Ważne
  Plądrowanie grobów niemieckich żołnierzy? Bo nazistowskie...

  Plądrowanie grobów niemieckich żołnierzy? Bo nazistowskie pamiątki są w cenie

  Olivier Moody

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zorganizowane gangi plądrują groby niemieckich żołnierzy poległych na Wschodzie. Wygrzebują nazistowskie pamiątki i sprzedają je w Londynie. Interes kręci się coraz lepiej - pisze Olivier Moody
  Zajmujące się pomocą weteranom wojennym organizacje charytatywne już wyraziły swoje oburzenie i frustrację z powodu "działających w sposób haniebny i godny ubolewania" grup przekopujących mogiły nazistowskich żołnierzy w poszukiwaniu bardzo cenionych na rynku artefaktów. Tyle że zajmująca się handlem nazistowskimi pamiątkami i mająca roczne obroty rzędu milionów funtów branża niewiele sobie z tego robi.

  Liczy się wszystko, co ma związek z nazizmem. Od drobnych przedmiotów osobistego użytku, jak na przykład identyfikatory, do poszczególnych części czołgów. Przedmioty sprzedaje się przez internet, wykorzystując nieformalne portale i witryny. Wydobyte w celu ograbienia ludzkie szczątki po ogołoceniu grzebie się w zbiorowych mogiłach, wyrzuca w nieznanych miejscach lub po prostu sprzedaje.

  "The Times" dotarł do informacji wskazujących, że setki należących do niemieckich żołnierzy przedmiotów można kupić choćby naportalu eBay. To m.in. rzeczy należące do osób poległych na polach bitwy pod Demiańskiem nieopodal Nowogrodu czy w Kurlandii - dziś w granicach Łotwy. Jednemu z dziennikarzy "The Times" na targach militariów w hrabstwie Kent proponowano kupno ponad tuzina identyfikatorów żołnierzy niemieckich pochodzących z pola walk we wschodnich Niemczech. Dodajmy, że targi te o nazwie "War and Peace" są największymi tego typu w Europie. Odbywają się w Hop Farm w Paddock Wood.

  W 2009 r. na aukcji sprzedano m.in. filiżankę i spodeczek Adolfa Hitlera oraz puderniczkę Ewy Braun. Tuż potem skradziono napis znad bramy Auschwitz
  Zdaniem zajmującego się historią wojskowości archeologa Paula Reeda w samej Wielkiej Brytanii obroty tego rynku sięgają kilku milionów funtów. - Miejsca walk i poległych łupi się hurtowo. Po ograbieniu kości wrzuca się po prostu do dołów. W chwili obecnej archeologia dotycząca II wojny światowej znajduje się w powijakach. Te hieny cmentarne rujnują przyszłość tej dziedziny. A przede wszystkim bezczeszczą groby poległych żołnierzy. Żaden z nich nie zasługuje na to, by dziś ruszać jego spoczywające w spokoju kości - mówi Reed.

  W przypadku próby sprzedaży identyfikatorów poległych niemieckich żołnierzy sprzedawca poinformował udającego kolekcjonera dziennikarza, że wykopano je na polu walk nieopodal leżącego na terytorium dawnej NRD na północnym wschodzie Niemiec miasta Schwerin. Niektóre z nich były przepołowione. - Jeśli mamy do czynienia z połówką identyfikatora, możemy być pewni, że pochodzi on z jakiegoś splądrowanego grobu - mówi Paul Reed.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Będzie reakcja IPN-u i Muzeum Powstania Warszawskiego

   Jan Kulig (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 66 / 53

   Dzień dobry. Informuję państwa, że będzie reakcja Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego ws. publikacji "Polski The Times". W dzisiejszej (29 sierpnia 2012 r.) rozmowie...rozwiń całość

   Dzień dobry. Informuję państwa, że będzie reakcja Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego ws. publikacji "Polski The Times". W dzisiejszej (29 sierpnia 2012 r.) rozmowie telefonicznej taką deklarację złożył mi rzecznik IPN-u, pan Andrzej Arseniuk, a dwa dni temu rzecznik Muzeum PW, pani Anna Kotonowicz.

   W piątek 31 sierpnia 2012 roku mam uzyskać informacje z IPN-u nt. pisma Instytutu: czy będzie to pismo o wyjaśnienie, o sprostowanie czy o wyjaśnienie prokuratorskie.

   Kłaniam się -

   Jan Kulig, jaskku@wp.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nazistowskie pamiątki w cenie - tak jeszcze wczoraj Polska The Times tytułowała ten artykuł

   Jan Kulig (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 30

   Ciekawe: jeszcze wczoraj ten artykuł miał tytuł "Nazistowskie pamiątki w cenie", a w wersji papierowej - także pod tytułem "Nazistowskie pamiątki w cenie" - w wydaniu warszawskim został...rozwiń całość

   Ciekawe: jeszcze wczoraj ten artykuł miał tytuł "Nazistowskie pamiątki w cenie", a w wersji papierowej - także pod tytułem "Nazistowskie pamiątki w cenie" - w wydaniu warszawskim został zilustrowany dwoma orzełkami wojska polskiego używanymi do 1939 roku, jako "nazistowskimi pamiątkami" właśnie.

   Według informacji, które dzisiaj, tj. 28 sierpnia 2012, uzyskałem na policji, zawiadomienie o przestępstwie przeciw godłu państwa polskiego w wykonaniu wydawcy "Polski The Times" trafi jutro, 29 sierpnia 2012 roku, trafi do jednej z warszawskich prokuratur dzielnicowych. Przestępstwo to jest karane na mocy art. 137 par. 1 kodeksu karnego. grozi za nie do roku więzienia, grzywna lub ograniczenie wolności.

   Proszę redakcję i wydawcę "Polski The Times" o druk oraz publikację w internecie w wydaniu weekendowym 31 sierpnia 2012 sprostowania i przeprosin oraz o wpłatę na cele społeczne (szczegóły na www.wirtualnemedia.pl w dziale Prasa), a także o zmianę zestawu reguł obowiązujących dziennikarzy i redaktorów "Polski The Times" - tak by w przyszłości nie zestawiali oni godła państwa polskiego, hymnu i flagi ze słowami "nazistowski", "faszystowski", "hitlerowski, " "narodowosocjalistyczny".

   Drobna złośliwość: sprostowanie i przeprosiny będą jak znalazł na 1 września - o ile ta data jeszcze coś dla wydawcy i redakcji "Polski The Times" znaczy.

   Więcej informacji znajdą państwo czytelnicy na portalu www.wirtualnemedia.pl w dziale Prasa. Oto link:
   h******www.wirtualnemedia.pl/artykul/polskie-orzelki-jako-nazistowskie-pamiatki-w-polsce-dziennikarz-zawiadamia-policje .

   Ukłony.

   Jan Kulig, jaskku@wp.pl, ww. zawiadamiającyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jan Kulig

   Polskie godło to nazistowska pamiątka wg Polski The Times - sprzeciw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 54

   W wersji papierowej w wydaniu warszawskim Polska The Times 24 sierpnia 2012 (piątek) ten artykuł został zilustrowany jeszcze zdjęciem dwóch orzełków wojska polskiego jako "nazistowskich pamiątek"....rozwiń całość

   W wersji papierowej w wydaniu warszawskim Polska The Times 24 sierpnia 2012 (piątek) ten artykuł został zilustrowany jeszcze zdjęciem dwóch orzełków wojska polskiego jako "nazistowskich pamiątek". To zdjęcie "nazistowskich pamiątek" zostały umieszczone na stronie tak, żeby Hitler na nie patrzył ze swojego zdjęcia. Uważam, że jest to znieważenie godła państwa polskiego. W związku z tym w piątek 24 sierpnia 2012 po południu złożyłem zawiadomienie na policję o przestępstwie popełnionym przez wydawcę Polski The Times, a karanym z art. 137 par. 1 kodeksu karnego. Artykuł ten mówi o ochronie godła państwa polskiego. Teraz czekam na kroki prokuratury. Dość tego, panie i panowie. Dość tzw. "polskich obozów śmierci", dość obrażania Polski i polskości. Są granice, po przekroczeniu których należy się bronić i przeciwdziałać. Ja działam. Zapraszam do współpracy. Jan Kulig, jaskku@wp.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam pytanie?

   kacperek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 77

   Gdzie to państwo nazistowskie się mieści. Szukam na mapie i znaleźć nie nogę.Piszcie debilne pismaki,że są to NIEMCY,rozumiecie NIEMCY!,a nie jacyś naziści.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 46 / 84

   To nie zadni komuniści PRL PKWN
   To POLACY ROZUMIECIE to krew z kosci POLACY!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PKWN

   Mirosław Spirowski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 51

   No pewnie . Lampe , Minc, Rokossowski, Natan Grinszpan-Kikiel, Goldsztajn, Bristigerowa to wszystko Polacy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hieny

   bert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 66

   trzeba tępic.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama