Samorządowcy walczą o zjazdy z A4

  Samorządowcy walczą o zjazdy z A4

  Mateusz Różański

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Samorządowcy z Legnicko- Głogowskiego Okręgu Miedziowego wspólnie walczą z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o utrzymanie zjazdów z autostrady A4 w Wądrożu Wielkim, Mikołajowicach, Udaninie i Legnickim Polu. Po rozbudowie autostrady o trzeci pas, który przewidywany jest na 2015 rok, zostaną wprowadzone opłaty za przejazd dla samochodów osobowych na trasie Wrocław-Krzywa i Krzywa-Golnice. Powstaną tam Miejsca Obsługi Podróżnych i nowe węzły, ale ma zniknąć część obecnych zjazdów z autostrady.
  - Związane jest to z przepisami, do których musimy się ustosunkować. Obecnie węzły są rozmieszczone bardzo gęsto i nie ukrywamy, że część z obecnych zjazdów zostanie zlikwidowana, choć ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - wyjaśnia Joanna Borkowska z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
  Samorządowcy z regionu spotkali się po raz kolejny w Warszawie, aby poinformować o swoich obawach.


  - Pomysł GDDKiA jest zupełnie chybiony. Autostrady powinny być bezpłatne, a jeśli już musimy płacić za przejazd nimi, to powinno być to w formie winiet, a nie bramek, które korkują trasę. Spowolnienie ruchu i wprowadzenie opłat na pod-legnickim odcinku spowoduje, że spora część pojazdów przeniesie się na drogi lokalne, które w zastraszającym tempie będą ulegać degradacji. Co więcej, po likwidacji niektórych zjazdów część gmin straci i to znacznie na atrakcyjności - wyjaśnia Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

  Podobne stanowisko utrzymują władze Legnicy. - Zamknięcie trzech kolejnych węzłów na trasie z Wrocławia do Legnicy cały ruch samochodów osobowych i ciężarowych, które dotąd korzystały z tych węzłów, przeniesie na ulice Legnicy. Skutkiem tego będzie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu oraz degradacja i zniszczenie miejskiej infrastruktury drogowej - argumentuje Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy.

  Przedstawiciele GDDKiA uspokajają, że powstaną też nowe, kluczowe dla rozwoju regionu zjazdy. - Pojawi się specjalny węzeł dla Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także drugi zjazd legnicki, zaraz za hutą miedzi. Istniejący zjazd w Legnicy zostanie z kolei przebudowany tak, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych - dodaje Borkowska.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeci pas razem z bramkami niech sobie w buty włożą

   Rob (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 62 / 34

   Płatnym autostradom (najdroższym w Europie) zdecydowane nie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdzie sens?

   adr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 75

   Na odcinku 10 km będą zjazdy na strefę , na jaworzyńską , na S3 , na złotoryję , i to nie będzie za gęsto - a tamte trzeba zlikwidować bo za gęsto?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak za hutą miedzi?

   Mieszkaniec. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 57

   Przecież tam już istnieje zjazd?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WINIETY

   koło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 78 / 82

   jedynym rozsądnym rozwiązaniem są winiety - rozwiązane sprawdzone i z powodzeniem funkcjonujące choćby u naszych południowych sąsiadów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama