Beskidy wyciągają asy z rękawa [ATRAKCJE KOŃCA WAKACJI]

  Beskidy wyciągają asy z rękawa [ATRAKCJE KOŃCA WAKACJI]

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kryzys ekonomiczny sprawia, że musimy się bardziej mobilizować, by przyciągnąć turystów, więc to nie jest tak, że odpuszczamy sobie ostatnie dwa tygodnie wakacji - mówi Sabina Bugaj, szefowa Miejskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Informacji w Szczyrku.
  W tym roku Bieg Romantyczny odbędzie się po raz 22.

  W tym roku Bieg Romantyczny odbędzie się po raz 22. ©Witold Kożdoń

  Sierpień tradycyjnie jest miesiącem, w którym w Beskidach pojawiają się nieco inni turyści niż w lipcu. O ile na początku wakacji przyjeżdża sporo grup zorganizowanych, to pod koniec lata kwitnie turystyka rodzinna, w większości zjawiają się turyści indywidualni. I to pod nich starają się przygotować swoje oferty właściciele bazy noclegowej, gastronomicznej czy firmy zajmujące się dostarczaniem turystom jakichś rozrywek. W jaki sposób? Cudów górale nie wymyślają, ale jest sporo rzeczy, które mogą uatrakcyjnić pobyt.

  Jeśli więc ktoś na przykład wykupi nocleg, to może też liczyć na darmową wizytę w spa, bonusa w postaci kolacji romantycznej czy bezpłatny udział w zorganizowanej wycieczce w góry. Jakiś czas temu czegoś takiego raczej w ofertach nie było, a jak było, to za owe atrakcje należało dodatkowo płacić.

  Górale zapowiadają, że pod koniec wakacji ceny za noclegi czy wyżywienie tylko nieznacznie (i to nie wszędzie) się zmniejszą, o około 10 procent. Na większe upusty: od 20 do 30 procent wzwyż, trzeba poczekać do września, kiedy to faktycznie nastąpi koniec sezonu letniego. Dopiero wówczas np. Wisła zamierza przeprowadzić akcję "Wisła za połowę".

  - W sierpniu zazwyczaj jest więcej turystów. W Beskidach mamy do czynienia z turystyką weekendową, czasami jednodniową. Należę do dwóch programów, w ramach których oferowane są upusty, więc już nic dodatkowego raczej nie przewiduję - mówi baca Piotr Kohut, prowadzący w Koniakowie gospodarstwo agroturystyczne. Zaznacza, że jest zwolennikiem tego, by Beskidy były miejscem do wypoczynku, ale nie na masową skalę. - W Beskidy powinno się przyjechać, by odpocząć w kameralnych warunkach, a nie takich, jakie są na Krupówkach w Zakopanem, gdzie ludzi jest zbyt dużo - uważa Kohut.

  Ci, którzy zdecydują się na wypoczynek w Beskidach, w najbliższym czasie raczej nie powinni nastawiać się na wielkie imprezy plenerowe. Sztandarowe atrakcje w postaci Tygodnia Kultury Beskidzkiej czy festiwalu kwaśnicy pod Grojcem mamy już za sobą. Jednak każda z miejscowości będzie starała się na swoje możliwości urozmaicić turystom pobyt, organizując imprezy mniejszego kalibru. W Ustroniu kuszą Biegiem Romantycznym Parami (18 sierpnia) i pierwszą Biesiadą Śląską (26 sierpnia), szczyrkowskim hitem ma być zaplanowany na przyszły tydzień "Bieg po serce zbója Szczyrka", w Wiśle jutro rusza darmowa impreza pod nazwą Wiślański Fest Rock, której gwiazdami będą formacje Hurt oraz Neony.

  - W każdy weekend do końca września będzie działo się coś ciekawego - mówi Łukasz Bielski z magistratu w Wiśle, zapraszając już na przyszłotygodniowy Piknik Country.

  W ten weekend w Beskidy dotrze akcja GOPR "Bezpieczne lato 2012", prowadzona już w kilku górskich miejscowościach.
  Łącząc przyjemne z pożytecznym, promuje ona uprawianie bezpiecznej turystyki latem, uczy, jak należy unikać wypadków w górach oraz jak udzielać pomocy, kiedy dojdzie już do wypadku. Akcja rusza jutro na górze Żar. Potrwa do niedzieli.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama