Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niech żyją lukrowane obrazki: Wizualizacje kontra rzeczywistość

Marcin Zasada
Supersam - tak jest. Zamiast droższych kształtek ceramicznych proponowanych przez architekta, inwestor wybrał tańszy tynk akrylowy. Różnicę w cenie widać w różnicy jakości
Supersam - tak jest. Zamiast droższych kształtek ceramicznych proponowanych przez architekta, inwestor wybrał tańszy tynk akrylowy. Różnicę w cenie widać w różnicy jakości
Rozczarowanie wyglądem katowickiego Supersamu przypomina, że wizualizacja to jeszcze nie budynek

Z tymi inwestycjami bywa jak z Kim Kardashian: to, co widzimy na podrasowanych zdjęciach, często kolosalnie rozmija się z rzeczywistością. Budynki, które olśniewają nas z kolorowych wizualizacji, w realizacji blasku mają znacznie mniej - bo materiały gorsze, bo bryła jednak nieco inna, bo inwestor przyoszczędził na detalach, bo wizualizacja to był tylko prototyp… Katowicki Supersam jest najnowszym przykładem tego zjawiska. Nie pierwszym i nie ostatnim.

Pamiętamy jak ponad rok temu w internecie krążyło porównanie słynnego Żagla Libeskinda, tego zaprojektowanego i wybudowanego. Wieżowiec firmowany przez słynnego architekta miał być ozdobą Warszawy - nie tylko przez wzgląd na renomę Daniela Libeskinda, ale i piękną formę budynku: lekką, smukłą i strzelistą. Gdy koncepcja architekta zmaterializowała się w stolicy przy Złotej 44, okazało się, że gmach wygląda niczym parodia siebie: doskonałe proporcje zniknęły, rzeźba budowli stała się przyciężkawa i przysadzista.

To dowód, że nie tylko gorsze i tańsze materiały, na które decyduje się inwestor decydują o estetycznej klapie budynku przy przecinaniu wstęgi. "Architekci czasem sami są sobie winni, bo na wizualizacjach tak operują kamerą, by budynek wydawał się smuklejszy. Tak operują światłem, by wykończenie sprawiało wrażenie szlachetniejszego. Pełniejsze są barwy, lepszy kontrast…etc. Ludzie lubią takie lukrowane obrazki. Ale potem czują się oszukani" - mówi nam jeden ze śląskich architektów.

Na inny aspekt tego problemu zwraca uwagę Tomasz Konior, projektant nowego Supersamu: "Architekt rzadko ma wpływ na to, czym staną się jego pomysły na kolejnych etapach realizacji" - mówi. Więc inwestor kupuje tańszy materiał, ale to na architekta spada krytyka. Najgorsze, że w Katowicach rozczarowania wynikające z kardynalnych różnic pomiędzy obietnicą i realizacją dotyczą budynków w samym centrum. Są oczywiście chlubne wyjątki, jak cała tzw. strefa kultury. Są tacy, którzy twierdzą, że takie Międzynarodowe Centrum Kongresowe na żywo prezentuje się jeszcze lepiej niż na lukrowanym obrazku. A teraz popatrzmy na katowickie inwestycje, które są niczym Kim Kardashian: w makijażu i bez.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!