Ważne
  Pasaż przy Chorzowskiej w Katowicach? Jarecki: Teraz nie...

  Pasaż przy Chorzowskiej w Katowicach? Jarecki: Teraz nie chcę go nawet oglądać

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kilka lat temu przebudowano Chorzowską. Pawilony są kolorowe.
  1/7
  przejdź do galerii

  Kilka lat temu przebudowano Chorzowską. Pawilony są kolorowe. ©Mikołaj Suchan

  Pani pytała ostatnio, czy ze wszystkich projektów jestem zadowolony. Nie. Z tego byłem zadowolony, gdy został zrealizowany. Teraz uważam, że trzeba by to wszystko wyburzyć. I dać komuś zlecenie, najlepiej mi (śmiech), żeby zrobić to od nowa - mówi Jurand Jarecki. Architekt, który po wojnie projektował Katowice. Z kolegami z Miastoprojektu narysował centrum stolicy województwa, które znamy dziś: ze Skarbkiem, Zenitem, Haperowcem.
  Dziś za swoje realizacje Jarecki zbiera cięgi. Nie inaczej jest z projektami Mieczysława Króla (Superjednostka, Separator) czy duetu Henryk Buszko i Aleksander Franta (os. Tysiąclecia).

  Wrocław nam zazdrościł

  Symbolami Katowic po wojnie były Haperowiec, Skarbek i Superjednostka. A cała koncepcja centrum Katowic, gdy powstawał Spodek, budynek DOKP i pomnik powstańców, trafiła na wystawę w Muzeum Architektury i odbudowy we Wrocławiu.
  - W realizacji większych nowoczesnych zespołów urbanistycznych prym wiodła do tej pory Warszawa. W Katowicach następuje równoczesna przebudowa układu komunikacyjnego, budowa obiektów mieszkalnych, hotelowych, biurowych, kulturalnych, usługowych - napisał kurator wystawy Olgierd Czerner. I uwaga: "Dla społeczeństwa wrocławskiego wystawa jest dowodem, że rzetelny zbiorowy wysiłek, nawet w warunkach lokalnych trudności, może pozwolić na wzniesienie kompleksowo rozwiązanej części miasta".

  Jarecki pamięta tamte zachwyty. - W latach 70. Katowice nazywano polskim Caracas, bo stolica Śląska rozwijała się tak samo prężnie - wspomina. Dlatego dziś denerwuje się, gdy projekty wówczas realizowane nawet przez kilka lat, są niszczone w ciągu kilku miesięcy przez nieumiejętne modernizacje.

  Pawilony handlowe wzdłuż ulicy Chorzowskiej w Koszutce są najlepszym przykładem zniszczenia. - Trzeba to wyburzyć w diabły. Staram się tamtędy nie chodzić, nadkładam drogi, żeby je obejść. Przecież to wstyd - ocenia architekt.

  Pawilony powstały w latach 60. W tle stały już bloki mieszkalne, więc pusty ciąg przed nimi prosił się o zagospodarowanie. Inwestor - Społem - zaplanował równy ciąg sklepów. Architekci nie chcieli byle czego. - Chciałem to jakoś ubarwić, żeby nie było nudnej zabudowy i nudnej drogi przed nią - wyjaśnia Jarecki. Zaprojektował ciąg pawilonów jak układankę z klocków lego, przed nimi oczko wodne, klomby, małą architekturę. Pawilony zaprojektował tak, że pod sufitem były wentylowane - taka klimatyzacja. Stworzył taras na jednym. Zaplanował też ogromne wystawy.

  - Poszedłem tam w 2008 roku. Otwory na cyrkulację powietrza zamurowane, taras zabudowany, ławek nie ma - przyznaje smutno. Do tego wszechobecne reklamy, pobazgrane elewacje, zalepione witryny.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rynek

   karlik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 61

   Tego Juranda Jareckiego cza by było zamknąć na dożywocie za to że skopoł doszczętnie Katowicki rynek łobaloł zabytkowe kamienice a postawioł wredne molochy take jak Skarbek czy Zenit.Można pedzieć...rozwiń całość

   Tego Juranda Jareckiego cza by było zamknąć na dożywocie za to że skopoł doszczętnie Katowicki rynek łobaloł zabytkowe kamienice a postawioł wredne molochy take jak Skarbek czy Zenit.Można pedzieć że przybyszom udało sie skopać architektura slonskiego miasta.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytuł

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Powiedział, co wiedział... kretyn... Palnij się karlik w ten gupi łeb.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama