Dzięgielów: 40-lecie Błękitnego Krzyża [ZDJĘCIA]

  Dzięgielów: 40-lecie Błękitnego Krzyża [ZDJĘCIA]

  JM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dzięgielów: 40-lecie Błękitnego Krzyża [ZDJĘCIA]

  ©mat. pras.

  W Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim już od czterdziestu lat działa w ramach misji Kościoła Ewangelickiego Służba Ratownicza Błękitnego Krzyża, która niesie m.in. pomoc osobom dotkniętym chorobą alkoholową.
  Dzięgielów: 40-lecie Błękitnego Krzyża [ZDJĘCIA]

  ©mat. pras.

  W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się regularne spotkania z osobami, które pokonały nałóg.

  - Dzięki Ewangelii i abstynencji wielu odnalazło sens i cel dla swojego życia. Osoby te zaangażowały się w niesienie pomocy ludziom uzależnionym od nałogów - tłumaczy Wiesław Radwański. - Kierując się miłością Bożą wychodzimy tym ludziom naprzeciw i zachęcamy do wiary i abstynencji - dodaje.


  W Domu Misyjnym „Betezda” w Dzięgielowie organizowane są Dni Biblijne. To okazja dla osób pragnących uwolnić z choroby alkoholowej. Spotkania te przeznaczone są nie tylko dla osób z tym problemem, ale również dla rodzin zagrożonych i poszkodowanych przez tą chorobę. Dla uczestników spotkań przewiduje się bezpłatne posiłki oraz nocleg. Zgłoszenia oraz zapytania można kierować na telefon: 33 852 7631.

  Historia Błękitnego Krzyża

  Błękitny (Niebieski) Krzyż wywodzi się ze Szwajcarii, podobnie jak Czerwony Krzyż ma za zadanie nieść pomoc człowiekowi. Jego twórcą jest pastor Louis-Lucien Rochat, który podczas pobytu w Anglii nawiązał kontakt z Towarzystwem Wstrzemięźliwości i zetknął się z przypadkami abstynencji.

  Po powrocie do Szwajcarii zainteresował się problemem alkoholizmu w swojej okolicy. Okazało się, że pochował wielu ludzi, którzy zmarli z powodu nadużywania alkoholu, i innych, którzy odebrali sobie życie, ponieważ nie widzieli innej drogi wyjścia ze swojej nędzy.

  Po wielu przemyśleniach i modlitwach napisał w 1877 roku w swoim pamiętniku: Dzisiaj zdecydowałem się z pomocą Bożą prowadzić walkę z nieumiarkowaniem.

  Podczas międzynarodowego kongresu w Genewie na temat podniesienia obyczajowości przedstawił opinii publicznej swoje poglądy. Wówczas 28 osób zobowiązało się nie pić więcej alkoholu i zwalczać nadużywanie go przez innych. To Szwajcarskie Towarzystwo Wstrzemięźliwości przyjęło później nazwę Błękitny Krzyż (Niebieski Krzyż)

  Błękitny Krzyż przywędrował ze Szwajcarii do wielu krajów europejskich. Także w Polsce w ramach pracy ewangelizacyjnej prowadzi się pracę ratowniczą. Błękitny Krzyż stara się wskazywać na niebezpieczeństwa nałogu i uczyć zrozumienia dla ludzi nim dotkniętych i ich bliskich, ponieważ liczba zagrożonych wzrasta także wśród kobiet, dzieci i młodzieży.


  *Kontrowersyjna reklama Żytniej to wstyd dla całej branży. Polmos przeprasza
  *Pies uratował dziecko od śmierci! Suczka Perełka bohaterką. Oto ona
  *Sosnowiec lepszy od Katowic. Ulica Małachowskiego bardziej zabawowa niż Mariacka
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Gdzie jest Basia, która jako dziecko zaginęła 15 lat temu? Rodzice wciąż szukają

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama