresse-oj wy niywdziynczni!!!! ""

   i ty piszesz ,że robi,bartol,Polski Ślązak,Gliwiczanin i inni to debile?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NIEMCY

   bartol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 22

   jaka inteligencja takie zdanie,albo jakie zdanie taka inteligencja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy Samsonowicz podal jakiekolwiek linki do zrodel tych smiesznych wycinkow?

   Bryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   odpowiedz: NIE!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   forumowiczu Samsonowicz

   bartol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 19

   zakładając prawdziwość przytaczanych przez Ciebie cytatów , abstrachując od ich ew. niezgodności z prawdą ,pomijając ich ewentualny cel propagandowy(czyli służący konkretnemu celowi) lub ich ogólną...rozwiń całość

   zakładając prawdziwość przytaczanych przez Ciebie cytatów , abstrachując od ich ew. niezgodności z prawdą ,pomijając ich ewentualny cel propagandowy(czyli służący konkretnemu celowi) lub ich ogólną subiektywność(czyli zakładam ,że nie były "sterowane",niezgodne z prawdą itd.).
   powiem tak------

   ---Każda wina polskiego władcy,pozostałych Polaków czy wcześniej wręcz przedstawicieli plemion lechickich ,którzy pozwolili na tak długie oderwanie od Polski(RP) ,pozostawienie pod wpływem innych etnosów,narodów ludności autochtonicznej Śląska,wywodzącej się z plemion lechickich ,które tworzą trzon późniejszego Państwa Polskiego

   godna jest/ a raczej / zasługuje na KRYTYKĘ i POTĘPIENIE !

   (a przecież podobnie było z Mazurami,choć ci "wyszli" z Polski na niesłowiańskie,nielechickie etnicznie tereny a Ślązacy mieszkali zawsze na etnicznie słowiańskich,lechickich terenach)

   i dlatego nie wolno!! ,ucząc się już niestety na własnych błędach,dopuścić do tego powtórnie ,tym razem w czasach dzisiejszych.

   i niech to będzie morałem/konkluzją/podsumowaniem HISTORII ,a niech będzie Przestrogą ale i Nauką dla Teraźniejszości i PRZYSZŁOŚCI.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   trala

   bartol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 24

   myślę ,że Górny Sląsk trzeba odpuścić ,skoro tego chcą rasiowcy(decyzja w referendum oczywiście)...a jak zaczną rządzić to ludzie na miejscu zobaczą czy jest lepiej czy nie i albo zostaną albo...rozwiń całość

   myślę ,że Górny Sląsk trzeba odpuścić ,skoro tego chcą rasiowcy(decyzja w referendum oczywiście)...a jak zaczną rządzić to ludzie na miejscu zobaczą czy jest lepiej czy nie i albo zostaną albo wyjadą,z jednym ,jedynym ograniczeniem.
   Terytorium Śląska nie może wejść w rzadne struktury Państwowe( i podobne,terytoria zależne,stowarzyszone itp.,itd.) innego Państwa oprócz (powrotu do) Polski ,jak już zobaczą czym jest autonomia bez Polski i sie "pobawią",ale wszyscy ,którzy chcą autonomii biorą osobistą ,imienną odpowiedzialność za skutki,czyli jawne referendum w tak ważnej sprawie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak to, odpuscic 93% mieszkancow?

   Bryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 15

   Przeciez RAS na Gornym Slasku ma tylko 7% poparcia, wiec chcialbys odpuscic te 93% ktore z RASiem nie chce miec nic wspolnego?
   To ze jest tu trzech krzykaczy z RASiu ktorzy pod kilkoma nickami...rozwiń całość

   Przeciez RAS na Gornym Slasku ma tylko 7% poparcia, wiec chcialbys odpuscic te 93% ktore z RASiem nie chce miec nic wspolnego?
   To ze jest tu trzech krzykaczy z RASiu ktorzy pod kilkoma nickami wstawiaja mase bezsensownych postow, to znaczy ze mozna im tak pozwolic robic co chca?
   Oni tylko na to licza, dewiza RAS jest sklucenie jak najwiekszej liczby ludzi, poroznienie, wtedy tak bedziemy sibie nienawidzic ze w koncu powiemy zeby sobie szli w cholere.
   Na to wlasnie RAS z Gorzelikiem liczy, oni chca na gwalt zebysmy ich znienawidzili i sami ich wykopali.
   Nie zapominajmy ich jest 7%, nas 93% na Gornym Slaskuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ale wykopać ich nie można

   bartol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 19

   Integralność terytorialna jest najważniejsza,a autonomia to nie Separatyzm,przy zabezpieczeniu bezwarunkowym integralności Polski
   referendum będzie demokratycznym sposobem decyzji o...rozwiń całość

   Integralność terytorialna jest najważniejsza,a autonomia to nie Separatyzm,przy zabezpieczeniu bezwarunkowym integralności Polski
   referendum będzie demokratycznym sposobem decyzji o autonomii--ale jako "ryzykowna" gra,powinno być jawne,żeby było wiadomo kogo obciążyć ewentualnymi kosztami i kto ponosi odpowiedzialność w przypadku zagrożenia zdrowia, ... ludności,jeśli np. lekarze wyjadą stamtąd,...itp.
   myślę ,że należy na to pozwolić,czyli na jawne Referendum.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bartol faryzeusz i cwaniak

   Gość z City K. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 15

   Referendum ,tak ,ale po zmianie Administracyjnej obszaru Teraźniejszego sztucznego Województwa ,odłączenie Zagłębia z jego 8-Miastami aż po Częstochowę i odłączenia Żywiecczyzny do Małopolski ,a...rozwiń całość

   Referendum ,tak ,ale po zmianie Administracyjnej obszaru Teraźniejszego sztucznego Województwa ,odłączenie Zagłębia z jego 8-Miastami aż po Częstochowę i odłączenia Żywiecczyzny do Małopolski ,a potem przywrócić Granice Historyczne Górnego Śląska z Opolem ,powołać w tych Granicach Nowe Województwo Górnośląskie i dopiero zrobić REFERENDUM. bartol myśli że może cwaniak zrobić Naród Śląski w konia i teraz w tym stanie zrobić referendum ,o nie ,jesteś trochę za cienki ,nas już nie podpuścisz w wasze zagrywki gorolskie- cwaniak. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie ma cwaniaka nad warsiawiaka...?

   bartol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 11

   Referendum na obszarze historycznego GŚ.,ale jak chcecie to czekajcie,ja też mam czas.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PS

   bartol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 27

   skoro 93% jest przeciw na samym GŚ ,to czego się bać?
   a sprawa byłaby jasna i ucichłyby kłótnie i podchody.
   (pieniądze wydawano już na głupsze sprawy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Myslisz ze to takie proste?

   Bryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 12

   Myslisz ze to bedzie takie proste, ze po prostu na jenda niedziele skrzyknemy sie i zorganizujemy sobie referendum?
   Zaraz sie zacznie, jakie tereny to referendum mialoby obejmowac, kto bylby...rozwiń całość

   Myslisz ze to bedzie takie proste, ze po prostu na jenda niedziele skrzyknemy sie i zorganizujemy sobie referendum?
   Zaraz sie zacznie, jakie tereny to referendum mialoby obejmowac, kto bylby upowazniony do glosowania w tym referendum, co zrobic jak teren Gornego Slaska bedzie posztkowany, ta wies chce za autonomia, ta obok nie chce, ta dzielnica jakiegos miasta i miasteczka chce, inna nie chce, i pozniej znow zacznie sie ze wy glosowaliscie za my przeciw albo wy przeciw my za, nowe antagonizmy, nowe przedzenia, wrogosci, czy wprowadzac gware slaska jako urzedowa, czy nie.
   Zreszta Gorzelikowi nie chodzi tylko o autonomie on i jego RASiole kilka razy dali do zrozumienia ze oni chce oderwania Gornego Slaska od Polski, oddzielnego panstwa.
   To co rozbi Gorzelika to jest podpalanie beczki z prochem, jako ze Gorny Slask to nie jest jednorodne spoleczenstwo ale mieszanina roznych ludzi, z roznych stron swiata, co zrobic jezeli im sie ta cala impreza nie spodoba?
   Gdyby to bylo takie proste jak to w klasie kto jest za niech podnosi reke, a pozniej kto przeciw i wiekszosc wygrywa, to byloby cacy, ale to proste nie bedzie, to jest recepta na powolna degradacje Gornego Slaskazwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAWNE REFERENDUM

   jeśli pozwala na to Konstytucja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 12

   JAWNE RAFERENDUM

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Forum DZ

   jo/ich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 13

   widac wyraznie,ze s forum zrobiol sie hasiok do propagandy nazistow i narodowcow PL pszi pelny aprobacie DZ.Ladujom PRL-owski spam bez konca i propaganda komuny.Normalny psycho-terror nacjonalistow...rozwiń całość

   widac wyraznie,ze s forum zrobiol sie hasiok do propagandy nazistow i narodowcow PL pszi pelny aprobacie DZ.Ladujom PRL-owski spam bez konca i propaganda komuny.Normalny psycho-terror nacjonalistow PL,podejrzywom tysz,ze szefowstwo DZ miyszo w tym palce,to wyniko s mojich lobserwacji tego forum.Bojkotowac tych narodowcow i tyla-skuteczno metoda.Grüße an die Heimat und alle Schlesier. ;)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krzeptowski caluje Hansa Franka

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   h******histmag.org/?id=6044

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama