Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli handlujesz w sieci bez podatku, to uważaj na skarbówkę

Katarzyna Domagała
Za transakcje internetowe też czasem trzeba płacić podatek
Za transakcje internetowe też czasem trzeba płacić podatek Tomasz Hołod
Szaleństwo letnich wyprzedaży dobiega końca. Została nam po nim pustka w portfelu oraz góra rzeczy, które, jak się okazało po przyjściu do domu, wcale nie są potrzebne. By nowości nie zabierały miejsca w szafach, próbujemy je sprzedać przez internet. I możemy popaść w kłopoty.

Jak pokazują wyniki kontroli Izby Skarbowej, w Śląskiem zapominamy, że sprzedaż nowych rzeczy lub zakupionych przed upływem 6 miesięcy wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku. A powinniśmy się pilnować, bo od stycznia do czerwca 2012 roku urzędnicy przeprowadzili ponad 300 kontroli szeroko rozumianego e-handl. Zaś w 2011 r. urzędy skarbowe oraz Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach przeprowadziły blisko tysiąc kontroli (rok wcześniej tylko ponad 550).

- W pierwszych sześciu miesiącach tego roku wykryliśmy 48 przypadków niezapłacenia podatku od dochodu ze sprzedaży rzeczy, które kupiono wcześniej niż pół roku przed sprzedażą - wylicza Agnieszka Dogiel z Izby Skarbowej w Katowicach, i dodaje, że przez cały zeszły rok pracownicy wszystkich urzędów skarbowych w Śląskiem natrafili tylko na 20 podobnych błędów.

- Nie wszyscy wiedzą, że wejście w rolę sprzedawcy może wiązać się z koniecznością odprowadzenia podatku - przyznaje Justyna Gawrońska z Akademii Allegro, prowadzącej warsztaty dla e-przedsiębiorców.

Kto zatem zwolniony jest z dodatkowych opłat? Podatku nie muszą płacić osoby, które sporadycznie sprzedają w sieci, a wystawiane przedmioty były wcześniej ich własnością, są używane i zalegają w garderobie ponad pół roku. Jeśli chcemy pozbyć się nowszych ubrań lub zupełnie nowych, to sprzedaż musimy rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-36, w rubryce "Inne źródła przychodów" jako przychód z tzw. odpłatnego zbycia.

Jeśli fiskus natrafi na nieprawidłowości, będziemy musieli naprawić nasz błąd, a może i przygotować się na grzywnę.
Osoby, które nie wiedzą czy i jak rozliczyć dochód ze sprzedaży w sieci, mogą dzwonić na numery infolinii Krajowej Informacji Podatkowej: w dni robocze od godz. 7 do 18, z tel. stacjonarnego: 801 055 055 oraz z tel. komórkowego: 22 330 0330. Pytania można zadawać anonimowo.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO



*Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!