Duda: Solidarność to nie jest PZPR ani PO, żeby wszyscy...

  Duda: Solidarność to nie jest PZPR ani PO, żeby wszyscy mówili to samo co szef

  Barbara Dziedzic

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Piotr Duda

  Piotr Duda ©Przemek Świderski/Polskapresse

  - Związek Zawodowy Solidarność to nie jest Polska Zjednoczona Partia Robotnicza ani Platforma Obywatelska, żeby wszyscy musieli mówić tym samym głosem, co szef partii. Jako szef Związku uważam, że każdy powinien mieć swoje zdanie. I ma - mówi Piotr Duda, szef "Solidarności", w rozmowie z Barbarą Dziedzic.
  Piotr Duda

  Piotr Duda ©Przemek Świderski/Polskapresse

  W jakiej kondycji są przygotowania do obchodów podpisania Porozumień Sierpniowych?
  Są w bardzo dobrej kondycji, jak zawsze. Warto podkreślić, że gdyby nie Związek Zawodowy Solidarność, obchodami nikt by się nie zainteresował. Jak co roku spotkamy się na mszy w kościele Świętej Brygidy i złożymy kwiaty przed pomnikiem. Ten rok będzie dla nas szczególny, bo odsłaniamy pomnik śp. prałata Jankowskiego, który stanie na skwerze jego imienia niedaleko kościoła. W tym roku mija też 30-lecie Solidarności Walczącej, staramy się więc pomagać organizatorom w przygotowywaniu spotkań. Dzieje się bardzo wiele.

  Kto jest odpowiedzialny za te obchody?

  Nie ma konkretnej osoby, wszystko robimy wspólnie. Chociaż oczywiście największa odpowiedzialność spoczywa na zarządzie regionu gdańskiego. W przygotowania zaangażowane jest też całe prezydium i komisja krajowa.

  Powstała już lista gości?
  Społeczny komitet budowy pomnika wysyła zaproszenia tylko na odsłonięcie i poświęcenie pomnika prałata Jankowskiego do osób i instytucji, które wsparły finansowo tę inicjatywę. Na uroczystości składania kwiatów pod pomnikiem czy mszę nie zapraszamy nikogo. Jeśli ktoś ma w sercu, że powinien być pod bramą stoczniowców lub w kościele 31 sierpnia na uroczystej mszy św., to będzie.

  Czy wśród darczyńców na rzecz pomnika są osoby ważne lub szczególnie znane opinii publicznej?
  Trzeba pytać przedstawicieli komitetu, trudno mi się wypowiadać w ich imieniu.

  Były prezydent Lech Wałęsa nie jest osobą, dla której należy zrobić wyjątek z zaproszeniem?

  W ubiegłym roku Lech Wałęsa pojawił się w kościele, zakładamy, że w tym roku jeżeli tylko będzie miał ochotę uczestniczyć we mszy czy złożyć kwiaty, również to zrobi. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej i na plakatach. Każdy, kto chce, może się dowiedzieć i przyjść, były prezydent także.

  Czy uważa Pan, że jakaś instytucja powinna włączyć się w organizację obchodów, na przykład przedstawicielstwo strony rządowej?
  Strona rządowa od tylu lat się nie włącza w organizację, że nawet nie warto na ten temat dywagować. Zarząd regionów współpracuje natomiast z miastem i z Urzędem Wojewódzkim. Na pewno jak co roku i tym razem tak jest. Wiem jedynie, że pan prezydent Adamowicz zamiast łagodzić sytuację dotyczącą bramy nr 2. [prezydent Paweł Adamowicz zamierza przywrócić jej wygląd z 1980 roku, to znaczy zawiesić napis "Stocznia Gdańska im. Lenina- redakcja.] Im bardziej zbliżamy się do uroczystości tym bardziej, nie wiadomo dlaczego, sytuacja się zaognia. To jest skandal. Pan prezydent a ze względu na pełnioną funkcję powinien łączyć środowiska w Gdańsku. Jednak zamiast stanąć na wysokości zadania robi wszystko, żeby podzielić te środowiska, zamiast wsłuchiwać się w głos mieszkańców, którzy nie chcą na tej bramie Lenina.

  Co Solidarność zamierza z tym konfliktem dalej robić?
  Nie odpuścimy, co godzinę będziemy zamieniać napisy "Lenina" na "Solidarność".
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Był sobie związek

   D.B. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 27

   Kiedy lemingi przez razy zadane wydadzą na świat mioty myślące powstanie ruch społeczny ,mądrzejszy od solidarności, a do tego czasu takie egzemplarze jak "komandos zyzol"będą włóczyły trupa...rozwiń całość

   Kiedy lemingi przez razy zadane wydadzą na świat mioty myślące powstanie ruch społeczny ,mądrzejszy od solidarności, a do tego czasu takie egzemplarze jak "komandos zyzol"będą włóczyły trupa związku Solidarność.

   Żaden NIEZŁOMNY nie stanie z Dudą w szeregu bo co innego mieć za sąsiada "RAFAŁKA"(zimny operacyjny w prosektorium) ,a co innego uwielbiać jego sałatkę np.:jarzynową !
   Duda jest "szczytowym" sukcesem wszelkiego robactwa, a każde jego posunięcie to szyderstwo z ofiar
   poniesionych ! Nie ma tu odniesienia do Solidarności jako wartości społecznych, narodowych!
   Budynek zmienił lokatorów , nowi to lemingi !

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "solidarność to nie jest PZPR"

   zdzich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 43

   no oczywiście panie duda to jest coś o wiele gorszego.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P. Duda

   glajza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 88 / 44

   Jeżeś pan Ślonzok , to walcz pon w tyj SOLIDARNOŚCI jak ŚLONZOK. Tak , żeby Ślonzoki sie za pana niy wstydziły. Tak wom dopomoż BOG.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Full

   obywatel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 82 / 73

   Jedno jest pewne na 100% - Duda to jest pełny Duda.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co to jest

   WIT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 45

   Prawda to jest taka, że związki uratowały temu życie. Wysłowić się to to nie potrafi więc trudno aby wszyscy związkowcy mówili to samo. Poziom intelektualny większości z nich jest mimo wszystko...rozwiń całość

   Prawda to jest taka, że związki uratowały temu życie. Wysłowić się to to nie potrafi więc trudno aby wszyscy związkowcy mówili to samo. Poziom intelektualny większości z nich jest mimo wszystko wyższy - mam nadzieje. Choć z drugiej strony, kto o zdrowych zmysłach chciałby dobrowolnie należeć do jakiejkolwiek organizacji, której przewodniczący jest głupszy od niego samego???? Na to pytanie niech odpowiedzą już sobie członkowie związków wszelakichzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wsółczuje

   Ala Ul (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 42

   Jak czytam niemiecka prase to wpisy pod są w 99 proc na temat , merytorycznie piszący odnosża sie do tematów.U nas wpisy to najcześciej frustracje jakis samotnych niesłuchanych , nielubianych ,...rozwiń całość

   Jak czytam niemiecka prase to wpisy pod są w 99 proc na temat , merytorycznie piszący odnosża sie do tematów.U nas wpisy to najcześciej frustracje jakis samotnych niesłuchanych , nielubianych , czesto znerwicowanych osobników .Z** mi takich ludzi , bo musi im się ciezko zyc , prawda WIT ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram !

   Balzac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 72 / 51

   Popieram poglądy pana Dudy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Duda !

   wojskowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 58

   O Pisie zapomniales synku !

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama