W Strzemieszycach będzie mniejszy hałas

  W Strzemieszycach będzie mniejszy hałas

  Piotr Sobierajski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kierowcy, jadący przez Dąbrowę Górniczą Drogą Krajową nr 94 z Krakowa i Olkusza w stronę Sosnowca i Katowic muszą uzbroić się w cierpliwość.
  Od kilku dni tuż za wiaduktem w Strzemieszycach (nad drogą wojewódzką nr 790 w rejonie ulicy Puszkina) zamknięty jest jeden pas jezdni. Przy drodze rozpoczął się bowiem montaż ekranów dźwiękochłonnych. Utrudnienia w ruchu mogą potrwać nawet kilka miesięcy.

  - O budowę ekranów starali się mieszkańcy Strzemieszyc i to na ich prośbę realizowana jest inwestycja. Poprzedzona została dokładnymi pomiarami hałasu w tym miejscu i okazało się, że zdecydowanie przekraczał on obowiązujące normy - informuje Lucyna Stępniewska z Wydziału Strategii, Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

  Roboty ruszyły. Teraz kończy się wylewka fundamentów, na których montowana będzie konstrukcja. W pierwszej kolejności osłony przed hałasem pojawią się właśnie na wiadukcie. Tutaj mają mieć 433 metry długości oraz dwa metry wysokości i będą przezroczyste. Na pozostałych odcinkach (łącznie 497 metrów) przewidziano konstrukcje przezroczyste i barwne, a ich wysokość będzie się wahać od dwóch do sześciu metrów.

  Stawianie ekranów potrawa jeszcze osiem miesięcy, ponieważ zakończenie prac przewidziane jest na lipiec 2009 r. Koszt całego przedsięwzięcia oszacowano na prawie 3 mln 660 tys. zł. Tegoroczna budowa budowa pochłonie z tej sumy 2,5 mln zł.

  Od jutra znacznie łatwiej będzie się natomiast jeździć kierowcom, którzy pojadą drogą z Katowic do Krakowa przez Jaworzno. Oficjalnie ma tam być oddany do użytku nowy odcinek Drogi Krajowej nr 79 (od Leopoldu do Borów). Powstał w ramach drugiego etapu przebudowy całego układu drogowego w tym rejonie i jest częścią jaworznickiego projektu "Miasto Twarzą do Autostrady".

  Dzięki temu ruch tranzytowy zniknie z centrum miasta. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2007 roku. Inauguracja nowego odcinka DK 79 będzie przebiegała nietypowo, bo rozpoczną ją... wyścigi samochodowe, w których mogą wziąć udział mieszkańcy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama