Uczniowie dostali gwarancje pracy

  Uczniowie dostali gwarancje pracy

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prawie 120 uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Zawodowych odebrało wczoraj z rąk dyrektorów okolicznych kopalń gwarancje zatrudnienia. Gdy skończą naukę, zostaną od razu przyjęci do pracy do jednej z kopalń Kompanii Węglowej. Dwunastu reprezentantów wszystkich klas zostało też symbolicznie pasowanych na górników.
  - To w naszej szkole tradycja. Od lat pasowanie na górnika rozpoczyna obchody Barbórki - mówi Danuta Mielańczyk, dyrektorka ZSZ.

  Pierwsze porozumienie dotyczące zatrudniania absolwentów szkół górniczych w kopalniach władze powiatu wodzisławskiego podpisały z Kompanią Węglową we wrześniu 2004 roku. Każdy uczeń, który ukończy szkołę i przejdzie badania lekarskie, znajdzie pracę w kopalniach KW. Badania z zakresu medycyny pracy finansuje szkoła. Gdy są pozytywne, uczeń dostaje do ręki wystawioną na jego nazwisko pisemną gwarancję zatrudnienia, ale musi ją zwrócić w przypadku, gdy przerwie naukę.

  Uczniowie kończący technika górnicze mogą, ale nie muszą skorzystać z gwarancji. Mogą jeszcze uzupełniać wykształcenie na studiach wyższych lub w szkołach policealnych. Świeżo pasowani górnicy rwą się jednak do pracy na dole.

  - Wiemy, że tam jest niebezpiecznie, ale górnik to jednak zawód z tradycją. Prawie każdy z nas ma w domu ojca albo dziadka, który pracuje bądź pracował w kopalni - mówili nam wczoraj pierwszoklasiści z technikum górniczego.

  ZSZ to pierwsza, ale nie jedyna w powiecie placówka, która współpracuje z KW. Kompania, która do 2015 r. zamierza zatrudnić w swoich zakładach blisko 23 tysiące ludzi, już teraz wychowuje sobie narybek. Dlatego pewną pracę zagwarantowała też uczniom działającej od 1 września zasadniczej szkoły górniczej w Zespole Szkół w Radlinie.

  - Po technikum młody człowiek może jeszcze wybrać studia, a to są kolejne lata, kiedy pozostaje w górniczej "rezerwie". Potrzebujemy oczywiście dobrze wykształconej kadry, ale w kopalni są też potrzebni zwykli górnicy. Dlatego z otwartymi ramionami przyjmiemy absolwentów po trzech klasach szkoły zawodowej i ukończonej praktyce w naszych zakładach - wyjaśnia Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama