Jeśli handlujesz w sieci bez podatku, to uważaj na skarbówkę

  Jeśli handlujesz w sieci bez podatku, to uważaj na skarbówkę

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Za transakcje internetowe też czasem trzeba płacić podatek

  Za transakcje internetowe też czasem trzeba płacić podatek ©Tomasz Hołod

  Szaleństwo letnich wyprzedaży dobiega końca. Została nam po nim pustka w portfelu oraz góra rzeczy, które, jak się okazało po przyjściu do domu, wcale nie są potrzebne. By nowości nie zabierały miejsca w szafach, próbujemy je sprzedać przez internet. I możemy popaść w kłopoty.
  Za transakcje internetowe też czasem trzeba płacić podatek

  Za transakcje internetowe też czasem trzeba płacić podatek ©Tomasz Hołod

  Jak pokazują wyniki kontroli Izby Skarbowej, w Śląskiem zapominamy, że sprzedaż nowych rzeczy lub zakupionych przed upływem 6 miesięcy wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. A powinniśmy się pilnować, bo od stycznia do czerwca 2012 roku urzędnicy przeprowadzili ponad 300 kontroli szeroko rozumianego e-handl. Zaś w 2011 r. urzędy skarbowe oraz Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach przeprowadziły blisko tysiąc kontroli (rok wcześniej tylko ponad 550).


  - W pierwszych sześciu miesiącach tego roku wykryliśmy 48 przypadków niezapłacenia podatku od dochodu ze sprzedaży rzeczy, które kupiono wcześniej niż pół roku przed sprzedażą - wylicza Agnieszka Dogiel z Izby Skarbowej w Katowicach, i dodaje, że przez cały zeszły rok pracownicy wszystkich urzędów skarbowych w Śląskiem natrafili tylko na 20 podobnych błędów.

  - Nie wszyscy wiedzą, że wejście w rolę sprzedawcy może wiązać się z koniecznością odprowadzenia podatku - przyznaje Justyna Gawrońska z Akademii Allegro, prowadzącej warsztaty dla e-przedsiębiorców.

  Kto zatem zwolniony jest z dodatkowych opłat? Podatku nie muszą płacić osoby, które sporadycznie sprzedają w sieci, a wystawiane przedmioty były wcześniej ich własnością, są używane i zalegają w garderobie ponad pół roku. Jeśli chcemy pozbyć się nowszych ubrań lub zupełnie nowych, to sprzedaż musimy rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-36, w rubryce "Inne źródła przychodów" jako przychód z tzw. odpłatnego zbycia.

  Jeśli fiskus natrafi na nieprawidłowości, będziemy musieli naprawić nasz błąd, a może i przygotować się na grzywnę.
  Osoby, które nie wiedzą czy i jak rozliczyć dochód ze sprzedaży w sieci, mogą dzwonić na numery infolinii Krajowej Informacji Podatkowej: w dni robocze od godz. 7 do 18, z tel. stacjonarnego: 801 055 055 oraz z tel. komórkowego: 22 330 0330. Pytania można zadawać anonimowo.

  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama