Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji [TEKST...

  Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji [TEKST DOKUMENTU]

  .

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Treść wspólnego przesłania do narodów Polski i Rosji, podpisanego w piątek przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego i zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchy Moskiewskiego i Całej Rusi Cyryla:
  WSPÓLNE PRZESŁANIE DO NARODÓW POLSKI I ROSJI

  Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
  Arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego
  i
  Zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego
  Patriarchy Moskiewskiego i Całej Rusi Cyryla  W Chrystusie Bóg jednał ze sobą świat,
  nie poczytując ludziom ich grzechów,
  nam zaś przekazując słowo jednania
  (2 Kor 5,19)


  W poczuciu odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość naszych Kościołów i narodów oraz kierując się pasterską troską, w imieniu Kościoła Katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, zwracamy się ze słowem pojednania do wiernych naszych Kościołów, do naszych narodów i do wszystkich ludzi dobrej woli.
  Wyznając prawdę, że Jezus Chrystus jest naszym pokojem i pojednaniem (por. Ef 2,14; Rz 5,11), i mając świadomość powołania powierzonego nam w duchu Chrystusowej Ewangelii, pragniemy wnieść swój wkład w dzieło zbliżenia naszych Kościołów i pojednania naszych narodów.

  1. Dialog i pojednanie

  Nasze bratnie narody łączy nie tylko wielowiekowe sąsiedztwo, ale także bogate chrześcijańskie dziedzictwo Wschodu i Zachodu. Świadomi tej długiej wspólnoty dziejów i tradycji wyrastającej z Ewangelii Chrystusa, która wywarła decydujący wpływ na tożsamość, duchowe oblicze i kulturę naszych narodów, a także całej Europy, wkraczamy na drogę szczerego dialogu w nadziei, że przyczyni się on do uleczenia ran przeszłości, pozwoli przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia i nieporozumienia oraz umocni nas w dążeniu do pojednania.

  Grzech, który jest głównym źródłem wszelkich podziałów, ludzka ułomność, indywidualny i zbiorowy egoizm, a także naciski polityczne, doprowadzały do wzajemnej obcości, jawnej wrogości, a nawet do walki między naszymi narodami. W następstwie podobnych okoliczności doszło wcześniej do rozpadu pierwotnej jedności chrześcijańskiej. Podziały i rozłam, sprzeczne z wolą Chrystusa, stały się wielkim zgorszeniem, dlatego też podejmujemy nowe wysiłki, które mają zbliżyć nasze Kościoły i narody oraz uczynić nas bardziej wiarygodnymi świadkami Ewangelii wobec współczesnego świata.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naród w III RP i Rosji

   Pastafarianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 60

   W III RP żyje 14-e Narodów [ustawa o mniejszościach... art.2 za Konstytucja III RP art. 35] w Rosji ?. To do których Narodów to dotyczy ? Czy Narodu np. Żydowskiego , Ormiańskiego , niemieckiego...rozwiń całość

   W III RP żyje 14-e Narodów [ustawa o mniejszościach... art.2 za Konstytucja III RP art. 35] w Rosji ?. To do których Narodów to dotyczy ? Czy Narodu np. Żydowskiego , Ormiańskiego , niemieckiego itd. ? Wszak Konstytucja III RP NIC nie mówi o Narodzie Polskim! W K.III RP jest tylko "Naród" i "obywatele" .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama