Nowa obwodnica Bytomia otwarta [ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]

  Nowa obwodnica Bytomia otwarta [ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowa obwodnica Bytomia otwarta [ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
  1/33
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  Dzisiaj, punktualnie o północy, kierowcy, którzy jechali do tej pory przez Bytom w kierunku Gliwic, Zabrza, Piekar Śląskich i Siemianowic Śląskich, będą docierali do tych miejsc szybciej o kilkanaście minut - nawet do 24! Z okazji wielkiego otwarcia można było na obwodnicy... grillować. A także wysłuchać koncertu górniczej orkiestry. Zobacz ZDJĘCIA.
  Obwodnica na razie została otwarta dla pieszych i rowerzystów, którzy ją podziwiają z perspektywy żaby (można dotknąć nowiutkiego asfaltu) i z lotu ptaka, korzystając z trzydziestometrowej zwyżki. Za kilka godzin lepiej tu jednak nie stać. Bo pomkną tu (z maksymalną szybkością 70 km/h) kierowcy.

  - Przyszedłem tu razem z wnuczką - mówi pan Jan, mieszkaniec Karbia. - Sam nie prowadzę samochodu, ale syn i synowa pracują w Zabrzu i mam nadzieję, że teraz szybciej będą mieli do pracy - podkreśla.


  Trzeci etap bytomskiego odcinka Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej, która łączy istniejące fragmenty drogi z wylotem drogi nr 88 na Gliwice i Wrocław. Na budowę miasto Bytom otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej.

  Jadąc obwodnicą, kierowcy będą mogli uniknąć wzmożonego ruchu i postoju na światłach w śródmieściu Bytomia. Ruch tranzytowy w dużej części zostanie wyprowadzony poza Śródmieście. Nowa trasa umożliwi szybszy i bezkolizyjny przejazd drogą krajową nr 88 (łączącą województwo opolskie ze śląskim) i 94, ułatwiając połączenie z drogami krajowymi nr: 11 (w kierunku Poznania) i 79 (do Katowic i Krakowa). Połączenie będzie mniej uciążliwe dla kierowców i środowiska naturalnego.

  Jak będziemy jechać?  Kierowcy wjeżdżający do Bytomia od Piekar Śląskich wystarczy, że zjadą z drogi wojewódzkiej 911 w ul. Podmiejską w Piekarach Śląskich. Tu, na granicy miast, zaczyna się pierwszy odcinek obwodnicy.

  Dalej obwodnica biegnie wiaduktem nad ul. Strzelców Bytomskich, czyli nad drogą krajową 11. Tu, dzięki trzem łącznicom mogą wjechać na obwodnicę, ominąć ją lub zjechać z niej samochody pokonujące trasę Bytom-Poznań.

  Drugi odcinek obwodnicy ciągnie się do ul. Celnej. Nieopodal zjazdu na ul. Celną, nad tunelem, drogę przecina magistrala kolejowa Katowice-Gdynia.

  Jednojezdniowa droga - po jednym pasie ruchu w każdą stronę - łączy obwodnicę z drogą krajową nr 88, której odcinek - dzięki oszczędnościom - również udało się przebudować. Bezkolizyjny przejazd z obwodnicy do drogi nr 88 na Gliwice umożliwia zbudowany pod skrzyżowaniem 80-metrowy tunel. Nad tunelem znajduje się skrzyżowanie ul. Miechowickiej, Frenzla i Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego. Tutaj obwodnica krzyżuje z drogą krajową nr 94 (biegnącą od Krakowa w kierunku Wrocławia).  Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO  *Pamietacie zabawki z PRL? ZOBACZCIE ZDJĘCIA
  *Gdzie jeździliśmy kiedyś na weekend? ZOBACZ ZDJĘCIA ARCHIWALNE
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   aktualizacja mapy targeo

   kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 131 / 99

   Dlaczego tej obwodnicy nie ma jeszcze na mapie targeo ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Jan z Karbia to głupek

   Karboirz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 103 / 98

   Jakim kuchnia cudem, jego dzieci zaoszczędzą czas przez nową obwodnicę, jak nią nie pojadą do Zabrza z Karbia? Ze Stroszka owszem, z Piekar, ale z Karbia?


   Zdjęcie autora komentarza
   Wyjśnienie

   Magdalena Agnieszka Nowacka-Goik

   Zgłoś naruszenie treści / 92 / 122

   Pan z którym rozmawiałam jest mieszkańcem Karbia, ale jego dzieci są właśnie ze Stroszka:)
   Pozdrawiam, Magdalena Nowacka-Goik

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama