Seniorze, czas wybrać studia [ZAPISY NA UNIWERSYTET...

Seniorze, czas wybrać studia [ZAPISY NA UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU]

Katarzyna Domagała

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Urszula Kalus (na zdjęciu z prawej w bluzce w paski) studentka UTW, dziś nie wyobraża sobie emerytury bez studiów

Urszula Kalus (na zdjęciu z prawej w bluzce w paski) studentka UTW, dziś nie wyobraża sobie emerytury bez studiów ©aleksander król

Jaki język wybrać: angielski, niemiecki, może francuski? Zajęcia? Jogę, pilates, basen czy tango i sambę? A wykłady? Posłuchać o historii kościoła w Polsce, dowiedzieć się czegoś więcej o "sztuczkach", jakie stosują handlarze czy poznać tajniki ziołolecznictwa, zdrowego trybu życia, stosowania leków. To wszystko oferują Uniwersytety Trzeciego Wieku. Zapisy już od września.
Urszula Kalus (na zdjęciu z prawej w bluzce w paski) studentka UTW, dziś nie wyobraża sobie emerytury bez studiów

Urszula Kalus (na zdjęciu z prawej w bluzce w paski) studentka UTW, dziś nie wyobraża sobie emerytury bez studiów ©aleksander król

Oj, jest w czym wybierać, dlatego przed seniorami z naszego regionu nie lada wyzwanie - niebawem większość Uniwersytetów Trzeciego Wieku z naszego regionu rozpocznie zapisy na kolejny rok akademicki. Najwyższy więc czas podjąć decyzję, jaką placówkę czy zajęcia wybrać. A warto, nikt nie ma co do tego wątpliwości.

Seniorze zatrzymaj czas

UTW mają magiczną moc? Może nie dosłownie. Jednak coś w tym jest, bo lekarze przyznają, że udział w zajęciach, jakie oferują pozwala spowolnić czas.

- Wiele badań potwierdza, że pozytywne nastawienie do życia, aktywność fizyczna, społeczna i intelektualna, jaką przecież umo żliwiają uniwersytety dla seniorów, z jednej strony opóźnia proces starzenia, z drugiej zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób typowych dla wieku starszego - podkreśla dr Jan Szewieczek, ordynator oddziału geriatrii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, który już nieraz w roli wykładowcy występował przed studentami - seniorami.

O jakie choroby mu chodzi? Na przykład ćwiczenie intelektu opóźnia rozwój choroby Alzheimera, oddala ryzyko wystąpienia depresji czy problemów ze snem, a jak już są to pomaga w ich leczeniu. Na tym nie koniec!

- Ruch zapobiega otyłości, która jest główną przyczyną wystąpienia choroby wieńcowej, udarów mózgu, niewydolności serca czy nadciśnienia tętniczego - wylicza geriatra, który zbadał komfort życia stulatków z województwa śląskiego.

Znajdź coś dla siebie

Warsztaty z psychologii. To był strzał w dziesiątkę - opowiada Joanna Krzysteczko, która 10 lat temu przeszła na emeryturę i od razu zapisała się do katowickiego UTW, który działa w Uniwersytecie Śląskim. Nie wyobrażała sobie spędzać wolny czas na nic nie robieniu. Zaczęła szukać rozwiązań, które pozwolą jej rozwijać się. Trafiła do UTW. - Przecież wszystkiego nigdy nie wiemy, dlatego powinniśmy uczyć się przez całe życie - dodaje uśmiechnięta seniorka, studentka z Katowic.
1 3 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo