Dzikie wysypiska i sieci wodociągowe [ŚLĄSKIE SUKCESY I...

  Dzikie wysypiska i sieci wodociągowe [ŚLĄSKIE SUKCESY I PORAŻKI]

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pokazujemy nasze sukcesy i szukamy sprawców największych porażek
  Sukces. Przebudowa miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej w ZabrzuTo największa inwestycja w historii Zabrza. Jej łączna wartość sięga 800 mln zł. Drugi
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Mikołaj Suchan

  W naszych gminach, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej, powstają nowoczesne sieci wodociągowe i kanalizacyjne. To prawdziwy skok cywilizacyjny, a jednocześnie wielka nadzieja dla miłośników przyrody na to, że rzeki będą czyste i przestaną przypominać ścieki.
  Przyjęty przez polski rząd Traktat Akcesyjny w części dotyczącej środowiska naturalnego wymaga budowy lub modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów kanalizacji zbiorczej. Inwestycje powinny być zakończone do 2015 roku. Tak zakłada przyjęty krajowy program oczyszczania ścieków komunalnych. Zgodnie z nim na terenie województwa śląskiego za 7,8 mld zł powinno powstać 5.951 km sieci kanalizacji sanitarnej.


  To wielkie wyzwanie i jednocześnie poważne zadanie. Województwo śląskie otrzyma na ten cel ponad 11 procent ogólnej sumy środków z budżetu unijnego przyznanego Polsce. Jak podkreśla wojewoda Zygmunt Łukaszczyk, zasilenie śląskiej gospodarki tak dużym strumieniem pieniędzy unijnych (to suma równa szacunkowo ponad ośmiu rocznym budżetom województwa śląskiego) jest sposobem na walkę z kryzysem gospodarczym. Firmy wodociągowe w Polsce są obecnie największymi inwestorami i beneficjentami funduszy unijnych. Dają dzięki temu napęd jednej z najważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki - budownictwu.

  Jednym z najpoważniejszych realizowanych w Polsce projektów Unii Europejskiej jest program "Infrastruktura i Środowisko". Dzięki niemu w latach 2007-2013 na ochronę środowiska możemy przeznaczyć około 5 miliardów euro. Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, które sprawdziły się przy realizacji przedakcesyjnych unijnych programów PHARE, SAPARD czy ISPA, pośredniczą w uzyskaniu tej pomocy. Rola WFOŚiGW w Katowicach to przygotowanie i ocena projektów indywidualnych z listy Ministra Rozwoju Regionalnego oraz zgłaszanych w trybie konkursowym.

  Pamiętajmy jednak, że i my sami możemy przyczynić się, by nasze środowisko było czyste. Trzeba zadbać, żeby ścieki z naszych domów trafiały do oczyszczalni. Najlepszą drogą do tego celu jest podłączenie się do nowoczesnej sieci kanalizacyjnej. Pieniędzy na to nie brakuje.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama