Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gonimy i... prześcigamy najlepszych [PLEBISCYT DZ]

Agata Pustułka
Aleksandra Skowronek
Aleksandra Skowronek arc.
Nie ma operacji, której nie wykonaliby lekarze z województwa śląskiego. Od transplantacji twarzy do wszczepienia rozrusznika najmniejszemu wcześniakowi

Plebiscyt "Dziennika Zachodniego" Hipokrates 2015 ma wyłonić najlepszych z najlepszych w ochronie zdrowia w województwie śląskim. To od Czytelników DZ zależy, która placówka, lekarz, pielęgniarka, położna, czy ratownik medyczny oraz farmaceuta otrzymają wyróżnienie. My możemy podpowiadać i przypominać o największych osiągnięciach, które są możliwe mimo różnych systemowych i finansowych problemów, z jakimi medycyna boryka się na co dzień. To wręcz niemożliwe, ale mimo tych przeciwności lekarze pokazują, że dla dobra pacjentów pokonują kolejne bariery, idąc śladem prof. Zbigniewa Religi, który w biednym PRL-u przeszczepił serce. Czym dziś mogą pochwalić się jego następcy? Oto lista najważniejszych operacji, do jakich doszło w szpitalach województwa śląskiego w ostatnim okresie:

1. Centrum Onkologii w Gliwicach. Po dwóch przeszczepach twarzy, w tym jednym ratującym życie, zespół chirurgów rekonstrukcyjnych pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadził u 37-letniego pacjenta pierwszy na świecie przeszczep krtani, tchawicy, gardła, przełyku, tarczycy z przytarczycami, struktur mięśniowych oraz powłok skórnych przedniej ściany szyi.

2. Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu jest potentatem, jeśli chodzi o operacje kardiologiczne. Nie ma miejsca, gdzie nie potrafiliby dotrzeć kardiolodzy interwencyjni, którzy naprawiają, wszczepiają i uszczelniają zastawki. Dwumilimetrowe nakłucie koniuszka serca wystarczyło im, by uszczelnić przeciekającą aż w dwóch miejscach zastawkę. To był pierwszy tego typu zabieg w tej części Europy.

3. Wojewódzki Szpital Urazowy w Piekarach Śląskich. Tu lekarze wszczepili pacjentowi więzadło pochodzące od... świni. Oczywiście odpowiednio przygotowane, aby uniemożliwić reakcję odrzutu. Przeszczep międzygatunkowy to pierwszy tego typu zabieg na świecie!

4. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Wszczepienie rozrusznika serca najmniejszemu wcześniakowi w Polsce. Chłopczyk urodził się miesiąc przed czasem. Ważył zaledwie 1,5 kg. Już w czasie badań prenatalnych została u niego wykryta bradykardia, czyli wada serca, która jest bardzo niebezpieczna dla wcześniaków.

5. Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach-Ochojcu. Nowatorski zabieg ortopedyczny na Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, którym kieruje prof. Damian Kusz. Pozwala on zaoszczędzić zdrowe struktury stawu kolanowego, a pacjent szybciej wraca do pełnej sprawności - zastępuje się uszkodzoną chrząstkę stawową specjalnym metalowym implantem.

6. Centralny Szpital Kliniczny w Katowicach. Zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Pawła Lampego, ordynatora Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego, przeprowadził pierwszą w województwie śląskim i jedną z pierwszych w Polsce operację guza wątroby, bardzo niekorzystnie zlokalizowanego u pacjenta cierpiącego z powodu nowotworu.

Zniszczono go za pomocą specjalnego urządzenia wykorzystującego zmienne pole elektryczne.

7. Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca. Program hybrydowej rewaskularyzacji mięśnia sercowego, który udowadnia, jak ważna jest współpraca kardiologów i kardiochirurgów. Zabieg polega na jednoczasowym wykonywaniu przezskórnego stentowania wieńcowego oraz zespolenia tętnicy piersiowej wewnętrznej z tętnicą zstępującą przednią. W tym celu wykonywane jest minimalne cięcie w przestrzeni międzyżebrowej celem wykonania zespolenia (zamiast rozległego przecięcia mostka).

8. Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii "Ceglana" w Katowicach. Operacja zaćmy, w czasie której pacjent otrzymał soczewkę bioanalogiczną, czyli taką, która kształtem i materiałem, z jakiego została wykonana, jest zbliżona do soczewki naturalnej maksymalnie jak pozwala na to współczesna nauka i technologia.

Zachęcamy Czytelników DZ do głosowania. W Waszych szpitalach i przychodniach jest przecież wielu znakomitych lekarzy, których po prostu lubicie i szanujecie za ich profesjonalizm. Zgłaszajcie ich.

Tu możesz głosować oraz zgłaszać kandydatów w poszczególnych kategoriach
Lekarz
Pielęgniarka, pielęgniarz
Położna, położny
Ratownik medyczny
Farmaceuta, farmaceutka
Placówka medyczna

Prowadzą po pierwszym tygodniu (stan na czwartek, g. 12)

Lekarz:
1. lek. med. Małgorzata Bąbska, Zawiercie,
2. lek. med. Roman Zimnol, Chorzów
3. lek. med. Dariusz Iskanin, Piekary Śląskie

Pielęgniarka, pielęgniarz
1. Barbara Dziak, Jastrzębie-Zdrój,
2. Alina Kostrzewa, Tychy,
3. Barbara Mazur, Piekary Śląskie

Położna, położny:
1. Ilona Janda, Tychy,
2. Ewa Pasieka, Tychy,
3. Dorota Kuca, Tychy

Ratownik medyczny
1. Paweł Merta, Sosnowiec
2. Barbara Bujara-Kania, Lubliniec,
3. Paweł Oleksiak, Myszków

Farmaceuta, farmaceutka
1. Joanna Jelito, Zawiercie,
2. Piotr Klima, Racibórz,
3. Alina Klimanek, Lubliniec

Placówka medyczna
1. Dentim Clinic, Katowice,
2.ZBM Zdrowie, Bytom,
3. Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii, Katowice.

***

Trwa plebiscyt DZ - Hipokrates 2015. Wybieramy najlepszych w regionie: lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, placówki medyczne i farmaceutów. Jeśli uważacie, że w Waszym mieście są pracownicy służby zdrowia, którzy się wyróżniają, zgłoście ich, wchodząc na stronę www.dziennikzachodni.pl/hipokrates.

Głosowanie rozpoczęło się 21 sierpnia i potrwa do 2 października do godz. 11.59. Kandydatów można zgłaszać w 6 kategoriach: lekarz, pielęgniarka/pielęgniarz, placówka medyczna, położna/położny, ratownik medyczny, farmaceuta/farmaceutka.

W plebiscycie wyłonimy 18 laureatów, po 3 w każdej kategorii.

Jak głosować?

Głosować można trzema metodami. Wysyłając SMS z prefiksem i numerem kandydata. Koszt SMS-a wynosi 2,46 zł z VAT. Na każdego kandydata można wysłać dowolną liczbę głosów. Każdy głos ma wagę 10 punktów. Głosować można również za pomocą Facebooka. W ciągu doby można oddać jeden głos na każdego kandydata, a waga takiego głosu wynosi 3. Trzecim sposobem głosowania jest tradycyjny klik. W ciągu doby można oddać 5 głosów na każdego kandydata, waga takiego głosu wynosi 1.

Recepta na zdrowie


Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiedzialna za ochronę zdrowia:

System ochrony zdrowia wymaga wielokierunkowych i ciągłych działań korygujących oraz naprawczych, których konsekwentna realizacja przyniesie realną poprawę jakości. Tak dzieje się nie tylko w Polsce, ale w wielu bogatszych od nas krajach. Wśród podejmowanych obecnie i postulowanych zmian wymienić można istotne reformy legislacyjne, w tym dotyczące dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Publicznym podmiotom leczniczym, dla których umowa z NFZ stanowi ponad 90 proc., a nieraz prawie 100 proc. osiąganych przychodów, wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń dałoby możliwość uzyskania przychodów z dodatkowych źródeł.

Do systemu ochrony zdrowia będą mogły trafić pieniądze, które dziś Polacy wydają np. na prywatne wizyty lekarskie, stomatologiczne czy zabiegi. Należy stworzyć świadczeniodawcom alternatywne, w stosunku do kontraktów z NFZ, źródła finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. Obecnie możliwości publicznych jednostek nie są w pełni wykorzystywane. Po wykonaniu kontraktu wiele podmiotów leczniczych posiada potencjał do dalszego wykonywania świadczeń. Należy pilnie uregulować, kiedy i jak można prowadzić działalność komercyjną poza kontraktem, tworząc przy tym gwarancje dla tych pacjentów, którzy korzystają ze świadczeń opłacanych przez NFZ.

Należy przy tym zaznaczyć, że niedopuszczalne jest świadczenie odpłatnych usług zdrowotnych kosztem osoby oczekującej w kolejce. Kolejna istotna sprawa to realizacja zapisów procedowanej aktualnie ustawy o zdrowiu publicznym , co umożliwi koordynację działań wielu ministerstw w zakresie zdrowia publicznego. W kraju brakuje lekarzy, a ich średni wiek jest niepokojąco wysoki. Przy jednoczesnym wzroście przeciętnej długości życia Polaków oznacza to większe zapotrzebowanie na opiekę medyczną i powoduje w konsekwencji dalszą potrzebę zwiększenia liczby lekarzy. Stąd niezbędne jest zwiększenie liczby osób studiujących na kierunkach lekarskich.

Dlatego też Minister Zdrowia, w porozumieniu z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przygotował projekt rozporządzenia zwiększającego limit przyjęć na kierunki lekarski oraz lekarsko-dentystyczny w roku akademickim 2015/2016. Zgodnie z projektem, od października 2015 roku studia lekarskie mogłoby podjąć o 677 osób więcej. Niezwykle istotne jest tworzenie map potrzeb zdrowotnych, które zapewnią na danym terenie bardziej racjonalne finansowanie świadczeń. Elementem stabilizacyjnym dla systemu będą wieloletnie umowy z placówkami, które pozwolą na realne tworzenie planów długookresowych, zwłaszcza w części inwesty-cyjnej oraz znacznie sprawniejszą obsługę list oczekujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gonimy i... prześcigamy najlepszych [PLEBISCYT DZ] - Dziennik Zachodni