Ważne
  Dopłaty do in vitro: po Częstochowie też w Sosnowcu? Prawica...

  Dopłaty do in vitro: po Częstochowie też w Sosnowcu? Prawica przeciw

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dopłaty do in vitro: po Częstochowie też w Sosnowcu? Prawica przeciw

  ©Karina Trojok

  Częstochowa jest pierwsza w Polsce. Tam już zapadła decyzja o dofinansowaniu bezpłodnym małżeństwom zabiegów in vitro. Sosnowiec będzie drugi. Co prawda wcześniej podobne inicjatywy pojawiły się w Gnieźnie, Łodzi i Krakowie, ale wszystkie padły.
  Dopłaty do in vitro: po Częstochowie też w Sosnowcu? Prawica przeciw

  ©Karina Trojok

  W Sosnowcu z pomysłem finansowania przez miasto zabiegów in vitro wystąpił radny SLD, Zygmunt Witkowski (lewica do spółki z Platformą rządzi miastem, razem mają 20 z 28 głosów).

  Czy wobec takiego układu sił w radzie pomysł ma szansę realizacji? Na razie w mieście rozpętała się burza. Najostrzej zareagowali działacze organizacji katolickich z diecezji sosnowieckiej.

  - Ewentualne dofinansowanie ze środków samorządowych procedury in vitro byłoby wsparciem zabiegów moralnie niegodziwych, już choćby przez wkalkulowaną w tę procedurę śmierć wielu istnień poczętych - czytamy w liście do radnych, podpisanym przez prezesa sosnowieckiej Akcji Katolickiej Jana Majznera. To bardziej radykalna ocena niż ta, którą dla KAI wygłosił ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier, członek zespołu episkopatu do spraw bioetycznych:

  - Na obecnym etapie nie uda się całkowicie zakazać in vitro. Gdy zaś to na razie jest niemożliwe, etycznym obowiązkiem posłów jest aktywność w całym procesie legislacyjnym, tak aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji.

  W tle tej światopoglądowej dyskusji urzędnicy dokonali obliczeń i wiadomo już, ile trzeba by było wyłożyć na in vitro z miejskiej kasy. Według statystyk wyszło im, że w Sosnowcu problem niepłodności może dotykać ok. 7 tysięcy par, około140 weszłoby do programu, który ma kosztować ok. 420 tys. zł. Co dalej? Sprawą wróci podczas wrześniowego posiedzenia Komisji Zdrowia.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ludzie otwórzcie oczy

   Słuchacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 51

   Słyszałam wczoraj w telewizji wypowiedź starszej kobiety z Częstochowy, oczywiście przeciwnej in vitro. Mówiła, że po to Bóg dał Nam życie, abysmy się rozmnażali, a te co to "używają", by nie mieć...rozwiń całość

   Słyszałam wczoraj w telewizji wypowiedź starszej kobiety z Częstochowy, oczywiście przeciwnej in vitro. Mówiła, że po to Bóg dał Nam życie, abysmy się rozmnażali, a te co to "używają", by nie mieć dzieci powinny sie zapłodnić i sprzedać dzieci tym, co nie mają, a Ci, co nie mogą, powinni właśnie szukać tych, co mają i nie chcą i kupić... Jak taka osoba może mówić, że jest katoliczką??!! Lepiej prowadzić handel dziećmi, niż pozwolić nieszczęśliwym małżeństwom mieć WŁASNE dzieci??!! Oto, jaki obraz zacofanej Polki mogliśmy wczoraj zobaczyć w reportażu na jednym z kanałów informacyjnych.
   Jestem w 1000% za in vitro!! zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zakazuje głupoty Poselskiej i Senackiej

   z Sosnowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 38

   Jak w temacie ! Cieszę się że mieszkam w Sosnowcu i jeszcze jedno PO ma pewne, że tym krokiem odciągnie swoich sympatyków a SLD i zyska wielu sympatyków, przynajmniej tych co nie moga miec dzieci !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kondom

   in vitro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 49

   Caly cywilizowany swiat stosuje juz dawno ta metode, tylko religija i zacofana polska ma cos przeciw.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama