Przełamać stereotypy i przekonać pragmatyków. Trudna misja...

  Przełamać stereotypy i przekonać pragmatyków. Trudna misja Andrzeja Dudy w Berlinie

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves
  1/2
  przejdź do galerii

  Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves ©Liis Treimann

  Andrzej Duda wie, że relacje z Berlinem są kluczowe w realizacji zdecydowanej większości jego projektów w polityce zagranicznej. Niemcom też zależy na dobrych stosunkach z Polską. Ale lista rozbieżnych interesów jest długa.
  Polityka zagraniczna wymaga profesjonalizmu i spokoju – taki tytuł nosi streszczenie środowego wywiadu Andrzej Dudy dla telewizji publicznej na oficjalnej stronie prezydenta. Przekaz jasny, konkretny, stanowczy. Problem w tym, że na razie należy go traktować jako opis pomysłu prezydenta na politykę zagraniczną, a nie stan faktyczny. Pierwsze dni urzędowania nie były bowiem festiwalem dyplomatycznego profesjonalizmu – a już na pewno nie stały się oliwą uspokajającą spienione fale krajowej dyskusji o priorytetach w działaniach międzynarodowych Polski.


  Prezydent Duda w polityce zagranicznej znajdzie się w dużo trudniejszej sytuacji niż jego poprzednik. Z dwóch powodów. Po pierwsze, wszystko wskazuje na to, że sytuacja międzynarodowa w ciągu najbliższych pięciu lat będzie dużo bardziej nieprzewidywalna niż w latach 2010–2015. Po drugie, Bronisław Komorowski obejmując urząd pięć lat temu, zastawał ułożony przez rządy Platformy Obywatelskiej krajobraz w polityce zagranicznej, jego rola ograniczała się do kontynuacji marszu po wcześniej wytyczonej ścieżce. On ani nie chciał, ani nie musiał wyrąbywać nowej ścieżki. Inaczej Andrzej Duda. On, a także obóz polityczny, z którego się wywodzi, od dawna sygnalizują zamiar znaczącej przebudowy głównych osi w stosunkach międzynarodowych. Od profesjonalizmu i spokoju osób odpowiedzialnych za dyplomację w dużym pałacu będzie w dużym stopniu zależało, czy nowy prezydent realnie, a nie tylko retorycznie wpłynie na bezpieczeństwo Polski.

  Limit błędów
  Pierwszy takt dyplomatycznej części prezydentury Dudy zabrzmiał świetnie. Niemal natychmiast po zaprzysiężeniu pojawiły się pytania o kierunki jego pierwszych wyjazdów – ale odpowiedzi nie było. Nie padły także wtedy, gdy pytania stały się ostrzejsze, bardziej natarczywe. Pałac wytrzymał presję, dał wybrzmieć atakującym, przy okazji rozbudzając ciekawość obserwatorów. Gdy napięcie urosło, wreszcie zdecydował się przedstawić plan wyjazdów zagranicznych. I zaskoczył. Nie tylko miejscem pierwszego wylotu, ale także całym harmonogramem zaplanowanych spotkań rozpisanym na następne 100 dni. Na liście było sporo zaskoczeń, m.in. dwa wyloty do Niemiec, jeden do Chin, spotkania w regionie, brak wizyty we Francji i na Ukrainie. Paliwa do dyskusji o pomyśle Dudy na stosunki międzynarodowe pojawiło się bardzo dużo.

  W kolejnych taktach tak śpiewająco nie było. Wprawdzie doszukiwanie się fałszu w składzie listy dziennikarzy zabranych prezydenckim samolotem do Berlina to zwykłe czepialstwo, ale burza po deklaracji Dudy, że będzie próbował rozszerzyć „format normandzki” negocjacji wokół Ukrainy była jak najbardziej uzasadniona. Tym bardziej że szybko tę wypowiedź skomentował ukraiński prezydent, mówiąc, że jakakolwiek redefinicja nie wchodzi w grę. W tej kwestii nowemu prezydentowi wyraźnie zabrakło precyzji wypowiedzi, jej fałsz był słyszany w całej Europie – i nawet późniejsze wyjaśnienia Krzysztofa Szczerskiego, jego ministra ds. zagranicznych, który mówił, że Dudzie chodziło o działania długofalowe, a nie o szybkie zmiany, złego wrażenia wywołanego tą gafą nie przywróciły.

  Niezręczność prezydenta Dudy będzie się za nim pewnie jakiś czas ciągnąć, ale nie powinna mocniej zaważyć na jego prezydenturze – pod warunkiem wszakże, że będzie jedyną tego rodzaju wpadką, a nie początkiem serii niezrozumiałych wypowiedzi i zachowań. Bo gdy rozłoży się na czynniki pierwsze jego wypowiedź, widać wyraźnie, że miał w niej sporo racji. Zabrakło jedynie wzmianki o tym, że obecnych ustaleń mińskich nie zamierza podważać, a o nowym formacie rozmów warto rozmawiać wtedy, gdy wynik ustaleń obecnego zakończy się fiaskiem. Tego doprecyzowania zabrakło i stąd wzięło się całe zamieszanie.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do kolegi poniżej - 13:57:14h i od „nie zaśmiecaj pisz...” - więc tego, który ustawicznie bez „ksyw

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   - po pierwsze - jeżeli zwracasz już komuś uwagę, to tylko do osoby z nick: „Farmer John”
   - po drugie - ażeby móc kogoś zacytować, więc czyiś tekst i myśli, to wówczas nie istnieje inna metoda, jak...rozwiń całość

   - po pierwsze - jeżeli zwracasz już komuś uwagę, to tylko do osoby z nick: „Farmer John”
   - po drugie - ażeby móc kogoś zacytować, więc czyiś tekst i myśli, to wówczas nie istnieje inna metoda, jak „kopiuj-wklej”
   - po trzecie - ażeby móc coś wkleić, a tutaj skrót danego artykułu, wówczas trzeba go uprzednio przeczytać
   - po czwarte - naucz się i tego, jeśli nie wyniosłeś z domu, że agresja wobec osób Tobie nie znanych jest świadectwem własnej nieudolności i prymitywizmu
   - po piąte - Polska Times ma forum jedno, jednakże, o różnej tematyce i problemach
   - po piąte - jestem wolnym od partyjnych zaleceń i dewiacji. Stąd, piszę to, co uważam za słuszne. A Ty, tego czytać nie musisz! A jak rzeczywiście czytać już musisz, i co wg zalecenia służbowego z PO, to wówczas, i niestety! Nikt nikomu nie płaci za nie wykonanie zleconej mu pracy. Jak ta praca jest dla ciebie za uciążliwa, wtedy zmień ją na inną. Ooo, tutaj możesz choćby założyć jakiś szmatławiec, i co nawet z własnym forum! Natomiast pożądny i poczytny Times, i z takim samym umiarkowanym forum, omijaj! I naturalnie, jak jest Ci na nim nie wygodnie! Jednak, i co tym najważniejszym, nie rób z forum Times organu typu michnikowszczyzny. Albowiem, ten jeden, i już upadający, w zupełności do szczęśliwości wystarczy!
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do kolegi o ksywie farmer john nie stosuj metody KOPIUJ WKLEJ-nie rób z nas durni żeś taki mądry

   nie zaśmiecaj pisz od siebie walisz po wzystkich forach KOPIUJ WKLEJ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Masz jakąś chorobę czlowieku to sie lecz robisz ludzi tutaj że co sami nie potrafimy szukac w sieci.Ogarnij sie bo wychodzisz na idiotę !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naobiecał złote góry na miliardy wygral wybory i teraz pocałujta mnie......

   zmiarkowalem i nie glosowalem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   A odnośnie polityki całkowity DYLETANT zero doświadczenia jescze nam bajzla narobi niech nie wtyka palucha gdzie go nie chcą a pchanie się na siłę paskudnie to wygląda (nie dawno tak było) widać...rozwiń całość

   A odnośnie polityki całkowity DYLETANT zero doświadczenia jescze nam bajzla narobi niech nie wtyka palucha gdzie go nie chcą a pchanie się na siłę paskudnie to wygląda (nie dawno tak było) widać idzie drogą swojego wybitnego nauczyciela.Z szabelką powiwijać przed nosem a co niech się ruskie boją poloczków.
   Tak że nic dobrego nie widzę i sie nie spodziewam!
   Może za parę lat coś będzie wiedział gdzie sie odezwac a gdzie milczeć.
   UWAGA ! Jak najdalej od banderowców ukraińskich !!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak patrze na tego dude z przodu to tak jak bym widział małpę z tyłu.

   Normalny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Jak patrze na tego dude z przodu to tak jak bym widział małpę z tyłu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   normalny to nie jesteś

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ja jakbym widział twoją starą:)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doskonała prezencja prezydenta, świetnie komunikatywny polityk, doskonałe przyjęcie w Niemczech!

   Farmer John (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   Organ TVN & GW może takiego reprezentanta narodu tylko pozazdrościć. I dalej jazgotać, jednak rzeczywistości nie zakrzyczy.

   I zarazem, tematyczne uzupełnienie informacji Times o skróty publikacyj...rozwiń całość

   Organ TVN & GW może takiego reprezentanta narodu tylko pozazdrościć. I dalej jazgotać, jednak rzeczywistości nie zakrzyczy.

   I zarazem, tematyczne uzupełnienie informacji Times o skróty publikacyj pobranych z sieci:

   (…) "FAZ": Duda jest zdeklarowanym przyjacielem Niemiec w Warszawie" - nazwał prezydenta Andrzeja Dudę niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Omawiając wywiad z polskim prezydentem, redakcja FAZ zwraca uwagę, że chwali on politykę kanclerz Angeli Merkel wobec Rosji ... Na poparcie swej tezy Schuller przytacza słowa prezydenta ... "Wie Pan, po prostu lubię Niemcy". "FAZ" zaznacza, że Duda i jego żona - nauczycielka języka niemieckiego - byli wielokrotnie za Odrą w ramach wymiany szkolnej. Prezydent powiedział, że zawarł wiele znajomości i nigdy nie spotkało go nic nieprzyjemnego ... Prezydent uważa, że pomimo tego, iż do dziś dochodzi czasami do zniekształceń historii, trzeba przyznać, że Niemcy wyciągnęły "w dużym stopniu" nauki z historii. "Niemieccy uczniowie przyjeżdżający do Polski mają w programie wizytę w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie oddają hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa popełnionego podczas II wojny światowej" ... Niemcy wychowują młodzież w takim duchu, by coś takiego (ludobójstwo) nie mogło się powtórzyć. Równocześnie uznają, że byli sprawcami tych strasznych zbrodni - powiedział Duda, dodając, że w Polsce docenia się postawę Niemców, jak również ich pomoc dla Polaków w ostatnich latach komunistycznej dyktatury. Wtedy z Niemiec docierała do nas pomoc humanitarna, a nasi rodacy, którzy musieli opuścić Polskę, byli przyjmowani w Niemczech ... Ta pomoc poprawiła klimat między Polakami a Niemcami (...)

   (…) “Prezydent Duda dla "Die Welt" przed wizytą w Berlinie: Trzeba wzmocnić wschodnią flankę NATO” ... Uważam, że NATO powinno wzmocnić swoją wschodnią flankę, aby także krajom w Europie Środkowej i Wschodniej zapewnić realne gwarancje sojusznicze, takie, jakie od dawna istnieją na Zachodzie ... Prezydent potwierdził, że jest przeciwnikiem rychłego wejścia Polski do strefy euro. Polski złoty jest jego zdaniem „zderzakiem” gospodarki. Kryzys euro jeszcze się nie skończył. Jak podkreślił, należy zaczekać na zakończenie kryzysu i na wzrost poziomu życia w Polsce. Jego zdaniem o przyjęciu przez Polskę euro powinno zdecydować referendum ... Pytany o krytyczną ocenę wypowiedzi Bronisława Komorowskiego ws. Jedwabnego, Duda wyjaśnił, że jedynie komentował słowa swego poprzednika, który powiedział, iż „naród ofiar bywał też sprawcą” ... Taka ocena całego narodu jest obraźliwa i nieprawdziwa. Jak dodał, „istnieli także źli i podli ludzie, ale były to wyjątki” ... Duda zapewnił, że realizacja jego obietnic wyborczych nie doprowadzi do wzrostu zadłużenia państwa. Nikt nie mówi o większych długach. Mówimy o tym, że należy skierować gospodarkę na ścieżkę wzrostu, m. in. przez podniesienie standardu życia ... Nawiązując do zapowiedzi obniżenia wieku emerytalnego Duda podkreślił, że liczą na to miliony jego rodaków. Naród powinien móc się wypowiedzieć— zaznaczył, wyrażając nadzieję, że Senat wyrazi zgodę na planowane na 25 października referendum. (...)

   (...) ”Sadurska: Prezydenckie projekty dot. wieku emerytalnego i podatków już gotowe ... Referendum ma pokazać rządzącym po wyborach parlamentarnych, które odbędą się w tym samym terminie, w jaki sposób mają iść zmiany, których oczekują Polacy. Te dwa projekty są już gotowe. Trwają ostatnie konsultacje prawne. Chcemy, żeby projektami zajął się Sejm tej kadencji. Złożenie tych projektów to kwestie najbliższych 2-3 tygodni ... Chciałabym, żeby bilans otwarcia powstał jak najszybciej, powinien być gotowy za kilka tygodni. Wtedy będziemy wyciągać z niego wnioski. Będzie oparty na trzech płaszczyznach: finansowej, kadrowo-administracyjnej, merytorycznej, a więc sprawy, które są w toku, ustawy, którymi należy się zająć. Bilans pozwoli nam mieć wiedzę, w jakim stanie przejmujemy Kancelarię (...) Całości publikacyj w sieci!
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Podzielam zdanie

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Podzielam zdanie. Prezydent Duda, to mądry człowiek. Dobry dyplomata nigdy nie zdradza swych planów, przed dokładnym rozeznaniem terenu i poznaniem opinii wcześniej nie precyzowanych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przecież nowy też sie obraca w rodzinie żydowskiej akurat wpis jak kulą w płot !

   jak piszemu cos tu z główką a nie z dupką (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Gdyby nie obsrywali Polski i Polaków, nie trzeba byłoby "przełamywać stereotypów". 0 / 0
   Po wyborze Andrzeja Dudy (gość) • 28.08.15, 12:00:05

   michnikowszczyzna natychmiast ruszyła do obsrywania...rozwiń całość

   Gdyby nie obsrywali Polski i Polaków, nie trzeba byłoby "przełamywać stereotypów". 0 / 0
   Po wyborze Andrzeja Dudy (gość) • 28.08.15, 12:00:05

   michnikowszczyzna natychmiast ruszyła do obsrywania nowego Prezydenta.
   Włączyła się w to bawet żydowska małżonka Radosława Sikorskiego zamieszczając kilka
   artykułów w amerykańskiej prasie.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gdyby nie obsrywali Polski i Polaków, nie trzeba byłoby "przełamywać stereotypów".

   Po wyborze Andrzeja Dudy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   michnikowszczyzna natychmiast ruszyła do obsrywania nowego Prezydenta.
   Włączyła się w to bawet żydowska małżonka Radosława Sikorskiego zamieszczając kilka
   artykułów w amerykańskiej prasie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy rozliczenie wyjazdów na koszt podatnika do uczelni Nowy Tomyśl -filja Poznania ??

   obywatele czekają a odpowiedzi brak? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   Kiedy 500 zeta na każde dziecko?
   Kiedy przeliczenie franków 1:1 dla pożyczkobiorców?
   To temaciki bierzące ale i stare może znalazły sie już dokumęnty ulaskawienia kolesia zięcia l kaczynskiego...rozwiń całość

   Kiedy 500 zeta na każde dziecko?
   Kiedy przeliczenie franków 1:1 dla pożyczkobiorców?
   To temaciki bierzące ale i stare może znalazły sie już dokumęnty ulaskawienia kolesia zięcia l kaczynskiego męża marty kaczynskiej (akurat to samo z dobienieckim jest okantowal PEFRON)???zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kiedy darmowe mieszkania dla wszystkich młodych z dużych miast ?

   Wyposażonych RTV, AGD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   ma się rozumieć !
   To też obiecał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Imigranci

   Darek katowice (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Nie życzymy sobie żadnych muzułmanów i innych popaprańców

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Misja czego sie pytam? Smieszne czlowiek z tylnego szeregu pisu co on sie zna na polityce?

   obywatel RP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Może sie i zna dobrze na obrządkach religinnych krecenia lodów,doskonaly w obiecankach szastał kasą jak multimilioner .Dajcie spokój nie robcie durni ze spoleczenstwa .Nic sobie nie obiecuje bo...rozwiń całość

   Może sie i zna dobrze na obrządkach religinnych krecenia lodów,doskonaly w obiecankach szastał kasą jak multimilioner .Dajcie spokój nie robcie durni ze spoleczenstwa .Nic sobie nie obiecuje bo przy kanclerz Angeli Merkel to uczniak z podstawowki oby tak bylo tylko śmiechu warte nic pozatym.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama