Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne urlopy nauczycieli tylko od lekarza medycyny pracy

Katarzyna Domagała
O tym, czy nauczyciel skorzysta z przysługującego mu prawa do urlopu dla poratowania zdrowia zadecyduje lekarz medycyny pracy, a nie jak było do tej pory, lekarz pierwszego kontaktu. Na taką zmianę w Karcie nauczyciela zgodzili się przedstawiciele związków zawodowych, samorządów oraz rządu.

- To krok w dobrym kierunku, choć nie ukrywam, że bardzo mały - przyznaje Adam Zając, wójt gminy Kłomnice, który należy do komisji edukacyjnej działającej przy Śląskim Związku Gmin i Powiatów. I jak dodaje, sam był nauczycielem i przyznaje, że stan zdrowia wielu kolegów po fachu jest tak zły, że na urlop powinni pójść. Z drugiej zaś strony zauważa, że są też nauczyciele, którzy korzystając z tego prawa chcą ratować się przed zwolnieniem z pracy.

- Liczymy, że wprowadzona zmiana pozwoli uszczelnić przepisy, tak by z urlopów korzystali wyłącznie nauczyciele, którzy rzeczywiście potrzebują odpoczynku.

Jak podkreśla Kazimierz Piekarz, prezes rybnickiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, który uczestniczył w spotkaniu, już teraz dyrektorzy szkół mogą odwołać się od decyzji lekarzy i skierować nauczyciela, który chce skorzystać z prawa do urlopu, przed komisję lekarską. Do tego coraz częściej taki obowiązek narzucają na nich samorządowcy.

- Prawo do urlopu wynika ze specyfiki pracy, jaką wykonujemy - podkreśla Piekarz, i jak dodaje, pracy stresującej, odpowiedzialnej, w której może dojść do syndromu wypalenia zawodowego. - Zamiast podejrzliwie przyglądać się nauczycielom, samorządy powinny zadbać o nich. Tym bardziej że w ostatnich latach pogorszyły się warunki pracy w szkołach, rośnie jej tempo i wydłuża się jej czas. To wszystko odbija się na zdrowiu nauczycieli - dodaje.

Jak wynika z danych MEN, w Śląskiem liczba nauczycieli przebywających na urlopach, mimo że na etatach pracuje ich coraz mniej, rośnie. Rok temu samorządy wydały na ten cel ponad 83 mln zł. Dla porównania, budowa aquaparku w Tychach to koszt ok. 75 mln zł.

27 sierpnia zaplanowano kolejne spotkanie samorządowców, rządu i związkowców. Tym razem będą dyskutować o nauczycielskich wynagrodzeniach.

Kraków chce prawdziwej rewolucji w pracy nauczycieli

Prawdziwej rewolucji w pracy nauczycieli domagają się samorządowcy z Krakowa. W zeszłym tygodniu przedstawili swoje pomysły na forum. Od razu wywołały burzę. Oto one: O urlopach dla poratowania zdrowia zadecyduje komisja lekarska, zapłaci za nie ZUS. Zamiast 79 dni urlopu, w który wchodzą wolne ferie i wakacje, 35 dni roboczych. W wakacje nauczyciele zajmowaliby się dziećmi, które nigdzie nie wyjechały. W szkole nauczyciel obowiązkowo spędzałby osiem godzin każdego dnia. Nauczycielom kontraktowym uchylić prawo do jednorazowego zasiłku w wysokości dwóch miesięcznych pensji. Zlikwidować odpis na doskonalenie zawodowe belfrów. Teraz gmina musi obowiązkowo na ten cel wydać 1 proc. subwencji.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!