Oratorium "Żywioły" na Dni Miasta w Czechowicach-Dziedzicach

  Oratorium "Żywioły" na Dni Miasta w Czechowicach-Dziedzicach

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Muzyczne dzieło nawiązuje do historii miasta m.in. do tragicznego pożaru rafinerii

  Muzyczne dzieło nawiązuje do historii miasta m.in. do tragicznego pożaru rafinerii ©reprodukcja: Łukasz Klimaniec

  Jak można obchodzić święto miasta? Zaprosić gwiazdy muzyki, zorganizować festyn? To wszystko już było. Dlatego w Czechowicach-Dziedzicach wpadli na nietypowy pomysł. Tegoroczne Dni Czechowic-Dziedzic zainauguruje przygotowane specjalnie na tę okazję oratorium, dzieło muzyczne nawiązujące do historii miasta. Prapremiera w najbliższy piątek.
  Muzyczne dzieło nawiązuje do historii miasta m.in. do tragicznego pożaru rafinerii

  Muzyczne dzieło nawiązuje do historii miasta m.in. do tragicznego pożaru rafinerii ©reprodukcja: Łukasz Klimaniec

  - Chcieliśmy zaprezentować coś nowego, coś bez precedensu dla miasta i mieszkańców - mówi Dariusz Nurzyński, dyrygent chóru mieszanego Moniuszko, działającego przy parafii NMP Królowej Polski w Czechowicach-Dziedzicach, pomysłodawca oratorium. - Powstawały już różne dzieła muzyczne w innych częściach Polski na tematy regionalne. Zależało nam, by czechowiczanie poczuli, że mają coś swojego.

  Projekt przypadł do gustu władzom 40-tysięcznej gminy. I to właśnie burmistrz, Marian Błachut zasugerował, by oratorium inaugurowało tegoroczne obchody święta miasta.

  - To utwór o mieście, który dobrze wpisuje się w to święto - wyjaśnia Grzegorz Wąsik, naczelnik Wydziału Strategii, Rozwoju i Promocji czechowickiego urzędu.

  Oratorium czechowickie nosi nazwę "Żywioły". Nurzyński, który wraz z Klaudiuszem Janią jest skomponował muzykę przyznaje, że choć ma ona duże znaczenie i jest niezwykle ciekawa (są elementy walca, poloneza, muzyki gospel, muzyki kościelnej) to nacisk położony jest na tekst literacki. Narratorem fabuły jest poparzony strażak leżący w szpitalu - to nawiązanie do tragicznego pożaru czechowickiej rafinerii z 1971 roku.

  Jak tłumaczą pomysłodawcy, tekst powstał na bazie podań i legend związanych z założeniem miasta. Związany jest z wielkimi osobowościami z tego regionu i wydarzeniami, jakie miały tu miejsce. Autorem tekstu jest Jan Dreschler, literat, rzeźbiarz, który jest współtwórcą Oratorium Śląskiego "Czorne słońca - Wziemięwzięci".

  Prace przy przygotowaniu oratorium trwały pół roku. W tym celu zorganizowany został otwarty casting na członków zespołu. Przychodzili uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, nie brakowało też dorosłych. W efekcie Nurzyński wyselekcjonował ponad 20-osobową grupę, która zostanie wsparta orkiestrą z Piekar Śląskich oraz chórzystami ze szkoły muzycznej w Bytomiu.
  Oratorium ma mieć charakter multimedialnego spektaklu, który zapadnie mieszkańcom na długo w pamięci. Zainteresowanie jest ogromne. Wszystkie bezpłatne wejściówki na piątkową prapremierę rozeszły się jak ciepłe bułeczki.

  Urzędnicy planują zarejestrować oratorium, by w przyszłości wykorzystać go na cele promocyjne. Nurzyński ma nadzieję, że dzieło uda się wystawić także poza regionem.

  Inni też mają
  • Cieszyn na muzyczny utwór poświęcony miastu czekał 1200 lat.
  • Swoje oratorium ma także Kraków.
  • Fanfary na 1200-lecie legendarnego założenia Cieszyna skomponował przed dwoma laty Krzysztof Penderecki. Galowy koncert został odegrany w kościele Jezusowym w Cieszynie.
  • Z kolei mieszkańcy Krakowa z okazji 750-lecia lokacji miasta mogli wysłuchać oratorium Cracovia est, które zostało wykonane w 2007 roku na krakowskim Rynku.


  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012:
  Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama