Abp Gocłowski: Gest Cyryla I i abp. Michalika jest otwarciem...

  Abp Gocłowski: Gest Cyryla I i abp. Michalika jest otwarciem na przyszłość

  Kamil Jodełko

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Wspólny gest Cyryla I i abp Józefa Michalika może być otwarciem na przyszłość i podaniem sobie rąk. Pełnych braterskiej miłości, wynikającej z motywów chrześcijańskich - mówi abp Tadeusz Gocłowski w rozmowie z Kamilem Jodełko.
  Abp Tadeusz Gocłowski

  Abp Tadeusz Gocłowski ©Fot. Polskapresse

  Cyryl I ma opinię patriarchy otwartego na Zachód. Biegle włada trzema językami i wielokrotnie bywał w krajach katolickich. Czy uosabia on zmiany, które zachodzą w rosyjskim prawosławiu?
  Nie ulega wątpliwości, że to co się dzieje w Rosji po upadu Związku Sowieckiego ma wpływ na postawę przedstawicieli patriarchatu moskiewskiego, w tym wypadku Cyryla I. Jako człowiek wykształcony, władający językami śledzi on wszystko co dzieje się nie tylko w prawosławiu, ale także w relacjach prawosławia z Rzymem. Te relacje bowiem za jego patriarchatu bardzo się ożywiają. Mam nadzieję, że doprowadzi to do dalszego zbliżenia pomiędzy kościołem prawosławnym, a kościołem katolickim.
  Pamiętajmy również o tym, że Prawosławie reprezentowane przez Cyryla I reaguje na to co dzieje się w europejskim świecie. Jawi się on jako człowiek przypominający o ochronie Europy przed alienacją, która likwiduje pewien określony, chrześcijański system wartości. Moim zdaniem, to jest właśnie płaszczyzna na której możliwe jest budowanie zbliżenia pomiędzy obydwoma kościołami.

  W przypadku tej wizyty dochodzi jeszcze czynnik relacji polsko-rosyjskich.
  Tak, te relacje naszpikowane są wieloma dramatami, które istniały w historii i dlatego właśnie podpisanie wspólnego orędzia w Warszawie, przez Cyryla I i abp Józefa Michalika to wielkie wydarzenie. Powinniśmy zadać sobie pytanie czy rzeczywiście jest to tylko spotkanie prawosławia i katolicyzmu w Polsce. Czy może w jakiś sposób możemy poszerzyć tę myśl na szerszą płaszczyznę, również europejską?

  No właśnie. Czy tę wizytę możemy postrzegać w kontekście relacji prawosławia rosyjskiego z Rzymem? Polska jest tym pierwszym etapem na drodze ewentualnego zacieśnienia współpracy pomiędzy Watykanem, a Moskwą?
  Chciałbym tak to widzieć. Oczywiście polski Episkopat nie ma formalnego upoważnienia do reprezentowania Kościoła katolickiego, ale z całą pewnością Rzym jest informowany o tym co dzieje się w relacjach pomiędzy Moskwą, a Warszawą. Jestem zatem przekonany, że ta wizyta i wspólne orędzie jest krokiem ważnym nie tylko w relacjach Polski katolickiej z Rosją prawosławną, ale również w kontaktach pomiędzy kościołem Prawosławnym, a katolickim Kościołem powszechnym.

  Czy wspólne przesłanie Cyryla I i abp Józefa Michalika można porównywać ze słynnym listem biskupów polskich do biskupów niemieckich?
  Myślę, że relacje polsko-niemieckie i ten wielki dramat jakim była II Wojna Światowa można przełożyć na płaszczyznę naszych kontaktów z Rosją. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku listu biskupów polskich do niemieckich nie było żadnego wspólnego orędzia. Tam skierowane zostało przesłanie do episkopatu niemieckiego, a poprzez niego do narodu niemieckiego, mówiące o przebaczaniu.

  Odpowiedź biskupów niemieckich nie była dla nas satysfakcjonująca. Nawet część środowisk katolickich skrytykowała tę inicjatywę.
  Ze strony niemieckiej nie spotkaliśmy się z kwestionowaniem, a milczeniem. Potem jednak nastąpiły wydarzenia, które ostatecznie doprowadziły do zbliżenia naszych narodów. W przypadku zaś naszych relacji z Rosją, ten wspólny gest Cyryla I i abp Józefa Michalika może być otwarciem na przyszłość i podaniem sobie rąk. Pełnych braterskiej miłości, wynikającej z motywów chrześcijańskich.

  Jak bardzo możemy rozpatrywać to wspólne przesłanie w kategoriach politycznych, a jak bardzo w kategoriach religijnych? W obydwu przypadkach zanosi się bowiem na przełom.
  Myślę, że słowo przełom jest bardzo adekwatne do tego wydarzenia. Jest on na pewno potrzebny, a na płaszczyźnie politycznej jak dotąd nie nastąpił. Jedne ugrupowania zbliżają się do Rosji, a drugie stoją obok tych działań. Dlatego właśnie ta inicjatywa, która zaistniała między polskim Episkopatem, a patriarchatem moskiewskim jest otwarciem na przyszłość. Nie tylko w sferze religijnej, ale mam nadzieję także politycznej, z uwzględnieniem dramatów jakie niestety nastąpiły we wspólnych relacjach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe pojednania co bedzie dalej

   wiecha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 15

   jak trwoga to do boga a nie do cyryla ,michnika albo watykanu ale kosciol slaby tanacy brzytwy sie lapie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nadmuchany balon

   kaput (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 22

   Ale sciema. Co kogo obchodza podpisy pod jakims apelem zlozone przez oderwanych od ziemi koscielnych oligarchow?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DOSYĆ JĄTRZENIA I GDERANIA!

   DR FERDYNAND FROISSART (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 27

   RZECZYWIŚCIE. WIZYTA TA MOŻE MIEĆ FUNDAMENTALNE ZNACZENIE DLA ROZWOJU STOSUNKÓW OBYDWU PAŃSTW I DLA RELACJI ICH GŁÓWNYCH WYZNAŃ.
   POLSKA MA RÓWNIEŻ NIEPOWTARZALNĄ SZANSĘ WZMOCNIENIA DIALOGU NA...rozwiń całość

   RZECZYWIŚCIE. WIZYTA TA MOŻE MIEĆ FUNDAMENTALNE ZNACZENIE DLA ROZWOJU STOSUNKÓW OBYDWU PAŃSTW I DLA RELACJI ICH GŁÓWNYCH WYZNAŃ.
   POLSKA MA RÓWNIEŻ NIEPOWTARZALNĄ SZANSĘ WZMOCNIENIA DIALOGU NA RZECZ POLEPSZENIA STOSUNKÓW MIĘDZY WATYKANEM A MOSKIEWSKĄ CERKWIĄ. WSZYSTKO ZALEŻY JEDNAK OD TEGO CZY GREMIOM ŻYWIĄCYM SIĘ SZERZENIEM WZAJEMNEJ NIECHĘCI - DOTYCZY OBU STRON - UDA SIĘ SKUTECZNIE ZAINFEKOWAĆ TĘ NIEZWYKLE INTERESUJĄCĄ I POTRZEBNĄ INICJATYWĘ. WYDARZENIE TO RZECZYWIŚCIE PRZYPOMINA NIEZAPOMNIANY, BARDZO ODWAŻNY APEL POLSKICH BISKUPÓW DO BISKUPÓW NIEMIECKICH , Z KTÓREGO CZERPIĄ OWOCE - DO DNIA DZISIEJSZEGO - OBA KRAJE I ... CAŁA EUROPA.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oby.....

   0.p. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 39

   na koncu ROZSADEK zwyciezyl nad zeeeeeeeeslannikami nieeeeeeba.

   Dlatego OSWIECENIE; WIEDZA I NAUKA

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DUŻY + DLA KOŚCIOŁA

   BARDZO STARY KOMBATANT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 38

   Ekselencjo ! to duży + dla kościoła katolickiego i moje uznanie. Istnieje tylko jeden problem w naszym polskim kościele. Zróbcie coś Ekselencjo z prostaczkiem Dziwiszem aby dalej nie kompromitował...rozwiń całość

   Ekselencjo ! to duży + dla kościoła katolickiego i moje uznanie. Istnieje tylko jeden problem w naszym polskim kościele. Zróbcie coś Ekselencjo z prostaczkiem Dziwiszem aby dalej nie kompromitował nas wszystkich. Może jakaś parafia z 20-ma duszami w Bieszczadach ??? Tam przy pełnym zrozumieniu parafian był dalej na przechowaniu. Wszechmogacy !!! za coś tam bardzo pokarał Błogosławionego J.P. II-go ???zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Abp Gocłowski jak Cyryl I

   Stella Maris (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 69

   a przekręty Cyryla I. Kruk krukowi bratem
   Do najbardziej prominentnych agentów minionych lat należą "Adamant", "Ostrowski", "Michajłow", "Topaz" i "Abbat", a także "Drozdow", jedyny duchowny,...rozwiń całość

   a przekręty Cyryla I. Kruk krukowi bratem
   Do najbardziej prominentnych agentów minionych lat należą "Adamant", "Ostrowski", "Michajłow", "Topaz" i "Abbat", a także "Drozdow", jedyny duchowny, który został oficjalnie uhonorowany nagrodą KGB Związku Sowieckiego, przyznaną mu w 1988 r. za wybitne osiągnięcia w służbie wywiadowczej (...). Pseudonimy, które odnalazłem w archiwach KGB, należą do najwyższych hierachów Patriarchatu Moskwy.

   fragment listu o. Gleba Jakunina do patriarchy Aleksego (styczeń 1994)
   Zaczęło się od afery z należącym do zwierzchnika RPC luksusowym apartamentem w centrum Moskwy. Stołeczny sąd nakazał właścicielowi sąsiedniego apartamentu wypłatę 20 mln rubli (690 tys. dolarów) odszkodowania za zniszczenie własności Cyryla. Sąd uznał, że powstały podczas remontu pył zrujnował drogocenne meble w apartamencie należącym do patriarchy. Co ciekawe, apartament Cyryla znajduje się nad remontowanym apartamentem...
   Przy tej okazji media przypomniały inne zarzuty stawiane w przeszłości patriarsze, m.in. zaangażowanie struktur cerkiewnych bezpośrednio związanych z Cyrylem w bezcłowy wwóz do Rosji wyrobów tytoniowych pod pretekstem pomocy humanitarnej oraz posiadanie drogich przedmiotów wbrew prawu cerkiewnemu.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Człowiek człowiekowi wilkiem"

   Kama (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 39

   Oczywiście , poprawiłeś sobie samopoczucie dzieląc się wiadomościami z archiwum KGB?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama