Ważne
  Katowice: Miasto wyda 150 tys. złotych na modernizację...

  Katowice: Miasto wyda 150 tys. złotych na modernizację modernizacji w Murckach

  Wioleta Niziołek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Miasto wyda 150 tys. złotych na modernizację modernizacji w Murckach
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  W lipcu opisaliśmy plac przy ulicy Sokolskiej w Katowicach, który chwilę po otwarciu zaczął się sypać. A to oświetlenie nie działało, a to fontanna. Miejscami zapadają się płyty. Napisał do nas wtedy Darek z Murcek. - Od razu, jakem murckowiok, pomyślałem o murckowskim rynku, który też, nie tak dawno, został wyremontowany za grube miliony i to głównym materiałem jest piaskowiec. Zapraszam na Murcki do opisania tego co tam teraz jest. Wstyd i rozpacz. Również na otwarciu świeciły lampki w podłodze i na dziwnych murkach, niegdyś kosili trawę, ba, nawet całą dobę miasto zapewniło ochronę, by nie zniszczyć drogiego piaskowca. Teraz jest wstyd dla miasta - pisze Darek.

  Pustynia z płyt  Okazuje się, że Zakład Zieleni Miejskiej właśnie szykuje się do remontu rynku w Murckach (tym razem małej architektury, przyp. red.) i zagospodarowania zielenią. - Rynek był niedawno modernizowany i znów modernizacja? - dziwi się jeden z internautów. Inny dodaje: - Oby tylko wybrali normalny projekt...bo to co teraz tam jest, to w niczym nie przypomina rynku tylko pustynię z płyt.

  O remont wnioskowała rada dzielnicy. To kolejny przykład tego, że wybetonowanie placu w centrum miasta nie jest sposobem na stworzenie przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców. Kamienne siedziska nie zachęcają do spędzania na nich czasu, na rynek nie ma też po co przyjść. Plac zabaw został zdewastowany, nie przetrwały rachityczne drzewka otoczone metalowymi kratkami. Ten sam błąd został popełniony na ulicy Mariackiej w Katowicach. Tam też mści się zła jakość materiałów i złe wykonanie, wątłe drzewka umierają w metalowych klatkach.

  W Murckach poprzedni remont wykonał Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Nawierzchnia jest zniszczona, bo pozwolono samochodom wjeżdżać na płytę rynku. - Były słupki, ale je za każdym razem demontowali - tłumaczy Magdalena Biela z Zakładu Zieleni Miejskiej. - Czyli nie da się tego ruchu wyeliminować - dodaje. W takim razie po co remontować, żeby znowu zniszczyli?

  Więcej zieleni  Kolorowe wizualizacje architektów w rzeczywistości znowu okazały się niefunkcjonalne. A ludzie chcą tego, co zawsze. - Żeby rynek był bardziej atrakcyjny, bo jest szary i smutny - mówi Biela. W nowym projekcie ma być więcej zieleni, naprawiony zostanie też plac zabaw, a ławki staną bliżej niego, żeby służyły młodym matkom, a nie pijakom. Koszt remontu to 150 tys. złotych. Podobno mądry Polak po szkodzie.

  W takim razie Murcki udowadniają po raz kolejny, że u podstaw mądrych rozwiązań, musi leżeć mądry projekt, a dalej porządne wykonanie i na koniec dbanie o to, co się zrobiło. Przed nami remont rynku w Katowicach. Przypomnijmy, że został ogłoszony kolejny przetarg, tym razem architekci będą dopracowywać projekt krakowskiej pracowni, zdobywcy drugiej nagrody w konkursie architektonicznym na koncepcję rynku. Oby nie było drugich Murcek.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama