Warszawska Pielgrzymka Piesza 2012 dotarła na Jasną Górę...

  Warszawska Pielgrzymka Piesza 2012 dotarła na Jasną Górę [ZDJĘCIA]

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Warszawska Pielgrzymka Piesza 2012 dotarła na Jasną Górę [ZDJĘCIA]
  1/27
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Suliga

  Około godz. 15 pojawiła się w częstochowskich alejach pierwsza grupa Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej 2012. Wśród piechurów znalazła się też kilkusetosobowa grupa rowerzystów. ZOBACZCIE I ODNAJDŹCIE SIĘ NA ZDJĘCIACH
  Ponad 25 tys. pielgrzymów dotarło we wtorek pieszo na Jasną Górę. Szli w kilkunastu pielgrzymkach z całego kraju. Ponad połowa to pątnicy z Warszawy. Największą grupę stanowią uczestnicy 301. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek.

  Pielgrzymka ta jest najstarszą i największą z pięciu, jakie co roku organizowane są ze stolicy na Jasną Górę. Jej trwające kilka godzin wejście do sanktuarium uznawane jest za ukoronowanie przypadającego w sierpniu szczytu pielgrzymkowego w Częstochowie. W tym roku pielgrzymka liczyła ok. 8 tys. osób.

  14 sierpnia, dzień przed przypadającą nazajutrz uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na Jasną Górę przybywa najwięcej pielgrzymów. Oprócz pieszych pielgrzymów rzesze wiernych docierają do Częstochowy samochodami, pociągami i autokarami.

  W środę pielgrzymi wezmą udział w rozpoczynającej się przed południem sumie pontyfikalnej, odprawianej pod przewodnictwem i z homilią metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Całodniowe uroczystości zakończą się wieczorem modlitwą Apelu Jasnogórskiego. Uświetni ją obecność Kompanii Honorowej Wojska Polskiego. Wojsko w środę także obchodzi swoje święto.

  Hasłem tegorocznej warszawskiej pielgrzymki było zawołanie "Kościół domem życia", nawiązujące do jubileuszu 25-lecia istnienia Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zainicjowano je w 1987 r. w paulińskim kościele Ducha Świętego w Warszawie. Dziś ruch Dzieła Duchowej Adopcji, w ramach której wierni modlą się za nienarodzone dzieci, skupia blisko 3 mln osób.

  Na trasie warszawscy pielgrzymi odwiedzili m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama