Śląsk według bajtla: Dużo lasów i parków. Ale jest też szyb...

  Śląsk według bajtla: Dużo lasów i parków. Ale jest też szyb i hałda

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Te dzieciaki z Chorzowa-Maciejkowic z gwarą są za pan brat
  1/2
  przejdź do galerii

  Te dzieciaki z Chorzowa-Maciejkowic z gwarą są za pan brat ©Marzena Bugała

  Śląsk dzieciakom kojarzy się z... dużą ilością parków, lasów. Ale jest i szyb, i hałda. Spodek, rolada i kluski śląskie. Czy z maluchów wyrosną lokalni patrioci? Jak bardzo czują się związani z regionem? Piętnastka studentów postanowiła sprawdzić młodsze pokolenie. Bo, jak podkreślają, na temat tożsamości mocno dyskutują dorośli. A oni postanowili oddać głos najmłodszym Ślązakom. I tak powstał projekt "Śląsk wedle bajtla" w ramach programu Pracownia Aktywności Obywatelskiej, przy wsparciu Theodor Heuss Kolleg, Fundacji Roberta Bosha i stowarzyszenia MitOst e.V. Efekty badań zobaczymy już we wrześniu, na specjalnej wystawie w Katowicach.
  - Spotykamy się z dziećmi i zadajemy im pytania, jak widzą Śląsk. Spisujemy ich wypowiedzi, robimy im zdjęcia, prosimy, aby swoją wizję regionu narysowały - mówi Łukasz Tudzierz, jeden z pomysłodawców akcji. Nie ukrywa, że ma ona pokazać, czy wychowamy na Śląsku pokolenie lokalnych patriotów. Przepytano już dzieci w domach kultury w Łaziskach Górnych i Zarzeczu. Studenci spotkają się też z najmłodszymi mieszkańcami Mikołowa i katowickiej dzielnicy Murcki.

  Uczestnicy mają od 5 do 13 lat. - Percepcja dzieci jest nieco inna. Postrzegają region poprzez swój dom kultury, swój plac zabaw, czy bociana, który u nich mieszka. Co ciekawe, większość widzi Śląsk bardzo zielony! Wyjątkiem były jak na razie dzieci z Łazisk, które mówią o hałdzie czy kopalni. Te miejsca są im bliskie. Wiedzą, że są ważne, bo pracują tam ich rodzice - mówi Łukasz.

  Pomysłodawcy projektu chcą kultywować i promować śląską obyczajowość, gdyż w przeciwnym razie możemy doprowadzić do jej zaniknięcia. - Większość dzieci nie znała znaczenia słowa bajtel - zauważa Łukasz.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama