18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Red. Semik napisała prawdę o wystawie w Muzeum Śląskim

.
ARC
Całkowicie zgadzam się z treścią Pani wypowiedzi (chodzi o tekst red. Teresy Semik na temat wystawy w Muzeum Śląskim) zamieszczonych na łamach DZ w numerze z 27 lipca br. Pytam jednak sam siebie, co z tego wynika? Dostało się Pani od "rdzennych Ślązaków bez odrębności" za to, że odważyła się Pani napisać tekst innym językiem i przedstawić inne fakty, niż obecnie na Górnym Śląsku są lansowane - pisze w liście do redakcji Dziennika Zachodniego Tadeusz Łaciok, Polak-Ślązak.

Wedle tego obowiązującego (?) patentu, Górnoślązacy, jako odrębny naród doznawali krzywd w II Rzeczypospolitej, potem w PRL-u, a obecnie doznają w III RP. Prusacy zaś - w odróżnieniu od Polski - zapewnili Górnoślązakom wielu noblistów, przyjechał nawet na te ziemie sam Goethe. Wprowadzili też przemysł i nowinki techniczne. Taki tu zaś momy trynd. Nic to, że racja jest po Pani stronie, że przedstawiła Pani w większości fakty, a nie poglądy. Nic to dla adwersarzy, którzy napadli na Panią jak na wroga. Oczywiście, w imię prawdy, na którą tylko ONI mają patent. Dzisiaj polskość na Górnym Śląsku nie jest dla rasiowców i ich popleczników cool ani trendy. (…)

Wiem, że przez sam fakt przyznania się, iż jestem wnukiem powstańców śląskich czy też Ślązakiem odrębności polskiej, już mnie dyskwalifikuje w oczach obecnych "prawdziwych", czy też "rdzennych" Ślązaków. Nie o mnie jednak tu chodzi. (...)
Za polskie pieniądze mamy fundować w Muzeum Śląskim stałą wystawę prusactwa na Górnym Śląsku. Jeżeli ta wy-stawa ma przedstawiać historię Górnego Śląska w ostatnich dwustu latach, to słowo "prusactwo" jest właściwym określeniem. Jest to doskonała okazja, by przedstawić prusactwo ówczesne w całej okazałości, w całej prawdzie historycznej. Nie tylko noblistów i Goethego (który przecież przyjechał na Górny Śląsk nie po to, by pisać tu znakomitą poezję). Także, by przedstawić skład narodowościowy tych ziem, również w świetle danych statystycznych z roku 1828 i 1849, także wyników ankiety kościelnej z roku 1889, kiedy nie było Polski na mapie Europy.

Przedstawić zbrojne zrywy Ślązaków przeciwko pruskiemu ciemiężeniu. Także strajki, jako odpowiedź na nieludzki wyzysk, doskonale się w tym czasie mieszczą. Nie tylko wprowadzanie nowych technologii i przemysłu na Górnym Śląsku. Także losy Franciszka Chrószcza z Pszowa (nazywanego Śląskim Drzymałą), akcje germanizacyjne, nieludzkie traktowanie ludności miejscowej. Także kary za mówienie w gwarach śląskich. Także słowa Wojciecha Korfantego na forum Reichstagu mówiącego o tym, jak władza pruska traktuje Ślązaków narodowości polskiej.
Także wypowiedzi J.U. Niemcewicza i innych Polaków oraz obcokrajowców wizytujących Śląsk w tamtych czasach. Można pominąć króla Jana Kazimierza, który zbiegł na Śląsk przed Szwedami oraz króla Jana III Sobieskiego, który tutaj przejeżdżał, ciągnąc pod Wiedeń, bo to było wcześniej. Ironizuję? Tak.

Wystarczy dokładnie opisać ostatnie dwieście lat, skoro tego ponoć chce organizator (czyli kto?). Pokazać wielo-kulturowość i różnorodność, losy Ślązakowców przed, w czasie i po Plebiscycie - rzetelnie i zgodne z prawdą historyczną. Wszystko to, co jest obecnie cool i trendy na Górnym Śląsku. Ale "rdzenni narodowości śląskiej" do tego nie chcą dopuścić.

Nie o historię tu chodzi, a o historię rozumianą inaczej. O naszą tożsamość rozumianą inaczej dla celów politycznych i innych korzyści. Cele bliższe już zostały osiągnięte przez niektórych, a "lud ciemny" ma dać tylko poparcie. Ani lud tutejszy nie jest już ciemny (dzięki Polsce!), ani nie kupi tych celów. Zobaczycie.

Moja śp. Babcia Marta, jako rodowita Ślązaczka narodowości polskiej, doznała pełnej sfery "opieki" ze strony prusactwa. Ta "opieka" sprawowana była metodami kolonialnymi w czystej postaci. Oszczędzono Jej czytania Goethego, bo przecież literatura ta była zbyt piękna dla siły pociągowej, by nie rzec dosadniej, jaką była wówczas u siebie (!) ludność narodowości polskiej na Górnym Śląsku. To prawda historyczna Tej Ziemi. Takie jak moje poglądy, oparte też na przeżyciach i doznaniach moich przodków, to nie gloryfikacja polskości, to nie dalsza polaryzacja stanowisk różnych stron konfliktu, a wołanie o zwykłą, ludzką godziwość w zachowaniu i wyrażaniu poglądów. Przez wszystkich.

Historia to fakty, a fakty zostały już dawno należycie udokumentowane w źródłach tak polskich, jak i niemieckich. Konfliktu nie ma, choć ja mam takie wrażenie, że ktoś go chce wywołać. Znów Ślązak Ślązakowi ma skakać do gardła mimo braku racjonalnych powodów. Znowu damy się na to nabrać?

Tadeusz Łaciok, Polak-Ślązak

CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
Adres mejlowy: [email protected]

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: List do DZ: Red. Semik napisała prawdę o wystawie w Muzeum Śląskim - Dziennik Zachodni