Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twaróg kątem oka: Warszawa bierze wszystko, czyli dlaczego Śląsk nie ma ministerstwa gospodarki

Marek Twaróg
Przy okazji kłopotów Instytutu Pamięci Narodowej ze swoją siedzibą w Warszawie - budynek został sprzedany, więc historycy i prokuratorzy będą musieli się przenosić - władze Łodzi zaprosiły IPN do siebie. Twierdzą, że dzięki autostradzie podróż do stolicy nie trwa długo, a czynsze w Łodzi są niższe.

Rzecz jasna, wielu puka się w czoło (bo jak to, tak ważna instytucja poza Warszawą?), ale w gruncie rzeczy: to bardzo ważna sprawa. Łódź mogłaby tu być symbolem i pionierem w akcji decentralizacji instytucji publicznych w naszym kraju. Dzisiejsze skupienie wszystkich ważnych urzędów centralnych i niemal wszystkich innych kluczowych instytucji oraz bardzo wielu zarządów dużych firm w jednym miejscu, Warszawie właśnie, nie służy regionom. Życie polityczne, biznesowe, społeczne skupia się w stolicy, co spycha inne duże ośrodki w kraju do roli statystów i kibiców, a nie jego uczestników.

To trend, z którym w innych krajach radzą sobie rozumnymi decyzjami odgórnymi - mają tam bowiem świadomość, że taka dominacja jednego miasta nie wpływa dobrze na rynek pracy, siłę ekonomiczną miast i ich prestiż, a także - pozwolą Państwo, że użyję górnolotnej formuły - nie wpływa również dobrze na debatę publiczną. W bardzo ciekawym, zeszłorocznym jeszcze, tekście pana Karola Trammera (opublikowanym w serwisie nowyobywatel.pl) znalazłem zestawienie ważnych urzędów, które w Niemczech mają swoje siedziby poza Berlinem czy Bonn.

Autor zacny, przytoczę więc Państwu kilka informacji z jego tekstu. Trammer wylicza, że prezydium policji federalnej mieści się w Poczdamie, naczelny sąd administracyjny w Lipsku, federalny sąd pracy w Erfurcie, a główny urząd statystyczny w Wiesbaden. Bardzo ciekawy jest też przykład trybunału konstytucyjnego. Instytucja ta mieści się w 300-tysięcznym (jak Katowice) Karlsruhe. Przykład to ciekawy i znany mi dość dobrze - władze Karlsruhe nie tylko bowiem są dumne z trybunału, ale zrobiły wręcz z niego atrakcję turystyczną. Nie raz i nie dwa musiałem wyrazić swój podziw dla instytucji (i budynku - brzydkiego wyjątkowo), gdy przyjaciele z Niemiec uznali za stosowne pokazać mi Karlsruhe - a zaczynali właśnie od trybunału.

Dodam jednocześnie, że także w Czechach i na Słowacji trybunały konstytucyjne mieszczą się poza Pragą i Bratysławą.
Czyli u sąsiadów - dokładnie odwrotnie niż u nas. W Katowicach, zdaje się, mamy jeszcze delegaturę ministerstwa skarbu i ministerstwa gospodarki, ale trudno to traktować jako element decentralizacji instytucjonalnej państwa.

Czy w ogóle u nas taka decentralizacja jest możliwa? Reakcje na propozycje Łodzi formułowane w stosunku do IPN-u - brak zainteresowania, uśmiech politowania i machnięcie ręką - raczej nie dają nadziei, by kiedykolwiek ten proces się udał. Nasi politycy bowiem wciąż podkreślają wagę regionów - w gębie są silni - ale gdy przychodzi co do czego, kurczowo łapią nitki władzy i wolą mieć wszystko pod ręką. Może być zresztą jeszcze gorzej, gdy niektórzy wystraszeni ambicjami regionów, wyciągną z rękawa argument o spójności państwa. Niestety, można się spodziewać nawet takich reakcji.

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO



*Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
*Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Twaróg kątem oka: Warszawa bierze wszystko, czyli dlaczego Śląsk nie ma ministerstwa gospodarki - Dziennik Zachodni