Woda w kąpieliskach nadaje się do kąpieli? [ZOBACZ RAPORT...

  Woda w kąpieliskach nadaje się do kąpieli? [ZOBACZ RAPORT DZ]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  PławniowiceDuży zbiornik wodny z piękną plażą. Świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. W pobliżu znajdują się urokliwy pałac i park.
  1/9
  przejdź do galerii

  Pławniowice

  Duży zbiornik wodny z piękną plażą. Świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych. W pobliżu znajdują się urokliwy pałac i park. ©arc. DZ

  Meteorolodzy twierdzą, że to jeszcze nie koniec lata. Jeśli wierzyć ich prognozom, jutro na termometrze zobaczymy 30 stopni Celsjusza. To doskonały czas, by wypocząć nad wodą. Powinniśmy jednak zwrócić uwagę na jej czystość.
  To nie przelewki. Regularne badanie wód naszych kąpielisk nie jest tylko dmuchaniem na zimne. Podrażnienia skóry, poparzenia, zatrucia układu pokarmowego czy nawet uszkodzenie wątroby to tylko część powikłań, na jakie narażony jest człowiek w kontakcie np. z toksynami wydzielanymi przez sinice. Zakwity tych glonów to najpopularniejsze zanieczyszczenia wód stojących. Wystarczy kilka upalnych dni, by w płytkiej wodzie pojawił się charakterystyczny zielony kożuch. Wtedy lepiej do niej nie wchodzić.

  Sprawdziliśmy więc naturalne kąpieliska na terenie województwa. Wiemy, gdzie woda nadaje się do kąpieli, a które miejsca, po przebadaniu, zostały zamknięte.

  W województwie śląskim mamy pięć kąpielisk (nie mylić z otwartymi basenami). Są to: Czechowice w Gliwicach, Pogoria I oraz Pogoria III w Dąbrowie Górniczej, Zakrzew w Kłobucku, a także Stawiki w Sosnowcu. Wszystkie te miejsca są przebadane przez sanepid pod kątem czystości wody i dopuszczone do użytku. Nie ma się czego obawiać.

  Ponadto w województwie znajduje się jeszcze 27 tzw. "miejsc wykorzystywanych do kąpieli". Od kąpielisk odróżnia je m.in. sposób kontrolowania czystości wody. Ale o tym za chwilę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama