7 dróg do łódzkiego rozwoju

  7 dróg do łódzkiego rozwoju

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ponad 1,3 mld euro unijnych środków w rękach łódzkiego samorządu: jak i na co je wydajemy?
  Program dla Łódzkiego to 2047 projektów ze wsparciem UE

  Program dla Łódzkiego to 2047 projektów ze wsparciem UE ©123rf

  Od czasu przystąpienia do Unii w całym kraju przeprowadzono tysiące inwestycji dofinansowanych z budżetu unijnego. Środki przyznane Polsce na lata 2007-2013 zostały częściowo rozdzielone na poziomie centralnym na potrzeby kilku tzw. programów operacyjnych, jak np. Innowacyjna Gospodarka czy Kapitał Ludzki - pisaliśmy o nich w poprzednich odcinkach naszego cyklu. Dużą część dofinansowania przekazano jednak bezpośrednio do 16 województw.

  Za wydawanie tych pieniędzy odpowiedzialne są urzędy marszałkowskie. Generalnie cel władz samorządowych wszędzie był podobny: wykorzystać pomoc unijną do poprawy konkurencyjności gospodarczej regionu oraz polepszenia warunków życia i pracy mieszkańców. Różnice pojawiły się w pomysłach, jak najlepiej taki cel osiągnąć. I tak powstało 16 tzw. regionalnych programów operacyjnych (RPO).

  W kolejnych odcinkach będziemy przyglądać się konkretnym efektom realizacji takiego programu w Łódzkiem. Zmianom, które dzięki nim odczuliśmy już bezpośrednio i które wpływają lub wpłyną na funkcjonowanie naszych lokalnych społeczności. Najpierw jednak przypomnijmy zasady, jakimi kierowały się nasze władze samorządowe przy wyborze projektów, które otrzymały unijne dofinansowanie, i ile pieniędzy dostaliśmy do dyspozycji.

  Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 otrzymał do dyspozycji 1,33 mld euro, z czego 1,04 mld euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast pozostała kwota to wkład krajowy. Na koniec lipca w Łódzkiem ocenę formalną przeszły pozytywnie wnioski o unijne dofinansowanie z RPO na kwotę ponad 6,52 mld zł! Do realizacji zatwierdzono projekty, które otrzymają dofinansowanie na poziomie ponad 4,8 mld zł.

  Kolejnym krokiem po zatwierdzeniu projektu jest podpisanie umowy o dofinansowanie, których w województwie mamy już 2047. Przeznaczono na ich realizację 3, 94 mld zł pochodzących z budżetu unijnego. Z tych ponad 2 tys. projektów 532 już jest zakończonych, a realizacja kolejnych 1515 jeszcze trwa.

  Województwo łódzkie postawiło sobie ambitny cel stania się środkowoeuropejskim centrum rozwoju gospodarczego i społecznego. Dlatego całą kwotę unijnego dofinansowania podzielono na 7 tzw. priorytetów, czyli obszarów kluczowych dla rozwoju regionu. Dotację unijną podzielono na owe priorytety w różnych proporcjach.

  Infrastruktura transportowa to pierwszy z nich z dofinansowaniem w wysokości 258,3 mln euro. To inwestycje w drogi, kolej, transport lotniczy, miejski transport publiczny, np. zakup nowych autobusów w Bełchatowie czy Sieradzu.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama