Ważne
  Bochniarz: Równiej w kieszeni

  Bochniarz: Równiej w kieszeni

  Henryka Bochniarz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bochniarz: Równiej w kieszeni

  ©arc.

  Mamy kryzys, a mimo to ze statystyk wynika, że przybywa milionerów - i to nie tylko w USA, ale i u nas. Z danych Izby Skarbowej w Katowicach wynika, że liczba deklarujących dochody powyżej 1 mln zł w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła z 1384 do 1598. Jednak bogacenie się bogatych powoduje także nierówności dochodowe. Kiedy wchodziliśmy do Unii, były one ogromne - byliśmy na czwartym miejscu "czarnej listy" tworzonej pod tym względem. Ale już w 2010 r. nasz kraj znalazł się na miejscu dwunastym.
  Bochniarz: Równiej w kieszeni

  ©arc.

  Polska jest jednym z dwóch krajów w Unii Europejskiej, w którym nieprzerwanie od 2005 roku nierówności dochodowe maleją - z 35,6 proc. w 2005 roku do 31,1 proc. w 2010 roku. Drugim takim krajem jest Portugalia, ale poziom nierówności był tam wyższy niż w Polsce. Wykorzystaliśmy więc Unię Europejską i wzrost gospodarczy do zmniejszenia zróżnicowania dochodów.
  Najświeższe dane na ten temat, dotyczące współczynnika Giniego w 2010 roku w krajach Unii Europejskiej opublikował Eurostat. Współczynnik ten mierzy nierówności rozkładu dochodów w gospodarstwach domowych. Im jego wartość jest niższa, tym niższy jest poziom nierówności dochodowych.

  W 2010 roku współczynnik Giniego w Polsce był nieco wyższy niż średnia unijna.

  Na wyraźnie rysującą się tendencję zmniejszania się poziomu nierówności dochodowych w Polsce ma wpływ kilka czynników. Poza redystrybucją dochodów, transferami do gospodarstw domowych, zdecydował o tym także relatywnie szybszy wzrost dochodów najniższych w stosunku do wzrostu dochodów przeciętnych. W 2010 roku przeciętne wynagrodzenia w gospodarce narodowej były realnie wyższe o ponad 18 proc. w stosunku do przeciętnych wynagrodzeń w 2005 roku. W tym samym czasie wynagrodzenia minimalne wzrosły realnie o ponad 35 proc.

  Ważny jest także wynoszący ponad 9 procent wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce narodowej. W efekcie wzrostu wynagrodzeń i wzrostu zatrudnienia, do gospodarstw domowych trafiło w 2010 roku realnie o ponad 29 proc. więcej pieniędzy niż w 2005 roku. Z punktu widzenia nierówności dochodowych ważny jest oczywiście również rozkład dochodów w poszczególnych grupach dochodowych, ale zmniejszanie się współczynnika Giniego wskazuje, że relatywnie bardziej na zmianach wynagrodzeń i zatrudnienia w ostatnich pięciu latach zyskiwały gospodarstwa domowe z niższych grup dochodowych.

  Współczynnik Giniego nie zmienił się znacznie w krajach Unii w latach 2005-2010. Wahał się w tym okresie wokół 30,2-30,7 proc. W 2010 r. wynosił 30,5 proc. Najwyższa nierówność dochodów charakteryzowała w 2010 roku Litwę (36,9 proc.) oraz Łotwę (36,1 proc.). Najniższe nierówności były w Słowenii (23,8 proc.), na Węgrzech oraz w Szwecji (24,1 proc.).

  Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To była komunistaka która chce wepchać Polskę do strefy Euro

   niepoprawny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

   Ta pani do roku 1989 była zatwardziłą komunistką a ostanio stwierdziła że Polska powinna wejść do strefy Euro. Nie rozumiem dlaczego na łamach DZ prezentowane są poglądy osób które zmieniają się...rozwiń całość

   Ta pani do roku 1989 była zatwardziłą komunistką a ostanio stwierdziła że Polska powinna wejść do strefy Euro. Nie rozumiem dlaczego na łamach DZ prezentowane są poglądy osób które zmieniają się jak chorągiewka i nie grzeszą rozumem. Pani Bochniarz nie jest żadnym autorytetem. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama