Uwaga: Wyłudzają kredyty, kusząc dobrą pracą

  Uwaga: Wyłudzają kredyty, kusząc dobrą pracą

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  "Poszukujemy zdalnych pracowników do pracy z wynagrodzeniem 95 euro za 1 godzinę" - skrzynki pocztowe i portale ogłoszeniowe są zasypywane takimi i podobnymi niezwykle atrakcyjnymi ofertami pracy. Ostrzegamy, że stoją za nimi zorganizowane międzynarodowe grupy przestępcze, które znalazły sposób na zaciąganie kredytów na osoby, które nabierają się na oferty naciągaczy.
  Propozycje sprawiają wrażenie profesjonalnie przygotowanych. Kuszą wysokimi zarobkami za pracę, która ma zajmować zaledwie kilka godzin tygodniowo. Jakie to zajęcie oszuści wyjaśniają dopiero po nawiązaniu z nimi kontaktu przez potencjalną ofiarę. Najczęściej praca ma polegać na wypełnianiu ankiet dotyczących np. testowaniu programów.

  Osoba zainteresowana ofertą proszona jest o przesłanie swojego CV.
  Potem otrzymuje formularz, w którym ma podać m.in. adres, numery PESEL, dowodu osobistego i rachunku bankowego na który ma być przelewane wynagrodzenie. Kolejnym krokiem jest konieczność wykonania drobnego przelewu (zwykle tylko 1 grosz) na konto wskazane przez oferujących pracę. Ma to służyć rzekomo uwiarygodnieniu się pracownika. Potem oszuści zapewniają, że kurier dostarczy umowę o pracę. Zamiast niej po kilku tygodniach przychodzi pismo z banku przypominające o konieczności spłaty zaciągniętego kredytu.

  Zamiast zarobić tysiące euro można mieć na karku komornika

  Okazuje się, że od 2011 roku można w Polsce założyć zdalnie konto bankowe uwiarygadniając się zapłatą przelewu z konta w innym banku. Oszuści wykorzystując to zakładając rachunek na dane ofiary, a ona sama (nieświadoma tego) pomaga w tym przelewając 1 grosz. Potem zaciągają na to konto kredyty debetowe.

  - Początkowo wyłudzano w ten sposób dane osobowe oraz włamywano się do komputerów. Mechanizm przestępstwa jest jednak ciągle udoskonalany. Obecnie przez kradzież tożsamości wkręca się nieświadome osoby w pranie brudnych pieniędzy oraz wyłudza pieniądze. To nie są działania amatorów, tylko zorganizowanych grup przestępczych o międzynarodowym zasięgu - przestrzega Zbigniew Engiel z laboratorium Mediarecovery zajmującego się m.in. informatyką śledczą.

  W ostatnim czasie spam z kuszącymi ofertami pracy wysyłany jest z adresu przypominającego nazwę serwisu ogłoszeniowego prowadzonego przez jeden z popularnych polskich portali. Ma to służyć wzbudzeniu zaufania potencjalnych ofiar. Wcześniej podszywano się pod inne firmy m.in. Western Union i Pepsico.

  Sprawdziliśmy, że domenę wykorzystywaną obecnie do korespondencji z oszustami zarejestrowano 19 sierpnia br. w USA, a jako właściciela podano mieszkańca małego miasteczka w stanie Kentucky. Potem przeniesiono obsługę domeny na serwery w Wielkiej Brytanii i Czechach.

  Naciągacze łapią swoje ofiary nie tylko przesyłając emaile. Umieszczają oferty na portalach ogłoszeniowych, a nawet przekazują je do... urzędów pracy. Bywa, że jeśli ofiara nie ma konta bankowego to umawiają się na spotkania i pomagają w założeniu rachunku.


  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o ludzie...

   chomer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 29

   jak tak można ludzi oszukiwać! swoją drogą pracownicy też powinni uważać, czego i gdzie szukają, ja zawsze wysyłałem cv do firm sprawdzonych i nigdy się nie przejechałem. teraz na przykład jestem...rozwiń całość

   jak tak można ludzi oszukiwać! swoją drogą pracownicy też powinni uważać, czego i gdzie szukają, ja zawsze wysyłałem cv do firm sprawdzonych i nigdy się nie przejechałem. teraz na przykład jestem na kolejnym etapie rekrutacji do eniro polska. firma pewna więc i wiem, że nikt mnie nie zrobi w bambuko. bo takie firmy krzaki co to oferują cuda, a nikt nawet nie wie, gdzie mają siedzibę to są mega-niebezpieczne.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   litar

   litar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 50

   chłopie praca w eniro to jeden wielki ... a co ci będę mówił przekonasz się sam...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hm...

   chomer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 39

   akurat pracuje tam dwóch moich znajomych i sobie chwalą. pewnie opinie zależą od tego kto jakie miał umiejętności i jak sobie poradził, ja wolę pewną firmą ze stałą umową o pracę niż takie...rozwiń całość

   akurat pracuje tam dwóch moich znajomych i sobie chwalą. pewnie opinie zależą od tego kto jakie miał umiejętności i jak sobie poradził, ja wolę pewną firmą ze stałą umową o pracę niż takie firmy-krzak jak z artykułu :/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama