Menu Region

Pamiętacie zabawki z czasów PRL? [ZOBACZCIE ZDJĘCIA]

Pamiętacie zabawki z czasów PRL? [ZOBACZCIE ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Łukasz Klimaniec

Prześlij Drukuj
Mniejsza czcionka Większa czcionka
Dzieciom trudno w to uwierzyć, ale przed Barbie i Pokemonami też były zabawki. Pamiętacie Piaskowego Dziadka, wańki-wstańki, celuloidowe lalki albo poloneza sterowanego przez kabel? Powspominajmy!
1/40

^ Traktor i śmieciarki.
Te pojazdy robiły furorę. Prócz traktora z przyczepą popularne były śmieciarki produkowane w Częstochowskich Zakładach Zabawkarskich. Napęd na przednie koło, otwierana klapa z tyłu. Cudo!

(© Łukasz Klimaniec)

  •  Maszyna do szycia. 
O dziewczynkach, które chciały być krawcowymi, pomyślało
Przedsiębiorstwo Państwowe PIKO. Miksery, sokowirówki, pralki, wagi, żelazka, maszyny do szycia zaczęto produkować w latach 50. ubiegłego wieku.
  •  Zabawa i edukacja w jednym. 
Jaki to znak? Czyja to flaga? Planszy tej gry było wiele. Jeśli odpowiednio połączyło się pytanie z odpowiedzią za pomocą dwóch kabelków, mała żaróweczka świeciła.
  •  Drewniane klocki i lalki.  
Z klocków można było zbudować wszystko. A pojawienie się w 1955 r. lalek z polichlorku winylu okazało się hitem. W końcu włosy lalkom można było wszywać  w główkę, a nie jak do tej pory doklejać.
Kiedy szmaciane przytulanki zastąpiły importowane z ZSRR "chodzące" lalki z blond lokami, to już była rewolucja! Wcześniej hitem zabawkowym były drewniane klocki i zdalnie sterowany fiat 125 p. Przypomnijmy sobie!

Fantastyczną podróż w lata dzieciństwa funduje nam Muzeum Miejskie w Żywcu, wystawiając kolekcję zabawek PRL Agaty Kłósak. Efekt? Dorośli chichotali, oglądając poszczególne eksponaty, niektórzy nawet musieli je dotknąć.
Tylko najmłodsi celuloidowym lalkom, gumowemu Rumcajsowi, polonezowi na kabel, czy Piaskowemu Dziadkowi przyglądają się ze zdziwieniem.

- Zabawki w PRL nie były tak kolorowe i bezpieczne jak dzisiaj - mówi Agata Kłósak, która w ciągu kilku lat zebrała efektowną kolekcję, przeszukując m.in. internetowe serwisy aukcyjne i giełdy staroci. - Mieliśmy lalki celuloidowe, gumowe i szmaciane, misie wypchane trocinami, metalowe, drewniane i plastikowe autka, gumowe piszczałki, drewniane i plastikowe mebelki, gry planszowe. Bawiliśmy się po prostu tym, co było - wzdycha.

W czasach PRL wzornictwo zabawkarskie opierało się często na dwóch bezpiecznych tematach: bajkach telewizyjnych i kulturze ludowej. Zabawki plastikowe należały do najtańszych. Można je było kupić nie tylko w sklepach zabawkarskich, ale też w kioskach Ruchu. Dziś wyparły je lalki Barbie, Pokemony i bohaterowie nowych bajek. Inna sprawa, że większość zabawek, którymi dzieci bawiły się w PRL, nie spełnia dziś... przepisów bezpieczeństwa.

Zabawki dziś są dopieszczaneRozmowa z Romanem Pilchem, producentem drewnianych zabawek
Kto wybiera dziś zabawki? Same dzieci, czy też rodzice dzieciom?
Są rodzice, którzy z sentymentem wracają do zabawek swojego dzieciństwa i często szukają czegoś podobnego. Inna grupa rodziców to tacy, którzy wychowują dziecko na zabawkach edukacyjnych. Jednak generalnie dzieci dość rzadki decydują o tym, jaką zabawkę dostaną.

Warto nawiązywać do zabawek popularnych w PRL?
Tamte zabawki cechowały się ogromną prostotą. Dziś taka prostota ma szanse tylko u dzieci małych, które nie interesują się jeszcze nowinkami technicznymi. Drewniane zabawki są jednak dziś bardziej dopieszczane i praktyczniejsze, niż przed laty. To także efekt tego, że wymagania rynku wobec zabawek są coraz większe.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.